CZY ZATWARDZENIA I PROBLEMY Z JELITEM GRUBYM MOGĄ BYĆ PRZYCZYNA CHORÓB (depresja, autoimmunologia, Alzheimer, problemy z libido, hormonami i ciśnieniem oraz sercem)

“Śmierć zaczyna się w jelicie grubym ” dr Bernard Jensen
Screen Shot 2014-08-14 at 12.06.37 PM
“Kiedy człowiek zaczyna mieć problemy z  jelitem  grubym, mogą rozwijać się różne objawy pozornie z nim niezwiązane, w tym bóle głowy, bóle mięśni, zmęczenie, choroby autoimmunologiczne(toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, rak, Hashimoto) choroby układu krążenia lub depresja. ”

William L. Cowden, MD, pediatra, specjalista w klasycznej medycyny wewnętrznej kardiolog.

Royal Society of Medicine w Wielkiej Brytanii, opublikowała opracowanie, że prawie każda choroba przewlekła jest związana z ilością toksyn w jelicie grubym (okrężnicy).

Zły stan okrężnicy(kiedy toksyny nie są odpowiednio wydalane z naszego organizmu) powoduje przenikanie ich do krwi i narządów.

Michel Gershon, który poświęcił całe swoje życie badaniu ludzkiego przewodu pokarmowego, zmienił życie wielu osób na zawsze.

Nazwał on brzuch “drugim mózgiem” kierującym gospodarka energetyczną, emocjami i zdrowiem.

Warto zwrócić uwagę, że stres najpierw czujemy w brzuchu, a brak energetycznego posiłku często powoduje wyziębienia, zmiany emocjonalne i wiele innych objawów tak skrajnych jak ataki paniki  i depresja.

Niektórzy z moich pacjentów są bardzo szczupli, jakby pozbawieni mięśni, każdy dotyk odczuwają nadmiernie tak jakby byli pozbawieni skóry . Często mają duże problemy przewodu pokarmowego związane z strukturą emocji i ciała oraz florą bakteryjną .

A teraz ciekawostka :

“Każda choroba, bez względu na to, jak jest nazywana wynika z zaparć ” ~ twierdzi Prof Arnold Ehret

“Większość chorych na raka jest ofiarami przewlekłego zaparcia” ~ Dr JH Kellogg

Ból brzucha

Prawie każdy ma dziś zaparcia, świadomie lub nie. Nawet ludzie z przewlekłą biegunką cierpią na pewien typ zaparć.

Jeśli uważasz, że jeden stolec na dzień, wydalany w ciągu 10 minut jest wystarczający dla organizmu, to jesteś w błędzie.

Wypróżnienie trwające 10 minut świadczy o zatwardzeniu. Jeśli trwa to dłużej, zatwardzenie jest już poważne i może być to spowodowane obecnością starego kału w okrężnicy.

Samozatrucie

Wyobraź sobie gnijące szambo które masz w okrężnicy. Gdy utrzymuje się ono dłużej dochodzi do samozatrucia.
Toksyny z jelita grubego gromadzą się, gnijące odpady wypełniają nasze jelito, towarzyszą nam pasożyty, złe bakterie, które przymocowane do ściany okrężnicy uszkadzają tkanki, kradną żywność i zatruwają organizm.To one powodują często nudności i tzw. zły oddech lub zapach ciała.

Powody

Nadmierne spożycie cukru(także ukrytego w produktach spożywczych w postaci syropu kukurydzianego) i przetworzonej żywności.
Jedzenie złej jakości produktów, którym brakuje niezbędnych składników odżywczych, witamin, minerałów, a dodatkowo zawierają herbicydy i pestycydy, które mogą uszkodzić jelita. Alergie i nietolerancje pokarmowe min. gluten
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe(nieregularne posiłki lub ich opuszczanie ) oraz niski poziom enzymów trawiennych w jelitach(enzymy wytwarzane przez człowieka nie mozna ich uzyskać z pożywienia http://pl.wikipedia.org/wiki/Enzymy_trawienne_uk%C5%82adu_pokarmowego),zapalenie jelit
Obecność pasożytów i infekcji w okrężnicy, takich jak drożdże, robaki, itp
Nadużywanie antybiotyków, sterydów, leków psychotropowych, narkotyków, alkoholu, nikotyny także niszczy florę okrężnicy(występowanie bakterii Ccliff).
Brak ruchu lub nadmierna ilość ćwiczeń.

Należy pamiętać że zniszczenie komórek jelita długofalowo prowadzi do zmian DNA i może doprowadzić do nowotowora jelita grubego.

Zapalenie uchyłków i autoimmunologia

Nikt nie wie dokładnie, co powoduje, że tworzą się woreczki w naszych jelitach. Bardzo prawdopodobnym powodem jest stres, zaparcia, nadmierna ilość leków  i dieta składająca się z przetworzonej żywności jak biały ryż, białe pieczywo, płatki śniadaniowe, krakersy i precle, ciastka .

