ENERGIA

Screen Shot 2014-02-04 at 3.03.57 PM

Czy zdajesz sobie sprawę , że zaburzenia w gospodarce  energetycznej mogą powodować choroby i różne skrajne stany emocjonalne,depresje, a także przewlekłe zmęczenie,nadmierną wybuchowość,problem z metabolizmem,niską odporność,kłopoty ze skórą,włosami,zaburzenia snu  bóle mięśni,alergie ?
Skrajne zaburzenia energii to depresja .
Występują dwie depresje energetyczne: psychiczna i fizyczna .Mogą one występować osobno lub razem (depresja powiązana z chorobą lub choroba z depresją ).Obie charakteryzują się przemęczeniem i brakiem energii .Pierwsza objawia się w postaci smutku,zmiennych nastrojów,depresji.Druga w postaci choroby.Obie wpływają na postawę naszego ciała .Postawa ciała sygnalizuje naszemu mózgowi napięcia i blokuje odpowiednie krążenie energii w ciele i organach. Dodatkowo zużywamy bardzo dużo energii aby utrzymać niewygodną dla naszego ciała pozycje.

Przewlekły stres emocjonalny,poprzez rozregulowanie hormonu stresu kortyzolu powoduje podniesienie poziomu cukru Podniesiony cukier i kortyzol mogą doprowadzić do stanu przedcukrzycowego,cukrzycy,chorób serca,neuropatii,chorób autoimmunologicznych(tarczyca,stwardnienie rozsiane,toczeń,reumatoidalne zapalenie stawów ),osteoporozy,problemów z jelitami,nerkami,nowotworów.
Bardzo podobnie dieta bogata w cukier,tłuszcze złożone lub zawierajacą dużo alergenów,podnosi hormon stresu( kortyzol )co może doprowadzić nas do powyższych chorób a także do depresji.
Przewód pokarmowy został nazwany naszym drugim mózgiem.Posiada on niezależny system nerwowy od naszego mózgu znajdującego sie w głowie.
Działanie przewodu pokarmowego może wpłynąć nie tylko na procesy chorobotwórcze w naszym ciele(80%komórek autoimmunologicznych jest w przewodzie pokarmowym), ale także zaburzyć działanie neuroprzekażników doprowadzając do depresji emocjonalnej . (70% serotoniny podstwowego składnika leków antydepresyjnych znajduje się w naszym przewodzie pokarmowym)
 
 

Aby życ bez depresji, potrzebujemy odpowiedniej ilości energii.Zródłem energii są z pozytywne emocje,sen,zdrowe przyjemne smaczne jedzenie,odddech,ruch.

Bardzo martwimy się o rozwój dzieci ,dbamy o regularne posiłki zwierząt, lecz  trudno jest nam zadbać o siebie.
Wiadomo, że dzieci i zwierzęta potrzebują odpowiedniej ilości snu i jedzenia ,dotyku,miłości  aby być zdrowymi i czuć się dobrze .Zaskakujaco zapominamy, że  dorośli ludzie potrzebują dokladnie tego samego
Np bez odpowiedniej ilości snu odbieramy sobie możliwość regeneracji  połączeń nerwowych,tkanek,kolagenu co oznacza w uproszczeniu, że trudniej nam zachować młodą skórę ,odpowiedni metabolizm,dobry nastrój ,zdrowie jeśli śpimy mniej niż 7 godzin dziennie .
SEN =ENERGIA=REGENERACJA,MŁODOŚĆ,ZDROWIE,DOBRY NASTRÓJ I METABOLIZM .
Kiedy jesteśmy przemęczeni lub mamy depresje często towarzyszy nam ospałość co oznacza  że zasoby energetyczne naszego organizmu sie wyczerpały .Nie jesteśmy leniwi po prostu nie mamy odpowiedniej ilości energii aby żyć.

Wiem, że są osoby które w tym wypadku nie mogą spać ponieważ mają nadaktywny proces myślowy i bardzo trudno im jest zwolnić .Warto wiedzieć że myślenie,emocje  pożerają tak samo dużo energii, jak przebiegnięcie maratonu.W wypadku pasywnego stresu emocjonalnego związanego z mysleniem energia nie jest uwolniona  z ciała,a  jej toksyny zatruwają nas krążąc w krwioobiegu i dochodzi do zaburzeń hormonu stresu kortyzolu .Kortyzol powinien być niski wieczorem,najniższy(najgłębszy sen)o 4 rano aby podnieść się i wybudzić nas nad ranem.Nadmierna ilość emocji,stresu,filmów akcji,gier,komputera w ciągu dnia a zwłaszcaz wieczorem  zaburza naszą energie ,cykl kortyzolu oraz działanie melatoniny i nie możemy zasnąć .Brak snu powoduje brak regeneracji=brak energii  i reakcje stresogenną bóle mięśni,głowy,zwężone naczynia krwionośne,stany zapalne,napięcia mięśniowe(bóle całego ciała,kręgoslupa,stawów) zaburzenia metabolizmu.

