PRZYPRAWY I ICH DZIAŁANIE PRZECIWNOWOTWOROWE

Hipokrates Niech pożywienie będzie twoim lekiem

 Przyprawy od wieków używane były nie tylko jako dodatki do potraw, konserwanty i barwniki. Przyprawy, zioła są bardzo drogocennym środkiem leczniczym zawierającym przeciwutleniacze (Dragland et al 2003),które mogą wpływać na procesy komórkowe , w tym związane z metabolizmem leków, podziały komórkowe, apoteoze (http://pl.wikipedia.org/wiki/Apoptoza)różnicowanie komórkowe (tworzenie wyspecjalizowanych komórek)układ immunologiczny.


Nie ma wątpliwości, że odżywianie i zdrowie ze sobą ściśle powiązane (Kennedy, 2008KAEFER i Milner 2008; Kochhar 2008; Krishnaswamy 2008; Iyer i in 2009.). Od pokoleń, ludzie twierdzą, że żywność poprzez dostarczenie energii ma także właściwości lecznicze. 

Przyprawy mogą być także kluczem do prewencji przeciwnowotworowej poprzez modyfikowanie procesów komórkowych, zmniejszanie powstawania wolnych rodników, hamowanie podziału komórkowego, hamowanie rozwoju drobnoustrojów, regulacje stanów zapalnych i immunologii.

ZIELE ANGIELSKIE=PIEPRZ ANGIELSKI

Screen Shot 2014-09-06 at 10.55.29 PM

Ziele angielskie, wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Anglii, a z Ameryki Środkowej i z Meksyku. Obok wanilii było ono ulubioną przyprawą Azteków(przyprawiali nim napój czekoladowy). Do Europy przywieziono go pod koniec XVI wieku.

Ziele angielskie znane jest także pod nazwami: pieprz angielski, pieprz pachnący, piment, pieprz goździkowy, nowe korzenie,jamajka. Słowo pimenta w języka hiszpańskim oznacza pieprz, początkowo bowiem hiszpańscy odkrywcy tej rośliny uważali ją za poszukiwany wówczas pieprz Anglicy nazwali go “allspice”, co oznacza przyprawę-wszystko, uważali bowiem, że jest ona mieszaniną wielu przypraw (cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków). Przyprawa ta była w Anglii bardzo popularna i z tego powodu przez Polaków nazwana została zielem angielskim

Jest pomocne przy wzdęciach i kolce, łagodzi nerwobóle i dolegliwości reumatyczne, ma też słabe działanie odkażające

Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwnowotworowe i właściwości przeciwnowotworowym (Rompelberg wsp 1996;. Al Rehaily wsp 2002;. Kluth i wsp 2007).. Zawiera on wiele potencjalnych środków bioaktywnych, oraz flawonoidów (http://pl.wikipedia.org/wiki/Flawonoidy)


Fakturowani i Sherman (1998) odkryli, że ziele angielskie jest tak skuteczne, jak czosnek i cebula w hamowaniu wzrostu drobnoustrojów.
Właściwości przeciwnowotworowe ziela angielskiego zdolność do wpływania na cytochrom P450 (CYP), komórki raka wątroby jelita grubego (Kluth 2007)Stan zapalny jest związany z podwyższonym ryzykiem raka (Dinarello 2010).Spozycie ziela angielskiego wpływa antyzapalnie
Istnieją dowody, że ziele angielskie zmienia tępo przyrostu komórek nowotworowych profil wielu hodowanych komórek nowotworowych. Lee et al. (2007)
BAZYLIA
Screen Shot 2014-09-06 at 11.16.24 PM
 Bazylia (Ocimum basilicum) używana często w  kuchni włoskiej i Południowo-Wschodniej Azji. Bazylia jest jednym najczęściej badanych ziół ze względu na  jej korzyści zdrowotne. Bazylia orginalnie pochodzi z Iranu, Indii i innych tropikalnych rejonów Azji

Ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne (Muller i inni 1994;. Chiang i in 2005;. Makri i Kintzios 2007) .

Olejek z bazylii posiada właściwości przeciwbakteryjne (Wannissorn et al. 2005).

Moghaddam, Karamoddin i Ramezani (2009) badali wpływ bazylii na Helicobacter pylori, i okazało się, że metanol, butanol i n-heksanu, wykazuje aktywność antagonistyczną wobec bakterii ,która  nie jest tak silna jak amoksycylina, lecz zbawienna dla tych obszarów świata gdzie nie ma dostępności do antybiotyków (Moghaddam, Karamoddin i Ramezani 2009).

Efekty z bazylii, nie ograniczając się do jego właściwości przeciwbakteryjne, Dragan i in. (2007) zbadali wpływ octu balsamicznegowzbogaconego ekstraktami z kilku ziół (rozmaryn, szałwia, i bazylią) na stres i jakości życia u kobiet  w stadium III raka piersi Stan pacjentek poprawił się.

Właściwości przeciwnowotworowe bazylii mogą być mocniejsze poprzez  jej zdolności do wpływania na infekcje wirusowe min wirusowe zapalenie wątroby. Osóby z wirusowym zapaleniem wątroby typu B są narażone nawiększe  ryzyko raka wątroby (Fung, Lai i Yuen 2009 roku; Ishikawa 2010). Chiang i in. (2005) stwierdzili, że wodny ekstrakt z bazylii, wraz z apigenina i kwasem ursolowym, ma większą aktywność przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby B niż dwa dostępnw w handlu leki, gliceryny i lamiwudyna (3TC).

