Pod lupą – KTÓRE SUPLEMENTY SĄ STRATĄ PIENIĘDZY ?

Screen Shot 2014-09-13 at 4.55.57 PM

Melody Newcomb

Bardzo dużo przeczytałam o suplementach i chciałam się tą wiedzą podzielić z wami.Wiem,że ten post może spowodować wrogi odzew, ale wierze że 90% suplementów na rynku to strata pieniędzy.

Mam wrażenie ,że gdzie nie odwrócę głowę,ktoś oferuje najnowsze, najlepsze,najzdrowsze proszki i tabletki.Genialny dodatek do naszego zdrowego życia.Proszek który nas odchudzi,uratuje przed chorobą,starością,w czasie choroby.

Prawie codziennie dostaje maila w wiadomością co myślisz o…………

Chciałabym przeanalizować każdy produkt na rynku,lecz zacznę od tych które są najbardziej popularne,a dla mnie są stratą pieniędzy.

Nie jestem zwolenniczką wydawania pieniędzy na drogie suplementy, ponieważ wierzę ,że warzywa,zioła lub relaksujace wakacje są zdrowsze.


Wielokrotnie czuje się zagubiona w świecie suplementów,tabletek więc ich unikam. Wiem, że reklamy starają się nam wepchnąć kolejną magiczna tabletkę na wszystko od bólu głowy po brak potencji i często łykając różne tabletki, które się wzajemnie wykluczają lub mają podobny skład możemy sobie zaszkodzić bardziej niż  pomóc.

Przeraża mnie, że Polska  21 wieku ,ponoć przoduje w UE w spożyciu nie tylko wódki,lecz suplementów i tabletek .

JAK ZROZUMIEĆ CZEGO NAM BRAK ?

Wierze w balans i mądra suplementacje.

Uzupełnianie tego, co trudno nam odnależć w pożywieniu np B12 przy diecie wegetariańskiej(potrzebna do metabolizmu cukru,dobrego działania neurologicznego) .

Uważam, że witamine B,D najlepiej suplementować ,natomiast reszte witamin i minerałów uzupełnić jedzeniem. Jeśli mamy niedobór żelaza lepiej zjeść pęczek pietruszki lub wycisnąć sok niż łykać tabletkę.Dlaczego?Uzupełniając żelazo tabletką,obciążamy wątrobe i przewód pokarmowy.W przewodzie pokarmowym znajduje sie 80% serotoniny i przeciwciał,o które warto dbać.Żelazo z pietruszki jest inne i lepiej się wchłania niż żelazo w tabletce.
Naturalne suplementowanie  jest bardzo ważne przy problemach przewodu pokarmowego,chorobach autoimmunologicznych,nowotworowych,przewodu pokarmowego i depresji.
Dodatkowo w wypadku chemioterapii suplementacja jest bardzo grożna .
Jeśli jesteś ciekawy do czego potrzebne są nam witaminy B i D przeczytaj tekst na zielono.Jeśli chcesz przejść do informacji o suplementach pomiń zieloną dygresje.
Witamina B odpowiedzialna jest  za nasze emocje,sen,neurologie,krążenie,prace jelit,migreny,zaburzenia snu,cholesterol
B1,B2 ,B6
braki powowdują ze tryptofan nie może stworzyc serotoniny (oprócz dobrego samopoczucia,regulacji emocjonalnejreguluje prace ukladu krążenia ,jelit; zła praca ukladu krażenia =zwężenie żył szybsza rekacja adrenalinowa,migreny,zaburzenia snu itd) Witamina B6 znajduje się m.in. w ciemnym pieczywie, bananach i rybach.