Uchyłkowatości jest bardzo powszechna podobnie jak stany zapalne jelit i może przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo lub w postaci chorób autoimmunologicznych .


Tworzenie się torebek  spowodowane jest przez małe kawałki odchodów (kału), które zostają zamknięte w tych torebek, powodując zakażenia lub zapalenia.


Symptomy

Osoby z uchyłkowatości często nie mają objawów, lecz mogą mieć wzdęcia i skurcze w dolnej części brzucha. Rzadko, mają krew w kale.

Objawy  bardziej poważne i często zaczyna się nagle Są to:

Nadwrażliwość, zazwyczaj w dolnej lewej części brzucha
Wzdęcia lub gaz
Gorączka i dreszcze
Nudności i wymioty
Brak apetytu

Badania o które warto zapytać lekarza :

Badania krwi Iggg IgM

Ultrasonografia

Tomografia

Rentgen jamy brzusznej

Leczenie uchyłków zależy od nasilenia objawów. Niektórzy ludzie w skrajnych wypadkach muszą być hospitalizowani.
To co możesz zrobić dla siebie to:

Odpoczynek w łóżku
Leki przeciwbólowe
Pić tylko płyny dzień lub dwa-tzw dieta płynna, a potem powoli zacząć wprowadzać jedzenie.


Bardziej poważne problemy, które mogą rozwinąć :

Nieprawidłowe połączenia, które tworzą pomiędzy różnymi częściami okrężnicy lub jelita grubego i między innymi powierzchni ciała (przetoki)
Ropień (kieszeń wypełnione ropą lub zakażeniem)
Otwór lub rozdarcie w okrężnicy (perforacji)
Zawężenie  obszaru okrężnicy (zwężenie)

Warto wiedzieć, że niezdrowa żywność i nawyki żywieniowe prowadzą do zmniejszenia się ilości dobrych bakterii w florze bakteryjnej jelita , co powoduje zaparcia.

Co warto dodać do diety

PSYLLIUM (psylium, psylicol , psyillicol) : oryginalne indyjskie Psyllium Dr.
Popova – stuprocentowo naturalne, nieprowadzący do uzależnienia błonnik
rozpuszczalny, powstały wyczyszczeniem osłon nasion babki płesznik. Nie
zawiera barwników, środków konserwujących ani domieszek chemicznych. W
układzie trawiennym powiększa do 40 x swoją objętość. Powstały żel pochłania
nadmierny płyn i zwykłym pęcznieniem – mocą mechaniczną jak tłok – oduwa z
układu pokarmowego szkodliwe zanieczyszczenia. Oczyszcza przewód pokarmowy,
wspomaga działanie flory bakteryjnej w jelitach i zapewnia prawidłowe
wypróżnianie. Pomaga utrzymać dobrą kondycję organizmu i poprawia jakość cery.
Potencjonalne szkodliwe (trujące i rakotwórcze) substancje są w jelitach
wchłaniane żelem i obniża się tak ich kontakt ze śluzówką żołądka i jelit.
Napęcznieniem oryginalnego indyjskiego Psyllia Dr. Popova powstaje uczucie
„fałszywego nasycenia“ i zmniejsza się pragnienie po jedzeniu, co jest ważne
przy obniżaniu nadwagi. Działanie: – unikalny błonnik rozpuszczalny przy
nadwadze i otyłości – odpędza uczucie głodu, ma zerową wartość energetyczną
oczyszcza układ trawienny i reguluje stolec skuteczny środek przy zaparciu i
biegunce obniża ryzyko raka jelit i odbytnicy wyśmienity suplement diety przy
cukrzycy i podwyższonym poziomie cholesterolu, nie zawiera cukrów. Oryginalne
indyjskie Psyllium Dr. Popova nie zawiera glutenu i jest odpowiednie dla
weganów i wegetarianinów. W porównaniu z innymi środkami przeczyszczającymi
nie drażni śluzówki żołądka i jelit, i nieuzależnia. Zalecone dawkowanie: 1-2
łyżeczki (to jest 2,5 – 5g) rozmieszamy rano ewentualnie również wieczorem w
250ml wody. Używamy na czczo 30 minut przed posiłkiem, maksymalna dawka
dzienna wynosi 5 łyżeczek (12,5g)

DIETA=LEKARSTWO

Jedzenie to informacja ,która uczy ciało jak reagować.

