Jak uniknąć stresu w Święta +20 wskazówek jak nie przytyć

Pamiętaj – to nie czas ewakuacji na Marsa, z powodu zbliżającej się asteroidy, to tylko święta. Nawet jeśli zgubiłeś prezenty dla całej rodziny i spaliłeś karpia, nie daj się stresowi. Wiem, że “łatwiej powiedzieć, trudniej wykonać”, lecz warto sobie uświadomić, że intencje mogą zmienić bardzo dużo w otaczającej nas rzeczywistości. Jeśli nastawisz się negatywnie i będziesz nieustannie myślał, że “święta to koniec świata” prawdopodobieństwo, że zakończysz święta grubsza/grubszy i z rozregulowanym układem hormonalnym oraz nerwowym sięga 90%.

Pozytywne wibracje mogą zmienić wszystko. Pomagają uniknąć stresu i schudnąć. Pozytywne wibracje to interpretacja rzeczywistości w sposób pozytywny.

Przykład PRZED WIGILIĄ

Generał X: Do niczego się nie przydajesz, nie pomagasz tylko się kręcisz i jeszcze przeszkadzasz!
Z (z rozżaleniem): Wszystko, co robię jest złe! (myśli – nie chcą mnie tu)
Generał X: Nie denerwuj mnie, wszytko jest na mojej głowie!
Z: Przecież się staram… Co mam zrobić?
Generał X: Grrr… ufff… Już nic wszystko jest zrobione! Jak zwykle wszytko na mojej głowie! Co za rodzina!
Z: To nie prawda!
Generał X warczy, krzyczy, może też płakać (generał jest zły na wszystkich, a najbardziej ta złość niszczy generała i jego relacje z rodziną)

Atmosfera przed wigilią często jest bardzo napięta. W wielu domach rodzina zmienia się w armię, którą prowadzi do boju jeden generał. Wielu generałów ma problem z wydawaniem rozkazów i stara się walczyć na polu walki samotnie (przykład X). Bardzo trudno im poprosić o pomoc i mają nadzieje, że ktoś domyśli się, że potrzebują pomocy i w momencie kryzysu wyśle wsparcie. Wojsko nie słysząc rozkazów (przykład Z) nie rozumie, o co chodzi. Generał szaleje, wojsko się buntuje. Zamiast wspólnego działania dochodzi do przewrotu i rewolucji. Brak negocjatora.

Aby uniknąć konfliktu warto ustalić wcześniej kto w domu jest generałem, ponieważ w armii posiadającej kilku generałów może dojść do rozłamu i utworzenia się dwóch walczących ze sobą frakcji.

Jeśli generał jak w powyższym przykładzie ma problem z wyrażaniem swych potrzeb i wydawaniem rozkazów warto pomóc mu w zrozumieniu czego potrzebuje, zadając dużą ilość pytań, lub robiąc listę obowiązków. Nie warto się buntować. Przygotowania świąteczne są jak pole bitwy i niesubordynacja może skończyć się sądem polowym. Najlepszy czas na analizę błędów taktycznych jest po świętach.

Generale: staraj się być realistą, aby nie skończyć jak Putin. Nie wszystko musi być perfekcyjne. Mogą pojawić się pomyłki. Ciasto może się przypalić. Twoja ukochana córeczka może płakać ponieważ chciała coś innego pod choinkę. Goście mogą się spóźnić. Rodzina może cię denerwować i nie domyślać się co mają zrobić.To wszytko jest normalne. Rzeczywistość nie jest perfekcyjna. Dzięki realistycznym oczekiwaniom i uśmiechowi nie zmienisz się w Putina!

Warto pamiętać, że jeśli armia domowa ma kilku generałów,posiadających różne cele może dojść do rozłamu armii i utworzenia sie dwóch walczących ze sobą frakcji.

W święta bardzo ważne jest zrozumienie trików które funduje nam nasza podświadomość. Dzięki lepszej komunikacji, pozytywnej interpretacji i zdrowej asertywności unikniemy wielu konfliktów. Jest bardzo duża różnica w powiedzeniu “nie” w sposób asertywny i “nie” w sposób buntowniczy, rozżalony lub pełen wściekłości (przeczytaj pierwszą część artykułu). Jeśli nie umiesz być asertywny i nie masz zdolności negocjacyjnych warto powstrzymać się od krytyki i popatrzyć na wiele sytuacji z przymrużeniem oka, przebaczyć i puścić w niepamięć urazy. Skupić się na zaletach bliskich, a nie na ich wadach. Wyrazić miłość niewerbalnie np.kiedy generał jest wściekły przytulić go i powiedzieć “kocham cię”. Generał może werbalnie odrzucić nasz gest i słowa,ale jego serce i podświadomość zrozumieją nasze intencje.