B12 wpływa na każdy system w ciele zwlaszcza system neurologiczny ( koniecznie przeczytaj http://en.wikipedia.org/wiki/Paresthesia ) Najwięcej w produktach pochodzenia zwierzęcego.
kwas foliowy czyli B9
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie w pierwszym trymestrze ciąży, bowiem chroni płód przed powstawaniem wad cewy nerwowej.Wraz z innymi witaminami z gruby B wpływa także na poziom homocysteiny  nazwanej cholesterolem XXI w– aminokwasu, od którego zależy stan naszego zdrowia. Aminokwas ten, powstający podczas trawienia białka zwierzęcego, głównie zawartego w czerwonym mięsie, uszkadza śródbłonek naczyniowy, przez co nawet niewielka ilość cholesterolu łatwiej osadza się na ściankach naczyń. Dlatego też choroba wieńcowa, zawały serca oraz udary mózgu występują także u ludzi z niskim stężeniem cholesterolu, za to z podwyższonym poziomem homocysteiny. Stężenie homocysteiny rośnie z wiekiem. Objawy przedwczesnego rozwoju miażdżycy pojawiają się najczęściej po czterdziestce.O ile średnie i niskie stężenia tego aminokwasu nie stanowią dla nas zagrożenia, o tyle jego wysokie stężenie może zaburzać procesy fizjologiczne komórek. W szczególności dotyczy to tkanek podlegających intensywnemu rozwojowi. Ostatnie badania naukowe dowodzą, że podwyższone stężenie homocysteiny często towarzyszy chorobom serca, zawałom, wylewom i zakrzepom żylnym. Homocysteina przyśpiesza także rozwój miażdżycy(wpływ na cholesterol), uszkadzając naczynia krwionośne i obniżając poziom tlenku azotu – związku, który je rozszerza.

Zawarty w cytrusach i ciemnozielonych warzywach kwas foliowy zmniejsza stężenie homocysteiny we krwi. W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy odkryli nowy rodzaj substancji roślinnych, które mogą się okazać bardziej skuteczne niż witaminy w profilaktyce chorób serca. Są to działające jak przeciwutleniacze flawonoidy, występujące m.in. w cebuli, brokułach, czerwonym winie, oliwie z oliwek i herbacie (zielonej i czarnej – z wyjątkiem herbat ziołowych), a także karotenoidy, które występują przeważnie w warzywach o pomarańczowym kolorze. Spośród ponad 600 karotenoidów najbardziej znany jest BETA KAROTEN. 
Organizm ma dwa mechanizmy utrzymywania bezpiecznego poziomu homocysteiny. Może ją przetwarzać w cysteinę występującą w niemal wszystkich białkach, zwłaszcza w keratynie włosów, lub w metioninę. Z metioniny, na drodze przemian, powstaje  serotonina, dzięki której zapadamy w głęboki i relaksujący sen.Problem z homocysteiną powoduje podobnie jak z witaminą B1,B2,B6 problemy z serotniną

Naukowcy uważają również, że witamina B9 prawdopodobnie chroni organizm przed rozwojem nowotworów
Najwięcej kwasu foliowego zawierają brokuły, warzywa liściaste, owoce cytrusowe i orzechy.

Niestety prawie wszyscy cierpią na niedobór tej witaminy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_foliowy

vitamina D uznana za hormon=wpływa na plastycznośc genetyczną.

Powinna być spożywana z najtłustszym posiłkiem najlepiej z witaminą A (bez tego się nie wchłania) Jest naturalny antybiotykiem-peptydy antybakteryjne .Ma działanie przeciwnowotworowe.Przeprowadzono bardzo duże  badania nad rakiem jelita grubego.W prewencji i leczeniu bardzo ważne spożycie vit D (analiza 18 wyników badań, w których łącznie uczestniczyło 57 tys. ludzi).Brak wiatminy D http://pl.wikipedia.org/wiki/Mialgia oraz choroby autoimmunologiczne,stany zapalne ,problemy z kośćmi.
Jak sprawdzić poziom witamin i minerałów?

Niekosztowne badania , może zlecić wam każdy lekarz : badania witaminy B12 i D oraz badania minerałów min potas,sód,magnez żelazo.

Zrobienie badań , może uchronić was przed dziwnymi objawami przedawkowania witamin i minerałów,a także pomoże Wam określić jakie macie niedobory.Niestety badania poziomu witaminy A,C,E,K są niestety nadal kosztowne.

Wiele suplementów lub ziół  zalecanych jest przez dietetyków i innych pracowników służby zdrowia w dosć chaotyczny wykluczajacy się sposób .Jest to grożne.Wynika to z niewiedzy na temat odżywiania i suplementacji . Wydaje się to dziwne w wypadku dietetyków,lecz wielu z nich ma taki sam program żywieniowy prawie dla każdego pacjenta uzupełniony suplementami.
pamiętaj

 Więcej nie jest lepiej!”