Należy pamiętać że nawet bazylie mozna przedawkować

KMINEK
Kminek (Carum carvi), pochodzi z zachodniej Azji, Europy i północnej Afryki.
Może sprzyjać  detoksykacji i w ten sposób zmniejsza ryzyko raka. Zheng, Kenney, Lam (1992) opisali działanie odtruwające enzymu GST
 
Wskazany szczególnie przy nowotwórze jelita grubego,skóry,raka piersi,mięsaka kości,raka jajników,białaczki,raka trzustki(GaliMuhtasib, Roessnerem i Schneider-magazynowy 2006).
Działanie: przeciwskurczowo w obrębie przewodu pokarmowego, poprawia trawienie, działa wiatropędnie, sokopędnie, mlekopędnie, bakteriobójczo
KARDAMON

Kardamon  składnik stosowany w kuchni indyjskiej, oraz w różnych częściach Europy. Posiada wiele synonimów: kardamon cejloński, długi, indyjski, jawajski, zwyczajowo nazywany jest po prostu kardamonem.Tak jak w przypadku wielu przypraw, kardamon wykazuje właściwości przeciwutleniające.

Zdolność do hamowania nowotworów

Stosowany w lecznictwie – pobudza apetyt
CYNAMON
 Cynamon to przyprawa kuchenna otrzymywana z wysuszonej kory cynamonowca Cynamon jest powszechnie stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. W kilku badaniach analizowano właściwości przeciwutleniające cynamonu.
Tłumi wzrost helicobacter pylori,bakterii która przyczyniają się do rozwoju raka żołądka,chłoniaka,raka trzustki
Cynamon korzystnie wpływa na trawienie i oddychanie, działa antyseptycznie  i grzybobójczo.Proszek cynamonu jest jednym z najlepszych źródeł tanin (działanie ściągające i przeciwzapalne,przeciwnowotworowe,przeciwbiegunkowe)

GOŻDZIKI
Gożdziki pochodzą z Indonezji i są używane w kuchni na całym świecie. Silne działanie detoksyfikacyjne

Goździki używane są w medycynie indyjskiej Ajurwedyjskiej i medycynie chińskiej .Mją zastosowanie przeciwbólowe (zwłaszcza w praktyce stomatologicznej dla nagłych przypadków związanych z bólem zębów).

Goździki są także używane jako środki wiatropędne w celu zwiększenia wydzielania kwasu solnego przez żołądek i poprawienie perystaltyki jelit .Goździki są również uważane za naturalne leki przeciwrobacze.  Olejek eteryczny stosowany jest w aromatoterapii gdy zachodzi potrzeba stymulacji i zwiększenia ciepłoty, zwłaszcza w przypadku problemów z trawieniem Stwierdzono, że miejscowe wcieranie olejku bezpośrednio na skórę w okolicy brzucha  i podbrzusza rozgrzewa przewód pokarmowy

KOLENDRA


Kolendra (Coriandrum sativum) to zioło z rodziny Apiaceae  pochodzi z południowej Europy i północnej Afryki oraz południowo-zachodniej Azji. Chociaż wszystkie części rośliny są jadalne, jej świeże liście i suszone nasiona są najczęściej stosowane w kuchni. Kolendra jest powszechnym składnikiem w wielu produktach w całym świecie. Jednym z jego głównych składników jest linalol. Liczne badania na zwierzętach dowodzą, że nasiona kolendry mogą mieć bardzo duży wpływ na działanie wątroby
Główne właściwości: rozkurczowe; wiatropędne; moczopędne; pobudza wydzielanie soku żołądkowego; wzmaga łaknienie; rozpuszcza cholesterol.

CZOSNEK

Czosnek od kilku tysięcy lat cieszy się sławą jako przyprawa i rozgrzewający środek leczniczy.
W swoim składzie chemicznym czosnek zawiera lotne związki siarkowe i bakteriobójcze, olejki eteryczne, błonnik, cukry, organiczne związki siarki, takie jak alliina i skordynina A i B. Rozpadowi enzymatycznemu alliiny do allicyny, jaki następuje po przekrojeniu lub rozgnieceniu czosnku, zawdzięcza on swój intensywny i charakterystyczny zapach. Ponadto czosnek zawiera flawonoidy, flawony i witaminy z grupy B, związki śluzowe i sole mineralne, a wśród nich związki selenu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu oraz niewielkie ilości uranu. Liście czosnku zawierają prowitaminę A, witaminy B1, PP i C.

Czosnek jest rośliną o wszechstronnym działaniu. Działa jako silny przeciwutleniacz chroniąc organizm przed działaniem wolnych rodników. Wykazuje także działanie naturalnego antybiotyku niszczącego bakterie chorobotwórcze w układzie pokarmowym i oddechowym. Wspomaga metabolizm tłuszczów, obniżając poziom cholesterolu we krwi. Obecność zawartych w nim związków siarki mobilizuje krwinki białe do obrony organizmu przed czynnikami zakaźnymi. Spożywanie świeżego czosnku skutecznie obniża stężenie cukru we krwi,

(jego stosowanie może być niebezpieczne dla ludzi ze skłonnością do hipoglikemii). Podwyższa proporcje ,,dobrego” cholesterolu HDL w stosunku do ,,złego” LDL, obniża poziom trójglicerydów, ochraniając tętnice i serce. Ma działanie żółciotwórcze, żółciopędne, rozkurczowe, przeciwpasożytnicze, przeciwmiażdżycowe, regulujące trawienie obniżające ciśnienie krwi, immunoochronne oraz w określonym zakresie antynowotworowe. Może być wykorzystany w leczeniu przewlekłych nieżytów żołądka z niedokwaśnością soku żołądkowego oraz w stanach upośledzonego wytwarzania żółci. Czosnek niszczy pasożyty przewodu pokarmowego, a stosowany do lewatyw może być używany do walki z owsikami u dzieci, dezynfekuje także drogi moczowe i niszczy bakterie oporne na antybiotyki. Związki czynne czosnku znoszą bóle głowy i ułatwiają zasypianie. Stosowany zewnętrznie może być pomocny w leczeniu trudno gojących się ran, ropni, czyraków

Czosnek jest stosowany w różnych postaciach, jako świeży, suszony, liofilizowany, sproszkowany lub kapsułkowany. Najbardziej aktywny jest świeży rozdrobniony. Poddany obróbce termicznej traci swoje właściwości bakteriobójcze, zachowuje jednak aktywność przeciwgrzybiczą i działa jako antyutleniacz, przeciwdziałający arteriosklerozie, starzeniu się i nowotworom.

