PSYCHOTERAPIA PRZEZ CIAŁO i POWIĘŹ

“Śmiejemy się nie tylko datego że jesteśmy szczęśliwi, śmiejemy się, aby poczuć się szczęśliwymi, to decyzja ” – Dalai Lama

Większość z nas ma tendencję do myślenia o naszych ciałach  i umysłach jak o oddzielnych systemach.

Założenie to jest jednak błędne. Według najnowszych badań, a także według medycyny wschodu, podział taki nie istnieje.

Czy wiesz, że powięź w ciągu kilkunastu sekund jest w stanie określić co czujemy, a także osoby wokół nas ?

Oczywiście te informacje są zaburzonę często przez informacje umysłu jednak, to one pomagają nam segregować i podejmować decyzje, wydawać opinie, budować historie o sobie i innych, a także innych o nas.

Postawa ciała, głos, wyraz twarzy są informacjami, która kreują wizerunek, a także charakter osoby i mogą wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne, kreować sukces lub porażkę w kontaktach socjalnych.

Bardzo często napięte ciało odwzorowuje wzorce emocji, traum które przeżyliśmy w naszym życiu i to właśnie te wzorce wzmaniają krytyczny głos w naszej głowie, który blokuje większość ludzi, kreując zaburzenia socjalne, a także systemu nerwowego, hormonalnego, nadwrażliwość na dźwięki, agresje, obojętność, stany depresyjne, problemy zdrowotne, seksualne, relacyjne. 

Metody :

 Postural Integration (PI)  to psychoterapia integracyjna oparta na procesie, łącząca psychoterapie humanistyczną i HPM (Human Potential Movement) neuronaukę, medycynę wschodu oraz prace z ciałem i pamięcią emocjonalną powięzi.

Sesja polega na rozmowie,  na pracy z określonymi partiami podświadomości i ciała, a także użyciu elementów masażu, Rolfingu, akupunktury, Zen, Gestalt, techniki oddechowe, elementy Wu Xing oraz teoria twórcy psychoterapii ciała  Wihelma Reicha  w formie Vegetoterapi.

Dodatkowo używane są elementy psychodramy, uważności, języka ciała i samoświadomości.

Metoda ta może być używana jako psychoterapia lub technika pracy z ciałem, oraz metoda rozwoju samoświadomości.

Może być także elementem wspierającym klasyczną psychoterapię, polegającą na rozmowie i analizie. W tym wypadku pacjent spotyka się z 2 terapeutami, a sesje pomogają mu odnależć ukryte w podświadomości  wzorce, niemożliwe do wyrażenia słowami w czasie klasycznej Psychoterapii, przyslieszyć proces transformacji, poprzez rozwinięcie intuicji dzięki, której pacjent może skorzystać z inteligencji ciała, a także części umysłu odpowiedzialnej za kompleksowy sposób myślenia.

PI  została uznana w 1990 r przez European Association for Body Psychotherapy za metodę psychoterapeutyczną .

Metoda ta jest niezwykle efektowna w pracy z traumą, która jest podstawą większości zaburzeń pewności siebie, emocjonalnych, seksualnych i zdrowotnych.

Stres Postraumatyczny (PTS) może wystapić po pozornie zwykłych wydarzeniach jak rozwód, utrata pracy.

Może być także efektem trudnego dzieciństwa, wypadku, śmierci osoby najbliższej, wojny, choroby i wielu innych czynników prowadzących do zaburzeń układu nerwowego człowieka.

Jeśli po traumie nasz system nie umie się zbalansować PTS rozwija się w poważniejsze zaburzenie PTSD.

W PTSD może dojść do zaburzeń pamięci, stanów dysocjacyjnych, flashbacków, zaburzeń autoimmunologicznych, nerwic, ataków paniki, przewlekłego zmeczenia i depresji.

Terapia pomaga kilentowi zintegrować wspomnienia, logicznie zrozumieć traume, a także ustabilizować system nerwowy, emocjonalny i immunologiczny.

Długośc terapii traumatycznej dobierana jest indywidualnie i uwarunkowana jest rodzajem traumy, oraz stanem fizycznym oraz psychicznym pacjenta .

Alexander Lowen_Bioenergetyka

Bioenergetyka forma psychoterapii przez ciało. Do teorii swojego nauczyciela W.Reicha  Lowen dodał ćwiczenia i dotyk mięśni.