Także dzięki grze z podświadomością możemy mniej zjeść. Podświadomość oparta jest na sztuczkach. Jeśli jesz na mniejszym talerzu, zjadasz 22 % kalorii mniej, ponieważ, jeśli podamy jedzenie na mniejszym talerzu, wydaje się, że jest go więcej. Widząc tą samą ilość jedzenia na dużym talerzu, wydaje ci się, że widzisz go dużo mniej i w rezultacie jesz więcej.

Bardzo ważny jest także kolor talerza. Kontrast między kolorem talerza i jedzenia powoduje że nasza podświadomość z łatwością rozróżnia jedzenie od talerza. Badania wskazują, że kiedy jemy np. na czerwonym talerzu makaron z sosem pomidorowym, nasz mózg nie zauważa części jedzenia i zjadamy 30% więcej, a także łatwej nam sięgnąć po dokładkę.

DODATKOWE WSKAZÓWKI ŚWIĄTECZNE

1. Pijąc szklankę wody 30 min przed posiłkiem, usprawnisz trawienie;

2. Pijąc wodę z cytryną rano po przebudzeniu wyregulujesz metabolizm i zmniejszysz kwasowość. Możesz dodać dodatkowo pieprz cayenne i imbir;3. Pamiętaj – nie dodawaj sobie kalorii, jedząc rzeczy, których nie lubisz, aby komuś zrobić przyjemność i naucz się odmawiać;

4. Słodzone napoje gazowane, jak np. cola, spowalniają działanie kwasów żołądkowych i są zgrozą cukrową. Woda gazowana także źle wpływa na trawienie;

5. Nie unikaj jedzenia, zbyt duże przerwy między posiłkami powodują, że jesz więcej, kiedy zasiadasz do stołu lub twoje ciało przygotowując się na głód zwalnia metabolizm;

6. Miej świadomość istnienia uzależnienia od cukru: widzę ciastko – jem ciastko;

7. W wypadku zatwardzeń włącz więcej błonnika i magnez do diety. Ważne: aby błonnik zadziałał, pij minimum 8 szklanek wody dziennie;

8. Jedz wolniej, strawisz lepiej i zjesz mniej. 20 min – tyle musi upłynąć, zanim twój mózg zrozumie, że jesteś najedzona/najedzony;

9. Guma do żucia powoduje zaburzenia trawienia;

10. Jeśli nie możesz wytrzymać, a nie minęło jeszcze 20 min (czas potrzebny, aby twój mózg otrzymał informacje, że jadłeś), odwróć się od jedzenia, wyjdź do drugiego pokoju lub łazienki, skoncentruj się na czymś innym – nie pozwól mózgowi myśleć o jedzeniu;

11. Zamiast oglądać telewizję, idź na spacer przed i po posiłku lub zmobilizuj rodzinę do tańca lalbo aktywnej zabawy;

12. Uważaj na mechaniczne jedzenie w czasie lub po konfliktach;

13. Pij alkohol w wysokich, wąskich szklankach – wypijesz mniej;

14. Staraj się interpretować rzeczywistość pozytywnie – przyspieszysz przemianę materii;

15. Unikaj cukru, pamiętaj, że białe pieczywo to także cukier. Jedząc je przed posiłkiem (trik znany restauratorom) jesz więcej w czasie posiłku;

16. Bądź asertywny;

17. Zwracaj uwagę na rozmiar i kolor talerzy

18. Zastanów się nad dobrymi i złymi emocjami, dotyczącymi świąt (patrz: wcześniejszy tekst). Kiedy je sobie uświadomisz, łatwiej będzie ci je rozpoznać;

19. Śpij. Brak snu powoduje zmęczenie, stres i rozregulowanie hormonalne. Wzrasta aktywność hormonu głodu – greliny;

20. Stań się wolontariuszem w wielu czynnościach – przy myciu naczyń też tracisz kalorie.

Życzę Wam Wesołych Świąt i pamiętajcie: najlepszym prezentem jest czas, który możemy dać innym i sobie.

A po świętach – artykuł o darmowym detoksie online. Tutaj grupa detoks na facebooku, możesz do niej dołączyć a także umieścić wiadomość jeśli potrzebujesz wsparcia w czasie świąt lub jeśli chcesz przeprowadzić detoks po świętach.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s