Czosnek pochodzi z Azji  (prawdopodobnie z Chin lub Syberii) i towarzyszy człowiekowi co najmniej 5000 lat Chińską nazwę suan oznaczającą czosnek zanotował Konfucjusz   między XI a VII wiekiem p.n.e. W V wieku p.n.e zapisany został w klasyfikacji roślin leczniczych przez chińskiego poetę, lekarza i przyrodnika Tao Hong-Jinga. Główki czosnku znajdują się na malowidłach wewnątrz piramisy Cheopsa , w pałacu Knossos na Krecie oraz w ruinach Pompei i Herakulanum.

Czosnek obniża częstość występowania raka sutka, okrężnicy, skóry, macicy, przełyku i płuc.

IMBIR

Imbir (Zingiber officinale), jest członkiem rodziny Zingiberaceae(Inni członkowie rodziny to kurkuma i kardamon) i jest szeroko spożywany nie tylko jako przyprawa ale też jako środek  leczniczyPosiada właściwości przeciwutleniające Ginger (Chrubasik, PITTLER i Roufogalis 2005). Wskazuje działanie przeciwnowowtwowrowe *,ma zbawienny wpływ na wątrobe i nerki

Stany zapalne zwiększają ryzyko powstanie nowotowora , włączając w to raka prostaty. Imbir działa podobnie jak niesterydowy lek zapalny( Nonn, Duong i Peehl 2007)zmniejszając stany zapalne.Zaobserwowano także dobre działanie imbiru  w ludzkich komórkach białaczki a wyciągi alkoholowe imbiru hamowały wzrost komórek guza ( chłoniaki wysiękowe komórki nowotworowe Daltona Unnikrishnan Kuttan 1988)

Działanie pozytywne lecz umiarkowane w wypadku  raka płuc,raka jajnika  raka skóry, raka jelita grubego )

Imbir zmniejsza nudności i wymioty .Przydatny w chemioterapii.

*zmniejszenie wewnątrzkomórkowego powstawania ROS w komórkach ludzkich keratynocytów (Kim et al. 2007), hamowania angiogenezy w ludzkich EC i ograniczenia ekspresji syntazy tlenku azotu i transformację komórek indukowanej przez czynniki wzrostu naskórka i AP1 kompleksy transkrypcyjne w I6 komórki (Bode et al 2001;. Ippoushi et al 2003;. Davies i inni 2005;.. Kim et al 2005).

ROZMARYN

Rozmaryn pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i ma gorzki, cierpki smak .Od wielu wieków uprawiany ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych. Wykorzystywany  jako przyprawa oraz w lecznictwie. Wodny lub alkoholowy wyciąg z rozmarynu i tymianku(larendograhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Larendogra)  używany był jako środek odmładzający i odświeżający cerę.

Rozmaryn jest członkiem rodziny Lamiaceae, i zawiera wiele związków aktywnych biologicznie ,  przeciwutleniaczy, takich jak kwas karnozowy i kwas rozmarynowy. Inne związki biologicznie czynne to kamfora (do 20% w suchych liści rozmarynu), kwas kawowy, kwas ursolowy, kwas betulinowy, rosmaridiphenol i rozmanol.

Wiele  dowodów wskazuje, że wyciągi z rozmarynu lub jego pojedyncze elementy, mogą opóźnić rozwój nowotworów (Huang et al. 1994)min raka płuc-drobnokomórkowego,prostaty,wątroby,piersi(Moon i in. 2010 ALL; Dörrie, Sapala i Zunino 2001).

Nie wskazany  w czasie chemioterapii  białaczki Zunino i Storms (2009

SZAFRAN

Szafran to przyprawa pochodząca  od kwiatu krokusa  (Crocus sativus)W przeszłości  najdroższa przyprawy uważana także za afrodyzjak Szafran prawdopodobnie zawiera ponad 150 związków aromatycznych .Hamuje wzrost nowotworów(Aung et al. 2007)(Abdullaev 2003) zwłaszcza raka skóry .Zwiększa długość życia w wypadku chłoniaka  (Bakshi i in. 2009).

Mechanizm, za pomocą którego szafran hamuje proliferację nowotworów nie została dostatecznie zbadane.

TYMIANEK

Tymianek jest kolejnym leczniczym ziołem. Dobry wpływ na raka wątroby i jelita grubego
Kluth et al. (2007)

Ma działanie bakterio i grzybobójcze oraz wykrztuśne. Używa się go przy kaszlu, dolegliwościach gardła (kaszel, chrypka) do poprawiania apetytu a także trawienia. Zawarte w liściach substancje wykazują również działanie przeciwutleniające

 literatura :