Suplementy

GLA 1500 dziennie zmniejsza stany zapalne

Vit C 2000-4000mg

Vit D i vit A

Vit E 800LD

Selen 200mg

Vit B 6 500-100 mg

Vit B5 100-200 mg

Magnez 500-1000mg działa antystresowo

Bromelaina 3 razy dziennie 30 min przed posiłkiem

Bromelaina  to substancja od dawna stosowane w medycynie, choć “odkryte” dopiero 30 lat temu.
Odgrywa decydującą rolę przy funkcjonowaniu enzymów i protein, dlatego (w razie niedoborów) należy ją uzupełniać. Na szczęście to dość przyjemne zadanie, ich źródłem są bowiem smaczne owoce: ananas i roślina o nazwie noni.
Bromelaina to mieszanina enzymów, która w niewielkich ilościach występuje w ludzkim ciele. Jednym z jej składników jest kseronina, która z kolei produkowana jest z prokseroniny w czasie trawienia. Enzymy te ułatwiają trawienie białek, tłuszczów oraz skrobi, a także są doskonałymi środkami leczniczymi. Wraz z wiekiem, a także pod wpływem chorób i stresu, poziom bromelainy i kseroniny spada, co pogarsza i osłabia aktywność enzymów, a w konsekwencji prowadzi do zaburzeń wielu czynności organizmu. Bogatym źródłem obu substancji są owoce i łodygi ananasa hawajskiego oraz owoce noni.
Właściwości Bromelaina ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz zmniejszające opuchliznę. Jest enzymem ułatwiającym trawienie białek. Ułatwia ona też przyswajanie składników pokarmowych i rozpuszczanie istniejących skrzepów, a także zapobiega tworzeniu się nowych. Bromelaina, podobnie jak zielona herbata, zmniejsza nadmierną krzepliwości krwi. Kseronina znana jest na świecie jako substancja uaktywniająca enzymy i proteiny oraz zwalczająca wszelkiego rodzaju choroby. Jej niedobór może wpłynąć niekorzystnie na funkcjonowanie układu immunologicznego. Każda dolegliwość czy stres dodatkowo obniżają jej poziom, co prowadzi do jeszcze mniejszej odporności. Bromelaina rozkłada tłuszcze, odpowiada za trawienie białek i cukrów, dlatego jest wykorzystywana jako suplement wspomagający odchudzanie. Polecana jest zwłaszcza osobom mającym tendencję do tycia i prowadzącym mało aktywny tryb życia. Jest też chętnie stosowana przez sportowców, ponieważ przeciwdziała puchnięciu stawów, przyspiesza gojenie i łagodzi ból. Ze względu na właściwości przeciwzakrzepowe jest zalecana osobom z chorobami serca oraz dolegliwościami układu krążenia. Kseronina również wspomaga likwidowanie obrzęków, ułatwia leczenie złamań, stłuczeń, opuchnięć, zwichnięć, ran ciętych i oparzeń, ułatwia również przenikanie antybiotyków. Często stosowana jest przy chorobach związanych ze złym funkcjonowaniem enzymów trawiennych (dolegliwości przewodu pokarmowego) oraz w leczeniu chorób reumatycznych.
  1. J. U. Scher, A. Sczesnak, R. S. Longman, N. Segata, C. Ubeda, C. Bielski, T. Rostron, V. Cerundolo, E. G. Pamer, S. B. Abramson, C. Huttenhower, D. R. Littman. Expansion of intestinal Prevotella copri correlates with enhanced susceptibility to arthritis. eLife, 2013; 2 (0): e01202 DOI: 10.7554/eLife.01202#sthash.b3jK5FW4.dpuf
  2. Fox JM, Stollman NH. Diverticular disease of the colon. In: Feldman M, Friedman LS, Brandt LJ, eds. Sleisenger and Fordtran’s Gastrointestinal and Liver Disease. 9th ed. Philadelphia, Pa: Saunders Elsevier;2010:chap 117.
  3. Bair MJ, et al. “Depression and Pain Comorbidity: A Literature Review,” Archives of Internal Medicine ( Nov. 10, 2003): Vol. 163, No. 20, pp. 2433–45.
  4. Bao Y, et al. “A National Study of the Effect of Chronic Pain on the Use of Health Care by Depressed Persons,” Psychiatric Services (May 2003): Vol. 54, No. 5, pp. 693–97.
  5. Lesho EP. “When the Spirit Hurts: An Approach to the Suffering Patient,” Archives of Internal Medicine ( Nov. 10, 2003): Vol. 163, No. 20, pp. 2429–32.
  6. Ohayon MM, et al. “Using Chronic Pain to Predict Depressive Morbidity in the General Population,” Archives of General Psychiatry (Jan. 2003): Vol. 60, No. 1, pp. 39–47.
  7. Parker JC, et al. “Management of Depression and Rheumatoid Arthritis: A Combined Pharmacologic and Cognitive-Behavioral Approach,” Arthritis and Rheumatism ( Dec. 15, 2003): Vol. 49, No. 6, pp. 766–77.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s