STRATA PIENIĘDZY? OCEŃ SAM

ZIELONE PROSZKI


Prawie każda firma ma teraz odmianę zielonego proszku,” która wykonana jest z suszonych traw, soków traw ,suszonych warzyw, suszonych glonów. Proszek ten ma cię odmłodzić ,uzdrowić  uczynić twoje ciało bardziej zasadowym ,oraz uzupełnić wartości odżywcze ,których nie możesz znależć gdzie indziej.

Moja opinia

Proszek z warzyw lub glonów to nadal proszek i nie można porównać go
z wartością odżywczą  świeżych warzyw, nawet jeśli te warzywa nie są ekologiczne.

Płacenie za trawę dużych pieniędzy doprowadza mój system nerwowy do wrzenia i mogę sobie wyobrazić zadowolonych producentów taniej trawy, którzy śmiejąc się z klientów zarabiają fortunę na proszku z trawy.Nie chce się powtarzać ponieważ napisałam już na ten temat post który okazał sie bardzo kontrowersyjny.https://magdalenajarosz.wordpress.com/2014/09/07/prawda-o-jeczmieniu-i-zielonym/

Dla mnie prawdziwym  pożywieniem ciemnozielone warzywa, takie jak szpinak, sałata, kapusta, pietruszka czarny, seler, rukolą, i tak dalej.

Przy użyciu zielonych soków ,które przyrządzam mogę odżywić się dużo lepiej niż proszkiem.Oczywiście kontrargumentem jest, że ludzie nie mają czasu jeść i że nie mamy czasu kupić marchewki .

Może  w przyszłości będziemy żywić się tylko proszkami…Mam nadzieje,że wtedy już mnie na tej planecie nie będzie 😉

PROTEINY W PROSZKU

Innym bardzo dobrze  sprzedającym się uzupełnieniem dietetycznym  jest proszek proteinowy Białko ryżowe,sojowe  etc

Dieta białkowa  jest szczególnie popularna wśród kulturystów i bywalców siłowni oraz zwolenników Paleo,Atkinsa,Dukana.

Zastanawia mnie jak sytuacja wyglądała w starożytnej Grecji, gdzie ciała gladiatorów były naprawdę pięknie wyrzeżbione, a oni niekoniecznie myśleli o proszku proteinowym.

Obecnie wierzymy, że trudno uzyskać jest odpowiednia ilość białka z żywności i
jest to klasyczny przykład, jak można sprzedawać dany produkt  tworząc problem”,  który dla większości z nas  nie istnieje.

Kiedy taki problem może zaistnieć ?Kiedy nie wiemy co jemy i przez wiekszość czasu jesteśmy niedożywieni pomimo, że teoretycznie jemy dużo.Niedożywienie jest też wynikiem nieodpowiednio dobranych diet .

Proteinowy proszek ma jedynie sens dla osób które mają zaburzenia żywieniowe,na żle dobranej diecie wegańskiej lub wegetariańskiej oraz w czasie chemioterapii (przejście z  diety proteinowej mięsnej na roślinna)czasem w wypadku sportowców  .

fragment ulotki:Bezpośrednio po treningu następuje najintensywniejsza faza przyrostu mięśni. Dla regeneracji konieczne jest, zatem jak najszybsze zaopatrzenie mięśni w substancje odżywcze (głównie aminokwasy).Preparat jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego zaspokajającym zapotrzebowanie organizmu podczas intensywnych ćwiczeń. Poleca się go głownie sportowcom dyscyplin siłowych, szybkościowo-siłowych, wytrzymałościowo-siłowych w okresie intensywnych treningów w celu przyśpieszenia regeneracji organizmu i szybkiej odbudowy tkanki mięśniowej. Preparat zaleca się stosować również podczas diety redukcyjnej w celu utrzymania wysokiej formy sportowej.

Takie suplementy jak aminokwasy zawieraja glutaminian monosodowy (MSG) i MSG neurotoksyny, co oznacza, że są to substancje trujące dla tkanki nerwowej w mózgu lub rdzeniu kręgowym.


W badaniach na zwierzętach  MSG powiązane było z uszkodzeniami mózgu, siatkówki oka (w oczy) degeneracją i otyłością. Takie produkty mogą być reklamowane jako naturalne”, ale są one dalekie od naturalności   i powodują wiele poważnych uszkodzeń w organizmie.