 1. Abdullaev F. Crocus sativus against cancer. Arch Med Res. 2003;34:354. [PubMed]
 2. Aggarwal B.B. Targeting inflammation-induced obesity and metabolic diseases by curcumin and other neutraceuticals. Annu Rev Nutr. 2010;30:173–199. Epub, Apr 26. [PMC free article] [PubMed]
 3. Aggarwal B.B, Kunnumakkara A.B, Harikumar K.B, Tharakan S.T, Sung B, Anand P. Potential of spice-derived phytochemicals for cancer prevention. Planta Med. 2008;74:1560–9. [PubMed]
 4. Ahmed R.S, Suke S.G, Seth V, Chakraborti A, Tripathi A.K, Banerjee B.D. Protective effects of dietary ginger (Zingiber officinales Rosc.) on lindane-induced oxidative stress in rats. Phytother Res. 2008;22:902–6. [PubMed]
 5. Al-Rehaily A.J, Al-Said M.S, Al-Yahya M.A, Mossa J.A, Rafatullah S. Ethnopharmacological studies on Allspice (Pimenta dioica) in laboratory animals. Pharm Biol. 2002;40:200–5.
 6. Allahghadri T, Rasooli I, Owlia P, Nadooshan M.J, Ghazanfari T, Taghizadeh M, Astaneh S.D. 2010. Antimicrobial property, antioxidant capacity, and cytotoxicity of essential oil from cumin produced in Iran J Food Sci 75 2:H54-61. [PubMed]
 7. Amagase H, Sakamoto K, Segal E.R, Milner J.A. Dietary rosemary suppresses 7,12-dimethylbenz(a)anthracene binding to rat mammary cell DNA. J Nutr. 1996;126:1475–80. [PubMed]
 8. Anilakumar K.R, Nagaraj N.S, Santhanam K. Effect of coriander seeds on hexachlorocyclo- hexane induced lipid peroxidation in rat liver. Nutr Res. 2001;21:1455–62.
 9. Antosiewicz J, Ziolkowski W, Kar S, Powolny A.A, Singh S.V. Role of reactive oxygen intermediates in cellular responses to dietary cancer chemopreventive agents. Planta Med. 2008;74:1570–9. [PMC free article] [PubMed]
 10. Aruna K, Rukkumani R, Menon V.P. Role of Cuminum cyminum on ethanol and preheated sunflower oil induced lipid peroxidation. J Herbs Spices Med Plants. 2005;11:103–14.
 11. Aruna K, Sivaramakrishnan V.M. Plant products as protective agents against cancer. Indian J Exp Biol. 1990;28:1008–11. [PubMed]
 12. Aung H.H, Wang C.Z, Ni M, editors. Crocin from Crocus sativus possesses significant anti-proliferation effects on human colorectal cancer cells. Exp Oncol. 2007;29:175–80. [PMC free article] [PubMed]
 13. Aydin S, Basaran A.A, Basaran N. The effects of thyme volatiles on the induction of DNA damage by the heterocyclic amine IQ and mitomycin C. Mutat Res. 2005;581:43–53. [PubMed]
 14. Bakshi H.A, Sam S, Feroz A, Ravesh Z, Shah G.A, Sharma M. Crocin from Kashmiri saffron (Crocus sativus) induces in vitro and in vivo xenograft growth inhibition of Dalton’s lymphoma (DLA) in mice. Asian Pac J Cancer Prev. 2009;10:887–90. [PubMed]
 15. Banerjee S, Sharma R, Kale R.K, Rao A.R. Influence of certain essential oils on carcinogen- metabolizing enzymes and acid-soluble sulfhydryls in mouse liver. Nutr Cancer. 1994;21:263–9. [PubMed]
 16. Bar-Sela G, Epelbaum R, Schaffer M. Curcumin as an anti-cancer agent: Review of the gap between basic and clinical applications. Curr Med Chem. 2010;17:190–7. [PubMed]
 17. Bhattacharjee S, Rana T, Sengupta A. Inhibition of lipid peroxidation and enhancement of GST activity by cardamom and cinnamon during chemically induced colon carcinogenesis in Swiss albino mice. Asian Pac J Cancer Prev. 2007;8:578–82. [PubMed]
 18. Bidinotto L.T, Spinardi-Barbisan A.L, Rocha N.S, Salvadori D.M, Barbisan L.F. Effects of ginger (Zingiber officinale Roscoe) on DNA damage and development of urothelial tumors in a mouse bladder carcinogenesis model. Environ Mol Mutagen. 2006;47:624–30. [PubMed]
 19. Billing J, Sherman P.W. Antimicrobial functions of spices: Why some like it hot. Q Rev Biol. 1998;73:3–49. [PubMed]
 20. Bode A.M, Ma W.Y, Surh Y.J, Dong Z. Inhibition of epidermal growth factor-induced cell trans-formation and activator protein 1 activation by [6]-gingerol. Cancer Res. 2001;61:850–3. [PubMed]
 21. Buzzanell P.J, Gray F. The spice market in the united states: Recent developments and prospects. USDA Agriculture Information Bulletin 1995. 709.
 22. Cao G, Prior R.L. Comparison of different analytical methods for assessing total antioxidant capacity of human serum. Clin Chem. 1998;44:1309–15. [PubMed]
 23. Cao H, Urban J.F Jr., Anderson R.A. Cinnamon polyphenol extract affects immune responses by regulating anti- and proinflammatory and glucose transporter gene expression in mouse macrophages. J Nutr. 2008;138:833–40. [PubMed]
 24. Chen C.-Y, Liu T.-Z, Liu Y.-W, editors. 6-shogaol (alkanone from ginger) induces apoptotic cell death of human hepatoma p53 mutant Mahlavu subline via an oxidative stress-mediated caspase-dependent mechanism. J Agric Food Chem. 2007;55:948–54. [PubMed]
 25. Chiang L.C, Ng L.T, Cheng P.W, Chiang W, Lin C.C. Antiviral activities of extracts and selected pure constituents of Ocimum basilicum. Clin Exp Pharmacol Physiol. 2005;32:811–6. [PubMed]
 26. Chrubasik S, Pittler M.H, Roufogalis B.D. Zingiberis rhizoma: A comprehensive review on the ginger effect and efficacy profiles. Phytomedicine. 2005;12:684–701. [PubMed]