 

 
ENERGIA nie jest czymś magicznym,niewidzialną siłą która kieruje naszym życiem.
Wyobraż sobie że organizm to bank,w którym pieniędzmi jest energia.
Pierwszą wpłate genetyczno-energetyczna dostajesz od rodziców.

Kiedy jesteś w brzuchu mama ,może zasilić twoje konto okazujac ci miłość i dbajac o siebie .Jeśli mama pije alkohol,pali,używa narkotyków,ma przewlekły stres a dodatkowo poród jest bardzo trudny lub jest cięciem cesarskim zaczynasz życie na debecie.

 

Miłość,bezpieczeństwo,akceptacja w dzieciństwie to wielka inwestycja w system energetyczny(immunologiczny,psychologiczny)małego człowieka i kolejna bardzo istotna wpłata na konto.
Jeśli twój kapitał jest mały,warto podwójnie zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne,aby nie być uzależnionym jak Polska od Rosji.
Często mając puste konto,braki energetyczne z dzieciństwa nie wiemy jak wytworzyć energie i staramy się ja pozyskać od innych.Stajemy się wampirami energetycznymi.Nie umiemy także gospodarować swoją energią podejmujemy błędne decyzje,podpisujemy złe kontrakty,rozdajemy energie innym,nie dbamy o siebie,jesteśmy uzależnieni od negatywnego sposobu myślenia bojąc się kolejnego kryzysu energetycznego
Możemy także słyszeć w głowie  krytyczny głos doradcy finansowego “energetycznego” który ciągle kusi nas nowymi kredytami,krytykuje za żle posunięcia energetyczne lub chęć wypoczynku .Jest ciągle niezadowolony.Ciągle wszystkiego jest za mało .Wszystko nie jest wystarczająco perfekcyjne,ponieważ to tylko on umie zrobić wszystko perfekcyjnie

Nastraszeni przez doradce boimy się że system zaraz runie .Nasze ciało i mózg zestresowane używają nadmierną ilość energii,a system jest bliższy depresji

 

Przykład jak zrozumieć wewnętrzny głos i emocje

twoje małe dziecko płacze od dłuższego czasu nie mogąc sie uspokoić

emocje Ono mnie nienawidzi !(smutek,gniew,żal,opuszczenie)

logika Ono jest głodne!

zmiana =pytanie :skąd w mojej głowie taka emocjonalna reakcja ? Być może przeszłość rodzice brak energii miłości Uświadomienie sobie że terażniejszość emocjonalna  często  związana jest z przeszłością .Głos szefa  lub krytycznego doradcy brzmi jak ojca lub matki .Nawet zapach ,dżwięk,pozycja ciała mogą spowodować skojarzenia .

przemiana =zmiana percepcji

gniew i frustracja w kierunku dziecka zmiana we współczucie w stosunku do siebie i dziecka

Zrozumienie problemu  nie jest wystarczające , kluczem jest przeprogramowanie naszego systemu energetycznego od nowa

Kiedy jesteś zdrowy i pełen energii,codzienne życie wydaje się przyjemne i łatwe.Kiedy twoje zasoby energetyczne są na wyczerpaniu wszystko zaczyna stanowić problem.Nawet pozornie łatwe rzeczy jak zrobienie herbaty wymagają nakładu energetycznego .Do każdej aktywności fizycznej potrzebujemy energii na ruch ciała reakacje mięśni,nerwów,serca,układ krążenia,koncentracji,pamięci,zmysłów(wzroku,smaku,dotyku,słuchu),wewnętrznych czujników bólu,położenia w przestrzeni.Na każdą czynność wpływa także nasze otoczenie i warunki w jakiej ją wykonujemy,a także historia naszego życia, pewność siebie,celowość czynności,aspekt finansowy i kulturalny oraz duchowość.Rozumiejąc energie możesz zminimalizować jej wydatkowanie.Pamiętajmy że każdy jest inny i dla każdego plan energetyczny jest inny.

Kiedy więcej myślisz niż robisz,często zaczynasz wiele rzeczy,ale ich nie kończysz,ponieważ nie masz siły,którą użyłeś na myślenie.Po chwili wypoczynku zaczynasz nowy projekt używając energii wstępnej ekscytacji,lecz ponieważ działasz według złego wzorca energetycznego(nierównomierne zaangażowanie energetyczne) nie możesz go ukończyć.Wytwarza się wzór doprowadzający do niskiego wartościowania swoich możliwości i braku wiary w siebie.