Niestety, glutaminian sodu oraz substancje pokrewne, nie zawsze są oznakowane. Kazeinian wapnia, kazeinian sodu, teksturowane białka, hydrolizowane białka, karagen i kwas cytrynowy zawsze zawierają glutaminian sodu; produkty sojowe, drożdże odżywcze, proszki proteinowe, aromaty słodowe, aminokwasy i różne mieszanki oznaczone “środki aromatyzujące“, “naturalne aromaty” lub “przyprawy” zazwyczaj zawierają MSG.

MSG często tworzy się podczas przetwarzania, nawet jeśli nie dodaje się go celowo do produktu żywnościowego kolejny powód, aby uniknąć przetworzonej żywności

Aminokwasy znajdujące się w żywności, takiej jak prawdziwe jaja i mięsa są znacznie łatwiejsze dla organizmu do strawienia i wykorzystania w porównaniu do wszelkich przetworzonych aminokwasów lub proszków białkowych jakiegokolwiek rodzaju.

NONI


Nowy tzw super food sprzedawany jako sok noni

Noni jest owocem, który jest używany od wieków w Polinezji i ma  właściwości lecznicze.

Rozmawiałam z moim znajomym  który zna Polinezje i pił prawdziwy  noni na Tahiti. Smak jest obrzydliwy,płyn trudny do przełknięcia,śmierdzący  ponieważ fermentuje przez kilka dni przed podaniem na ceremonii .

Oczywiście, noni nie jest naturalnym pożywieniem  człowieka, i nie ma sposobu, aby ktoś chciałby je spożywać, chyba że miałby jakąś wartość leczniczą.


Amerykańskie firmy miały świetny pomysł dodania  cukru do tego okropnego napitku , tworzących fantastyczną historię wokół jego leczniczych właściwości  i sprzedając za  miliony dolarów rozcieńczony bezwartościowy noni naiwnym konsumentom.

Czytam właśnie opracowania naukowe na temat Noni więc niedlugo zgromadze wnioski  .Jeśli chcesz go spożywać upewnij się ,że jest to preparat Polinezyjski nie wytwór dużej tzw organic firmy.

Należy uważać z noni przy dużej kwasowości organizmu występującej np .na dietach wysokoproteinowych

ALGI WODOROSTY  chlorella,spirulina  w tabletkach,proszku  zawierają dużo jodu .

Jod (i wielu innych minerałów) jest wymagany tylko w śladowych ilościach” w organizmie.Wystarczy ci masło i oceaniczna sól morska (1łyżeczka dziennie) Za dużo,lub zbyt mało  jodu powoduje  problemy z tarczycą.

Przyspieszaja chelacje ,którą ja jednak wole wykonywać w sposób  naturalny ponieważ jest bezpieczniejsza dla organizmu.

Więcej badań znalazłam na temat spiruliny i ja jeśli miałabym uzupełniać diete wybrałabym spiruline.

PODSUMOWANIE:

Absurdem jest twierdzić ,że jedna substancja może nas odżywiać i być lekarstwem na wszystkie bolączki .Potrzebujemy  witamin i minerałów,protein,tłuszczy,węglowodanów z różnych żródeł.

Najważniejsze to spożycie  świeżych  owoców i warzyw, picie czystej wody zdrowy tryb życia, ćwiczenia i zdrowe relacje oraz pozytywne myśli.

Ja uzupełniam czasem dietę naturalnymi proteinami jak hemp i chia.Z proszków czasem hemp i moje ulubione grzyby, pyłek pszczeli oraz zioła.Łykam magnez jak nie dopilnuje diety.Czasem siegam po spiruline.

Cała reszta to dla mnie marketing i przereklamowane bzdury.

Oczywiście, jesteś wolny, możesz wierzyć w to co chcesz o  super foods dostępnych na rynku.

Ale zrób  sobie przysługę i spróbuj sam co jest najlepsze dla ciebie.

Czekam na Wasze opinie i jeśli odkryłeś jakiś super suplement napisz o nim .

Ja  ciągle szukam nowości 🙂

Aloha

One thought on “Pod lupą – KTÓRE SUPLEMENTY SĄ STRATĄ PIENIĘDZY ?

  1. Akurat jesli chodzi o jod dla przykladu to badania szacuja, ze ponad 50% ludzi ma jego niedobory, gdyz wiele zywnosci dzisiaj jest zubozone o wiele skladnikow.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s