 27. Cope K, Seifried H, Seifried R, Milner J, Kris-Etherton P, Harrison E.H. A gas chromatography- mass spectrometry method for the quantitation of N-nitrosoproline and N-acetyl-S-allylcysteine in human urine: Application to a study of the effects of garlic consumption on nitrosation. Anal Biochem. 2009;394:243–8. [PMC free article] [PubMed]
 28. Das I, Chakrabarty R.N, Das S. Saffron can prevent chemically induced skin carcinogenesis in Swiss albino mice. Asian Pac J Cancer Prev. 2004;5:70–6. [PubMed]
 29. Das I, Das S, Saha T. Saffron suppresses oxidative stress in DMBA-induced skin carcinoma: A histopathological study. Acta Histochem. 2010;112:317–27. [PubMed]
 30. Dasgupta T, Rao A.R, Yadava P.K. Chemomodulatory efficacy of basil leaf (Ocimum basilicum) on drug metabolizing and antioxidant enzymes, and on carcinogen-induced skin and forestomach papillomagenesis. Phytomedicine. 2004;11:139–51. [PubMed]
 31. Davies M, Robinson M, Smith E, Huntley S, Prime S, Paterson I. Induction of an epithelial to mesenchymal transition in human immortal and malignant keratinocytes by TGF-beta1 involves MAPK, Smad and AP-1 signalling pathways. J Cell Biochem. 2005;95:918–31. [PubMed]
 32. Deeptha K, Kamaleeswari M, Sengottuvelan M, Nalini N. Dose dependent inhibitory effect of dietary caraway on 1,2-dimethylhydrazine induced colonic aberrant crypt foci and bacterial enzyme activity in rats. Invest New Drugs. 2006;24:479–88. [PubMed]
 33. Dhar A, Mehta S, Dhar G, editors. Crocetin inhibits pancreatic cancer cell proliferation and tumor progression in a xenograft mouse model. Mol Cancer Ther. 2009;8:315–23. [PubMed]
 34. Dhuley J.N. Anti-oxidant effects of cinnamon (Cinnamomum verum) bark and greater cardamom (Amomum subulatum) seeds in rats fed high fat diet. Indian J Exp Biol. 1999;37:238–42. [PubMed]
 35. Dinarello C.A. Anti-inflammatory agents: Present and future. Cell. 2010;140:935–50. [PMC free article] [PubMed]
 36. Domaracky M, Rehak P, Juhas S, Koppel J. Effects of selected plant essential oils on the growth and development of mouse preimplantation embryos in vivo. Physiol Res. 2007;56:97–104. [PubMed]
 37. Dorrie J, Sapala K, Zunino S.J. Carnosol-induced apoptosis and downregulation of Bcl-2 in B-lineage leukemia cells. Cancer Lett. 2001;170:33–9. [PubMed]
 38. Dragan S, Nicola T, Ilina R, Ursoniu S, Kimar A, Nimade S. Role of multi-component functional foods in the complex treatment of patients with advanced breast cancer. Rev Med Chir Soc Med Nat Iasi. 2007;111:877–84. [PubMed]
 39. Dragland S, Senoo H, Wake K, Holte K, Blomhoff R. Several culinary and medicinal herbs are important sources of dietary antioxidants. J Nutr. 2003;133:1286–90. [PubMed]
 40. Epstein J, Sanderson I.R, Macdonald T.T. Curcumin as a therapeutic agent: The evidence from in vitro, animal and human studies. Br J Nutr. 2010;103:1545–57. [PubMed]
 41. Esiyok D, Otles S, Akcicek E. Herbs as a food source in Turkey. Asian Pac J Cancer Prev. 2004;5:334–9. [PubMed]
 42. Eslick G. Helicobacter pylori infection causes gastric cancer? A review of the epidemiological, meta- analytic and experimental evidence. World J Gastroenterol. 2006;12:2991–9. [PMC free article] [PubMed]
 43. Farinha P, Gascoyne R.D. Helicobacter pylori and MALT lymphoma. Gastroenterology. 2005;128:1579–605.. [PubMed]
 44. Food and Drug Administration 2007. Chapter 5: Foods, Colors and Cosmetics Sub-Chapter 525: Condiment Industry. Compliance Policy Guide http://www.fda.gov/ICECI/ComplianceManuals/CompliancePolicyGuidanceManual/ucm119194.htm; 1980 .
 45. Fung J, Lai C.L, Yuen M.F. Hepatitis B and C virus-related carcinogenesis. Clin Microbiol Infect. 2009;15:964–70. [PubMed]
 46. Gali-Muhtasib H, Roessner A, Schneider-Stock R. Thymoquinone: A promising anti-cancer drug from natural sources. Int J Biochem Cell Biol. 2006;38:1249–53. [PubMed]
 47. Han E.H, Hwang Y.P, Jeong T.C, Lee S.S, Shin J.G, Jeong H.G. Eugenol inhibits 7,12- dimethylbenz[a]anthracene-induced genotoxicity in MCF-7 cells: Bifunctional effects on CYP1 and NAD(P)H:quinone oxidoreductase. FEBS Lett. 2007;581:749–56. [PubMed]
 48. Ho C.T, Wang M, Wei G.J, Huang T.C, Huang M.Y. Chemistry and antioxidative factors in rosemary and sage. Biofactors. 2000;13:161–6. [PubMed]
 49. Huang M.T, Ho C.T, Wang Z.Y, editors. Inhibition of skin tumorigenesis by rosemary and its constituents carnosol and ursolic acid. Cancer Res. 1994;54:701–8. [PubMed]
 50. Huang C, Ma W.Y, Dong Z. Requirement for phosphatidylinositol 3-kinase in epidermal growth factor-induced AP-1 transactivation and transformation in JB6 P+ cells. Mol Cell Biol. 1996;16:6427–35. [PMC free article] [PubMed]
 51. Ihlaseh S.M, de Oliveira M.L, Teran E, de Camargo J.L, Barbisan L.F. Chemopreventive property of dietary ginger in rat urinary bladder chemical carcinogenesis. World J Urol. 2006;24:591–6. [PubMed]
 52. Ippoushi K, Azuma K, Ito H, Horie H, Higashio H. [6]-gingerol inhibits nitric oxide synthesis in activated J774.1 mouse macrophages and prevents peroxynitrite-induced oxidation and nitration reac-tions. Life Sci. 2003;73:3427–37. [PubMed]