Somatic Trauma Therapy http://www.somatictraumatherapy.com/

Zawiera teorie Judith Herman M.D.,  Harvard University; the Bodynamik Institute, Copenhagen; oraz SIBAM Peter Levine, Ph.D., Bolder, Colorado,Babette Rothschild.

każde spotkanie trwa 1,5 godz – proponowana seria 10 spotkań

Informacje o powięzi :
Wielu terapeutów, rehabilitantów, masażystów, trenerów zaobserwowało bardzo ciekawe reakcje u siebie i pacjentów w czasie pracy z ciałem. Często powracały wczesne wspomnienia z dzieciństwa, obrazy, odczucia, słowa, które łączyły się z traumą emocjonalną, uszkodzeniem fizycznym powięzi, czyli tkanki inaczej nazywanej organem czucia, który nadaje ciału i psychice formę, strukture i transmituje siłę mięśni i myśli.
Gdzie znajduje się ta tkanka ?
Jest ona umiejscowiona pomiędzy organami wewnętrznymi, kośćmi, naczyniami krwionośnymi, nerwowymi mięśniami, w niej zawieszone są także nasze narządy, wyściela ona też nasz kręgosłup. Częścią tego organu czucia czyli powięzi, są także ścięgna, więzadła oraz krążki międzykręgowe.
Czy powięź może przechowywać wspomnienia i czy uszkodzenia jej i napięcia wpływają na nasz wygląd, stan psychofizyczny i genetykę ?
Temat pamięci genetycznej tkanki jest ogromnie fascynujący i jest obecnie bardzo kontowersyjnym tematem wywołującym wiele dyskusji pomiędzy klasycznymi terapeutami, a nowoczesnymi.
Najnowsza wiedza dotycząc powięzi, oparta na wielu badaniach klinicznych uznawana jest za rewolucyjne odkrycie w świecie medycyny, terapii bólu, psychoterapii, sportu, współczesnej fizjoterapii.
Według klasycznej, starej nauki wspomnienia przechowywane są w określonych partiach mózgu, aktywowane przez elektrostymulacje. Obecne badania wskazują, że wspomnienia, a także odczucia bólu przypominają bardziej siatkę holograficzną, która obejmuje całe ciało i świat. Powięź, która zachowuje się jak woda, faka porównuje skany i wzorce siatek, zewnętrznych i wewnętrznych i w ten sposób kreują nasze reakcje.
Sheldrake zaproponował jeszcze ciekawszą hipoteze, że wszystkie organizmy mają wspólne pole wspomnień kreujące pamięć zbiorową, a dodatkowo każdy z nas ma pole wspomnień indywidualnych, bazujące na polu naszych przodków. Rezonans pomiędzy tymi polami tworzy nasze wspomnienia i reakcje.
Możemy to łatwo zrozumieć jeśli wyobrazimy siebie powięź jak radioodbiornik, a wspomnienia jak fale pełne informacji, które są ciągle wymieniane.
Fale te istnieją na zewnątrz i wewnątrz powięzi, jeśli dochodzi do uszkodzenia siatki, struktury powięzi, np. w skutek szoku, traumy emocjonalnj lub fizycznej, formują się blizny, napięcia, trudności w odbiorze i wysyłaniu wiadomości, które poprzez zmiane pozycji kolagenu kształtują naszą postawę fizyczną i psychiczną, a także geny, stan zdrowia, sposób poruszania się, odczuwanie i postrzeganie siebie i świata.
Ostatnio udowodniono, że stan powięzi wpływa na bardzo wiele faktorów min. metabolizm, poziom energii, rozwój stanów zapalnych, elastyczność skóry, przebieg ciąży, choroby, ilość kwasu hialuronowego, cellulitu, poziom kortyzolu (hormonu stresu), a także na proces regeneracyjny, odporność fizyczną i psychiczną, decyzje, nawyki i zachowania.
Kolejną ciekawą dziedziną nauki która zajmuje się powięzią jest epigenetyka. Kiedyś uważaliśmy, że nie możemy zmieniać genów i jesteśmy skazani na te same schematy, choroby jak nasi rodzice. Obecnie wiemy, że możemy otworzyć i zamknąć określone geny, uaktywnić lub dezaktywować. Epigenetyka to nauka o plastyce genetycznej, czyli umiejętności kretywnego kształtowania przeprogramowania naszych genów poprzez zmiany środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. Udawadnia ona, że stany zapalne powięzi mogą wpływać na rozwój chorób genetycznych, przyspieszać ich aktywacje, a także mieć wpływ na przebieg choroby.
Udowodniono, że praca z powięzią reguluje prace organów wewnętrznych, wpływa na genetykę poprzez redukcje stanów zapalnych, napięć, bolesnych wspomnień i zaburzeń DNA.