 

Jak odzyskać energie przy całkowitym wypaleniu i przewlekłym zmęczeniu

 •  MNIEJ MYŚL WIĘCEJ DZIAŁAJ Rozwiń zdolność uważności, aby twoje działanie było świadome, ale nie poprzedzone godzinami przemyśleń
 • NAUCZ SIĘ MÓWIĆ  “NIE”  

NIE powoduje że pozostawiasz energie sobie nie rozdajesz ją robiąc rzeczy dla innych .W wyapdku depresji,osłabienia,choroby BARDZO WAŻNE .

NIE =ASERTYWNOŚĆ

NIE =ZDROWY EGOIZM

Zadaj sobie pytanie kto jest najważniejszy w Twoim Życiu? Odpowiedż znajdziesz na końcu postu 

  • ŚPIJ minimum 7 godzin
  • JEDZ REGULARNIE zwróć uwagę na regularnośc posiłków (posiłki co 3-4 godzin)i ich skład ( o tym w kolejnym poście )
  • BĄDŻ AKTYWNY .REGULARNIE ĆWICZ Pamiętaj,że ludzkie ciało potrzebuje aktywności fizycznej aby produkować energie .Balans jest najważniejszy za dużo aktywności jest złe(zbyt duże zużycie energii) ale też nadmierne odpoczywanie odbiera nam energie(stagnacja).Potrzebujemy ruchu ,aby dostarczyć energie do mięśni,narządów wszystkich komórek naszego ciała. Pamiętaj, że kortyzol (hormon stresu)jest częścią mechanizmu przetrwania .Kiedy jesteś zestresowany,ciało zaczyna szukać sposobu,aby walczyć lub uciec Nie zawsze możemy to zrobić w sytuacjach stresu mentalnego, kiedy zamrażamy swoje emocje i energie  ponieważ np nie możemy dać w twarz szefowi ,co w efekcie powoduje przewlekły stres  i stagnacje toksycznej energii.Uwaga !nie namawiam do bicia szefa lecz regularnych odpowiedni dobranych ćwiczeń.Mniej stresu = stabilizacja kortyzolu.Pamiętaj nie przesadzaj z ćwiczeniami do punktu wyczerpania tylko dlatego, że słyszysz w swojej głowie, że powinieneś ,musisz i że się nie poddasz ! To nie walka o przetrwanie ! Za duża aktywność fizyczna powoduje też stres (odpowiedż systemu endokrynologicznego,która obciąża układ współczulny)Najlepsze są ćwiczenia w czasie których  czujemy lekkie zmęczenie i nie mają one pierwiastka rywalizacyjnego.Osoby wyczerpane powinny zacząć od krótkich spacerów Jeśli uprawiasz sport lub nawet tylko spacerujesz stopniowo zwiększaj dystans .Jeśli np biegasz  wyczynowo zwróć uwagę jak zachowuje się nie tylko twoje ciało, ale także emocje po biegu i na kilka dni po nim .Warto zrobić przerwę i skontrolować czy nie doszło do przeciążenia .Możemy to głownie zauważyć w stanie relaksu kiedy napięcie nas opuszcza .Jeśli “biegasz maratony” w życiu ,pracy, emocjach staraj się nie konkurować a dbać o siebie .Pamiętaj często dyscypliny sportu, które uprawiamy odwzorowują nasze emocje .Kiedy słyszysz w głowie muszę dobiec(obowiązek) kosztuje cię to więcej energii niż chce dobiec(przyjemność) .Pamiętaj nawet rzeczy przyjemne pożerają naszą energie i powinniśmy po nich zarezerwować czas na odpoczynek
  • DZIENNIK jeśli masz wrażenie że nic nie zrobiłeś w ciągu dnia zacznij notować to co zrobiłeś ,nie porównuj siebie z innymi sobą sprzed choroby lub sprzed 10 ,5lat.Dzięki notatkom możesz odkryć że nie zrobiłeś wielu czynności fizycznych,ale bardzo dużo myślałeś nad emocjami i tu ukierunkowała sie twoja energia,co jest powodem zmęczenia.Prowadzenie tzw dziennika to też czas poświęcony sobie,a to daje nam energie.Zastanów się co daje ci energie( dodaj tam np.serduszko ) ,co jest dla ciebie przyjemne ,daje ci radość i nie odmawiaj sobie tej przyjemności Unikaj nadmiernej rywalizacji i zachowań kompensacyjnych jak alkohol,narkotyki,objadanie się,słodycze one  pożeraja mnóstwo energii.Pomyśl o tym czego nie musisz zrobić ,ale co chcesz zrobić Zaobserwuj także kiedy czujesz sie bardziej zmęczony co pożera najwięcej twojej energii,która aktywność psychiczna ,fizyczna , co dzieje się między okresami aktywności, przy braku snu,nieregularnych posiłkach,po pewnych produktach żywnościowych zwłaszcza zawierających cukier(początkowy wzrost energii,potem ospałość)UŻYJ KOLORÓW Zaznacz w dzienniku które aktywności pochłonęły :najwięcej twojej energii – kolor czerwony ,średnio- pomarańcz ,mało -zielony.Zaznacz aktywności, które były dla ciebie przyjemne na różowo.