 53. Ippoushi K, Takeuchi A, Ito H, Horie H, Azuma K. Antioxidative effects of daikon sprout (Raphanus sativus L.) and ginger (Zingiber officinale Roscoe) in rats. Food Chem. 2007;102:237–42.
 54. Ishikawa T. Clinical features of hepatitis B virus-related hepatocellular carcinoma. World J Gastroenterol. 2010;16:2463–7. [PMC free article] [PubMed]
 55. Iyer A, Panchal S, Poudyal H, Brown L. Potential health benefits of Indian spices in the symptoms of the metabolic syndrome: A review. Indian J Biochem Biophys. 2009;46:467–81. [PubMed]
 56. Jeurissen S.M, Punt A, Delatour T, Rietjens I.M. Basil extract inhibits the sulfotransferase mediated formation of DNA adducts of the procarcinogen 1′-hydroxyestragole by rat and human liver S9 homogenates and in HepG2 human hepatoma cells. Food Chem Toxicol. 2008;46:2296–302. [PubMed]
 57. Kaefer C.M, Milner J.A. The role of herbs and spicesin cancer prevention. J Nutr Biochem. 2008;19:347–61. [PMC free article] [PubMed]
 58. Kapoor I.P, Singh B, Singh G, De Heluani C.S, De Lampasona M.P, Catalan C.A. Chemistry and antioxidant activity of essential oil and oleoresins of black caraway (Carum bulbocastanum) fruits. J Sci Food Agric. 2010;90:385–90. [PubMed]
 59. Kennedy E. Nutrition policy in the U.S.: 50 years in review. Asia Pac J Clin Nutr. 2008;17 1:340–2. [PubMed]
 60. Keum Y.S, Kim J, Lee K.H, editors. Induction of apoptosis and caspase-3 activation by chemopreventive [6]-paradol and structurally related compounds in KB cells. Cancer Lett. 2002;177:41–7. [PubMed]
 61. Kikuzaki H, Kawai Y, Nakatani N. 1,1-Diphenyl-2-picrylhydrazyl radical-scavenging active com-pounds from greater cardamom (Amomum subulatum Roxb.) J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo) 2001;47:167–71. [PubMed]
 62. Kim J.K, Kim Y, Na K.M, Surh Y.J, Kim T.Y. [6]-gingerol prevents UVB-induced ROS production and COX-2 expression in vitro and in vivo. Free Radic Res. 2007;41:603–14. [PubMed]
 63. Kim J.S, Lee S.I, Park H.W, editors. Cytotoxic components from the dried rhizomes of Zingiber offici-naleRoscoe. Arch Pharm Res. 2008;31:415–8. [PubMed]
 64. Kim H.W, Murakami A, Abe M, Ozawa Y, Morimitsu Y, Williams V, Ohigashi H. Suppressive effects of mioga ginger and gingerconstituents on reactive oxygen and nitrogen species generation, and the expression of inducible pro-inflammatory genes in macrophages. Antioxid Redox Signal. 2005;7:1621–9. [PubMed]
 65. Kluth D, Banning A, Paur I, Blomhoff R, Brigelius-Flohe R. Modulation of pregnane X receptor- and electrophile responsive element-mediated gene expression by dietary polyphenolic compounds. Free Radic Biol Med. 2007;42:315–25. [PubMed]
 66. Knowles L.M, Milner J.A. Possible mechanism by which allyl sulfides suppress neoplastic cell proliferation. J Nutr. 2001;131:1061S–6S. [PubMed]
 67. Kochhar K.P. Dietary spices in health and diseases (II) Indian J Physiol Pharmacol. 2008;52:327–54. [PubMed]
 68. Koka P.S, Mondal D, Schultz M, Abdel-Mageed A.B, Agrawal K.C. Studies on molecular mechanisms of growth inhibitory effects of thymoquinone against prostate cancer cells: Role of reactive oxygen species. Exp Biol Med (Maywood) 2010;235:751–60. [PubMed]
 69. Kota N, Krishna P, Polasa K. Alterations in antioxidant status of rats following intake of ginger through diet. Food Chem. 2008;106:991–6.
 70. Krishnaswamy K. Traditional Indian spices and their health significance. Asia Pac J Clin Nutr. 2008;17 1:265–8. [PubMed]
 71. Kumari M.V. Modulatory influences of clove (Caryophyllus aromaticus L.) on hepatic detoxification systems and bone marrow genotoxicity in male Swiss albino mice. Cancer Lett. 1991;60:67–73. [PubMed]
 72. Kusamran W.R, Tepsuwan A, Kupradinun P. Antimutagenic and anticarcinogenic potentials of some Thai vegetables. Mutat Res. 1998;402:247–58. [PubMed]
 73. Lantz R.C, Chen G.J, Sarihan M, Solyom A.M, Jolad S.D, Timmermann B.N. The effect of extracts from ginger rhizome on inflammatory mediator production. Phytomedicine. 2007;14:123–8. [PubMed]
 74. Lee Y.H, Hong S.W, Jun W, editors. Anti-histone acetyltransferase activity from allspice extracts inhibits androgen receptor-dependent prostate cancer cell growth. Biosci Biotechnol Biochem. 2007;71:2712–9. [PubMed]
 75. Lee E, Surh Y.J. Induction of apoptosis in HL-60 cells by pungent vanilloids, [6]-gingerol and [6]-paradol. Cancer Lett. 1998;134:163–8. [PubMed]
 76. Lu J.K, Zhang K, Nam S, Anderson R.A, Jove R, Wen W. Novel angiogenesis inhibitory activity in cinnamon extract blocks VEGFR2 kinase and downstream signaling. Carcinogenesis. 2010;31:481–8. [PMC free article] [PubMed]
 77. Majdalawieh A.F, Carr R.I. In vitro investigation of the potential immunomodulatory and anti-canceractivities of black pepper (Piper nigrum) and cardamom (Elettaria cardamomum) J Med Food. 2010;13:371–81. [PubMed]
 78. Makri O, Kintzios S. Ocimum sp. (basil): Botany, cultivation, pharmaceutical properties, and biotechnology. J Herbs Spices Med Plants. 2007;13:123–50.
 79. Manusirivithaya S, Sripramote M, Tangjitgamol S, Sheanakul C, Leelahakorn S, Thavaramara T, Tangcharoenpanich K. Antiemetic effect of ginger in gynecologic oncology patients receiving cisplatin. Int J Gynecol Cancer. 2004;14:1063–9. [PubMed]
 80. Mazaki M, Kataoka K, Kinouchi T, editors. Inhibitory effects of caraway (Carum carvi L.) and its component on N-methyl-N’-nitro-N-nitrosoguanidine-induced mutagenicity. J Med Invest. 2006;53:123–33. [PubMed]
 81. Mei X, Lin X, Uu J.Z, Lin X.Y, Song P.J, Hu J.F, Liang X.J. The blocking effect of garlic on the formation of A’-nitrosoproline in humans. Acta Nutrimenta Sinica. 1989;11:141–6.
 82. Milner J.A. Mechanisms by which garlic and allyl sulfur compounds suppress carcinogen bioactivation: Garlic and carcinogenesis. Adv Exp Med Biol. 2001;492:69–81. [PubMed]
 83. Miyazawa M, Hisama M. Antimutagenic activity of phenylpropanoids from clove (Syzygium aromaticum) J Agric Food Chem. 2003;51:6413–22. [PubMed]
 84. Miyoshi N, Nakamura Y, Ueda Y, Abe M, Ozawa Y, Uchida K, Osawa T. Dietary ginger constituents, galanals A and B, are potent apoptosis inducers in human T lymphoma Jurkat cells. Cancer Lett. 2003;199:113–9. [PubMed]
 85. Moghaddam M.N, Karamoddin M.-A. K, Ramezani M. In vitro anti-bacterial activity of sweet basil fractions against Helicobacter pylori . J Biol Sci. 2009;9:276–9.
 86. Moon D.O, Kim M.O, Lee J.D, Choi Y.H, Kim G.Y. Rosmarinic acid sensitizes cell death through suppression of TNF-alpha-induced NF-kappaB activation and ROS generation in human leukemiaU937 cells. Cancer Lett. 2010;288:183–91. [PubMed]
 87. Mousa A.S, Mousa S.A. Anti-angiogenesis efficacy of the garlic ingredient alliinand antioxidants: Role of nitric oxide and p53. Nutr Cancer. 2005;53:104–10. [PubMed]
 88. Mousavi S.H, Tavakkol-Afshari J, Brook A, Jafari-Anarkooli I. Role of caspases and Bax protein in saffron-induced apoptosis in MCF-7 cells. Food Chem Toxicol. 2009;47:1909–13. [PubMed]
 89. Muller L, Kasper P, Muller-Tegethoff K, Petr T. The genotoxic potential in vitro and in vivo of the allyl benzene etheric oils estragole, basil oil and trans-anethole. Mutat Res. 1994;325:129–36. [PubMed]
 90. Nader M.A, el-Agamy D.S, Suddek G.M. Protective effects of propolis and thymoquinone on development of atherosclerosis in cholesterol-fed rabbits. Arch Pharm Res. 2010;33:637–43. [PubMed]
 91. Naderi-Kalali B, Allameh A, Rasaee M.J, editors. Suppressive effects of caraway (Carum carvi) extracts on 2, 3, 7, 8-tetrachloro-dibenzo-p-dioxin-dependent gene expression of cytochrome P450 1A1 in the rat H4IIE cells. Toxicol. 2005;19:373–7. In Vitro. [PubMed]
 92. Nagababu E, Lakshmaiah N. Inhibition of microsomal lipid peroxidation and monooxygenase activities by eugenol. Free Radic Res. 1994;20:253–66. [PubMed]
 93. Nian H, Delage B, Ho E, Dashwood R.H. Modulation of histone deacetylase activity by dietary isothiocyanates and allyl sulfides: Studies with sulforaphane and garlic organosulfur compounds. Environ Mol Mutagen. 2009;50:213–21. [PMC free article] [PubMed]
 94. Nir Y, Potasman I, Stermer E, Tabak M, Neeman I. Controlled trial of the effect of cinnamon extract on Helicobacter pylori. Helicobacter. 2000;5:94–7. [PubMed]
 95. Niture S.K, Rao U.S, Srivenugopal K.S. Chemopreventative strategies targeting the MGMT repair protein: Augmented expression in human lymphocytes and tumor cells by ethanolic and aqueous extracts of several Indian medicinal plants. Int J Oncol. 2006;29:1269–78. [PubMed]
 96. Nonn L, Duong D, Peehl D.M. Chemopreventive anti-inflammatory activities of curcumin and other phytochemicals mediated by MAP kinase phosphatase-5 in prostate cells. Carcinogenesis. 2007;28:1188–96. [PubMed]
 97. Pan M.-H, Hsieh M.-C, Kuo J.-M, Lai C.-S, Wu H, Sang S, Ho C.-T. 6-shogaol induces apoptosis in human colorectal carcinoma cells via ROS production, caspase activation, and GADD 153 expression. Mol Nutr Food Res. 2008;52:527–37. [PubMed]
 98. Patel B.B, Majumdar A.P. Synergistic role of curcumin with current therapeutics in colorectal cancer: Minireview. Nutr Cancer. 2009;61:842–6. [PubMed]
 99. Rajakumar D.V, Rao M.N. Dehydrozingerone and isoeugenol as inhibitors of lipid peroxidation and as free radical scavengers. Biochem Pharmacol. 1993;46:2067–72. [PubMed]
 100. Rompelberg C.J, Vogels J.T, de Vogel N, Bruijnttjes-Rozier G.C, Stenhuis W.H, Bogaards J.J, Verhagen H. Effect of short-term dietary administration of eugenol in humans. Hum Exp Toxicol. 1996;15:129–35. [PubMed]
 101. Sakamoto K, Lawson L.D, Milner J.A. Allyl sulfides from garlic suppress the in vitro proliferation of human A549 lung tumor cells. Nutr Cancer. 1997;29:152–6. [PubMed]
 102. Sasaki K, Wada K, Tanaka Y, Yoshimura T, Matuoka K, Anno T. Thyme (Thymus vulgaris L.) leaves and its constituents increase the activities of xenobiotic-metabolizing enzymes in mouse liver. J Med Food. 2005;8:184–9. [PubMed]