  • SKONCENTRUJ SIĘ NA JEDNEJ CZYNNOŚCI NIE DWÓCH W TYM SAMYM CZASIE wybierz najważniejszą czynność i skup się na niej.Skup się na jednym zadaniu :pamiętaj jeśli masz objawy przewlekłego zmęczenia,depresji jesteś chory  możesz nie móc wykonywać kilku czynności naraz (np rozmawiać przez telefon i zapamiętywać wiadomość)mimo że kiedyś nie było to problemem
  • STAŃ SIĘ OPTYMISTĄ zastanów się jakie emocje ,myśli ,problemy, oczekiwania innych odbieraja ci energie .Spróbuj je ograniczyć ,a jeśli nie radzisz sobie sam poszukaj specjalisty coacha ,dietetyka,psychologa
  • MAŁE ZMIANY=WIELKIE EFEKTY pamiętaj zmiana może zacząć się od małych rzeczy jak świadomość że rozmawiając przez telefon zużywam mniej energii siedząc niż chodząc
  • ZWOLNIJ ZWOLNIJ ZWOLNIJ !!!!staraj się robić rzeczy wolniej, a także myśleć wolniej .Dla energii nie ma różnicy między zmęczeniem fizycznym  i psychicznym ,podobnie jak między  bólem fizycznym i psychicznym dlatego często np po zbyt intensywnej psychoterapii czujemy się jak po przebiegniętym maratonie Zrób coś, co zwalnia twoje tempo ! Poświęć sobie trochę czasu! Zadaj sobie pytanie co sprawia że  jesteś  szczęśliwy i zrelaksowany : Spacery z psem ? Taniec ? prysznic ?kąpiel?  dobre sushi? 
  • NAPRZEMIENNE AKTYWNOŚCI mieszaj aktywności np jedna godzina psychicznej mentalnej aktywności np praca 15 minut fizycznej  fizycznej np. robienie herbaty,przejście się po korytarzu 5 min socjalnej np rozmowa z koleżanką 5 min odpoczynku .Nie rób tego samego typu aktywności jedna po drugiej.
  • ODPOCZYNEK NAJWAŻNIEJSZY odpoczywaj kiedy możesz nie słuchaj głosu w głowie który mówi że “odpoczynek jest stratą czasu “,”nie jestem w stanie zrobić wszystkich rzeczy, które powinnienem zrobić w ciągu dnia więc musze kontynuować aż skończe “,”jeśli odpocznę będzie mi trudno wrócić do rytmu pracy”,”odpoczywam tylko kiedy musze”,”nie jestem przyzwyczajony do odpoczynku,nie wiem kiedy powiniennem go mieć””tylu ludzi zależy ode mnie “”doktor powiedział mi że powinnienem odpocząć i przez to czuje się gorzej”RELAKS Siedzenie czy leżenie nie koniecznie jest odpoczynkiem .Istnieje różnica między relaksem a siedzeniem i pracowaniem lub nadmiernym analizowaniem i myśleniem .zadaj sobie pytanie :Czy umiem się relaksować nie myśląc nie robiąc nic,słuchając np szumu morza lub śpiewu ptaków(bdb nagrania relaksacyjne) ?ZASOBY ENERGII Zasoby energii to ta energia którą używamy w momencie kryzysu ,kiedy musimy się przymusić do zrobienia czegoś pomimo, że nie mamy na to siły.Możemy nazwać to adrenalinową pożyczką na bardzo złych warunkach .Większość z nas ma takie pożyczki mieszkaniowe,które co miesiąc dostarczają nam wrażeń.Niestety kiedy kryzys się kończy braki energetyczne są 2 razy większe i jesteśmy podwójnie zmęczeni .Ważne aby zarezerwować sobie czas na wypoczynek po wykorzystaniu zasobów energii.Kiedy tego nie zrobisz możesz mieć coraz większy pociąg do czekolady,kawy,napojów energetycznych,coli itp .To starcza jednak na krótko .Zadaj sobie pytanie Czy mogę gospodarować inaczej moją energią?Czy jestem w stanie zatrzymać się przed całkowitym wyczerpaniem?

 

PAMIĘTAJ TWOJA ENERGIA I ZDROWIE ZALEŻĄ OD CIEBIE !!!A NAJWAŻNIEJSZĄ OSOBĄ W TWOIM ŻYCIU DLA CIEBIE JESTEŚ:TY !!!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s