 103. Schwaireb M. Caraway oil inhibits skim tumors in female BALB/c mice. Nutr Cancer. 1993;19:321–5. [PubMed]
 104. Singh S.V, Powolny A.A, Stan S.D, editors. Garlic constituent diallyl trisulfide prevents development of poorly differentiated prostate cancer and pulmonary metastasis multiplicity in TRAMP mice. Cancer Res. 2008;68:9503–11. [PMC free article] [PubMed]
 105. Singletary K, MacDonald C, Wallig M. Inhibition by rosemary and carnosol of 7,12-dimethylbenz [a]anthracene (DMBA)-induced rat mammary tumorigenesis and in vivo DMBA-DNA adduct formation. Cancer Lett. 1996;104:43–8. [PubMed]
 106. Sloan A.E. Top 10 global food trends. Food Technol. 2005;59:20–32.
 107. Sontakke S, Thawani V, Naik M.S. Ginger as an antiemetic in nausea and vomiting induced by chemotherapy: A randomized, cross-over, double blind study. Indian J Pharmacol. 2003;35:32–6.
 108. Stajkovic O, Beric-Bjedov T, Mitic-Culafic D, Stankovic S, Vukovic-Gracic B, Simic D, Knezevic-Vukcevic J. Antimutagenic properties of basil (Ocimum basilicum L.) in Salmonella typhimurium TA100. Food Technol Biotechnol. 2007;45:213–7.
 109. Stammati A, Bonsi P, Zucco F, Moezelaar R, Alakomi H.L, von Wright A. Toxicity of selected plant volatiles in microbial and mammalian short-term assays. Food Chem Toxicol. 1999;37:813–23. [PubMed]
 110. Tabak M, Armon R, Neeman I. Cinnamon extracts’ inhibitory effect on Helicobacter pylori. J Ethnopharmacol. 1999;67:269–77. [PubMed]
 111. Tabak M, Armon R, Potasman I, Neeman I. In vitro inhibition of Helicobacter pylori by extracts of thyme. J Appl Bacteriol. 1996;80:667–72. [PubMed]
 112. Takemasa N, Ohnishi S, Tsuji M, Shikata T, Yokoigawa K. Screening and analysis of spices with ability to suppress verocytotoxin production by Escherichia coli O157. J Food Sci. 2009;74:M461–6. [PubMed]
 113. Tapsell L.C, Hemphill I, Cobiac L, editors. Health benefits of herbs and spices: The past, the present, the future. Med J Aust. 2006;185:S4–24. [PubMed]
 114. Uhl S. 2000. Flavor trends: Ethnic and fusion cuisines. (accessed August 15, 2006).
 115. Undeger U, Basaran A, Degen G.H, Basaran N. Antioxidant activities of major thyme ingredients and lack of (oxidative) DNA damage in V79 Chinese hamster lung fibroblast cells at low levels of carvacrol and thymol. Food Chem Toxicol. 2009;47:2037–43. [PubMed]
 116. United States Department of Agriculture Economic Research Service. 2007. Food availablility (per capita) data system. (accessed April 18, 2007).
 117. United States National Arboretum. 2006. Herb questions and answers.
 118. Unnikrishnan M.C, Kuttan R. Cytotoxicity of extracts of spices to cultured cells. Nutr Cancer. 1988;11:251–7. [PubMed]
 119. Wannissorn B, Jarikasem S, Siriwangchai T, Thubthimthed S. Antibacterial properties of essential oils from Thai medicinal plants. Fitoterapia. 2005;76:233–6. [PubMed]
 120. Worthen D.R, Ghosheh O.A, Crooks P.A. The in vitro anti-tumor activity of some crude and purified components of blackseed, Nigella sativa L. Anticancer Res. 1998;18:1527–32. [PubMed]
 121. Wu C.C, Sheen L.Y, Chen H.W, Kuo W.W, Tsai S.J, Lii C.K. Differential effects of garlic oil and its three major organosulfur components on the hepatic detoxification system in rats. J Agric Food Chem. 2002;50:378–83. [PubMed]
 122. Xiao D, Li M, Herman-Antosiewicz A, editors. Diallyl trisulfide inhibits angiogenic features of human umbilical vein endothelial cells by causing Akt inactivation and down-regulation of VEGF and VEGF-R2. Nutr Cancer. 2006;55:94–107. [PubMed]
 123. Xiao D, Zeng Y, Singh S.V. Diallyl trisulfide-induced apoptosis in human cancer cells is linked to checkpoint kinase 1-mediated mitotic arrest. Mol Carcinog. 2009;48:1018–29. [PMC free article] [PubMed]
 124. Yagihashi S, Miura Y, Yagasaki K. Inhibitory effect of gingerol on the proliferation and invasion of hepatoma cells in culture. Cytotechnology. 2008;57:129–36. [PMC free article] [PubMed]
 125. Yesil-Celiktas O, Sevimli C, Bedir E, Vardar-Sukan F. Inhibitory effects of rosemary extracts, carnosic acid and rosmarinic acid on the growth ofvarious human cancer cell lines. Plant Foods Hum Nutr. 2010;65:158–63. [PubMed]
 126. Yi T, Cho S.G, Yi Z, Pang X, Rodriguez M, Wang Y, Sethi G, Aggarwal B.B, Liu M. Thymoquinone inhibits tumor angiogenesis and tumor growth through suppressing AKT and extracellular signal-regulated kinase signaling pathways. Mol Cancer Ther. 2008;7:1789–96. [PMC free article] [PubMed]
 127. Zhang Y, Blattman J.N, Kennedy N.J, editors. Regulation of innate and adaptive immune responses by MAP kinase phosphatase 5. Nature. 2004;430:793–7. [PubMed]
 128. Zheng G.Q, Kenney P.M, Lam L.K. Anethofuran, carvone, and limonene: Potential cancer chemopreventive agents from dill weed oil and caraway oil. Planta Med. 1992;58:338–41. [PubMed]
 129. Zunino S.J, Storms D.H. Carnosol delays chemotherapy-induced DNA fragmentation and mor-phological changes associated with apoptosis in leukemic cells. Nutr Cancer. 2009;61:94–102. [PubMed]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s