Bardzo głęboka relaksacja tkanki możliwa tylko przy pracy z powięzią ma także ogromny wpływ na system szkieletowy, mięśniowy i hormonalny, pomaga pozbyć się bólu, balansuje i otwiera ciało dzięki czemu odczucia przyjemności np. w czasie seksu sa wzbogacone, orgazmy odczuwalne w różnych częściach ciała, zajście w ciąże łatwiejsze, a poród staje się przyjemnym doświadczeniem.
Kolejnym plusem są chemiczne zmiany organizmu zmniejszające ból fizyczny, psychiczny, regulujący zmiany kardiologiczne, emocjonalne zwłaszcza agresje, nerwice, depresje, a także pomagające łatwiej dostosować się do gwałtownych zmian, przejść żałobe po rozstaniu, stracie pracy, kogoś bliskiego.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie pracy z powięzią wibracje pola biomagnetycznego i bioelektrycznego pomiędzy terapeutą i klientem kreuje wymianę informacji. Rezultatem może być otwarcie traumy, emocji po obu stronach. Według najnowszych badań jeśli terapeuta przeszedł swój proces oczyszczenia, ma odpowiednią temperaturę dłoni, zbalansowane pole, umie różnicować ucisk tkanki może bardzo efektywnie i szybko zbalansować pole pacjenta. Jeśli terapeuta sam ma zaburzenia, jego pole może zmieszać się z polem pacjenta i może on odczuwać ból pacjenta, a pacjent jego. Im większa uważność, samoświadomość terapeuty tym większa siła pola i mocniejszy efekt leczniczy.
Co ciekawe zmianiając sposób interpretacji świata na klasycznej psychoterapi możemy zmienić nasz system nerwowy, ćwicząc i zmieniając sposób poruszania możemy zmienić postawę, jednak tylko zmieniając kształt powięzi, możemy te zmiany przeprowadzić w sposób zdrowy i utrwalić.
Jak rozpoznać czy mamy zaburzenia działania powięzi ?
Osobę, która ma dużo stanów zapalnych i napięć powiezi, w bardzo łatwy sposób można rozpoznać jest często jak Woody Allen, który coraz lepiej rozumie dlaczego coś robi, ale nie umie zmienić swoich nawyków, postawy, zachowań, przekonań (jestem niewystarczający, chce czegoś na maksa, ale nie moge tego mieć, nie zasługuje, jestem inny, dziwaczny lub jestem lepszy od innych specjalny, tylko nikt mnie nie rozumie ). Takie osoby mogą zachowywać się bardzo pasywnie, ociężale, depresyjnie, dużo analizować, myśleć lub hiperaktywnie, impulsywnie bezmyślnie powtarzać schematy.
Jeśli nie pracujemy nad powięzią jest ona coraz bardziej napięta, my coraz bardziej reaktywni, pasywni, chorzy, oporni na zmiany, nasze życie i relacje ma coraz niższą energię.
Co możemy z tym zrobić ?
Bardzo ważna jest psychoterapia przez ciało, specjalne ćwiczenia powięziowe i masaże, uzupełnione o proste ćwiczenia komunikacyjne i kreatywne.
Konwencjonalne ćwiczenia, bieganie, aerobik, a także klasyczne masaże, terapia analityczna mogą dobrze działać na mięśnie ciała i rozwój intelektualny, zrozumienie, jednak dopiero praca z powięzią pomaga poczuć głęboko co jest dla nas dobre, a następnie zmienić wzorce siatki genetycznej, transformując stan zdrowotny ciała i umysłu, przywracając harmonie i spokój.
Warto pamiętać nie ma jednej właściwej drogi np. ja nie jestem wielkim zwolennikiem tabletek antydepresyjnych, ale wiem, że dla niektórych osób są bardzo dobre, podobnie z terapią analityczną, niektóre osoby potrzebują się wygadać, wyrzucić coś z siebie, przeanalizować, zrozumieć, aby poczuć się bezpiecznie i skontaktować z ciałem. Inne osoby potrzebują pracy z ciałem, potrzebują wyrzucić napięcia z ciała, „zwymiotować”aby odblokować siatkę np. gardła i nauczyć się komunikacji. Niektóre osoby potrzebują kilku metod naraz.
Z mojego doświadczenia wiele osób wierzy, że ludzka psychika i ciało są bardzo skomplikowane i potrzeba bardzo dużo czasu aby je zrozumieć. Moje podejście jest inne. Bazuje ono głównie na doświadczeniu i jest sfokusowane na rezultatach. Czasem pacjenci pytają mnie jak to się stało, że spędzili tyle czasu na terapiach starając się siebie zmienić, usiłując pozbyć się uzależnień, starając zrozumieć problemy, a będąc ze mną poprostu stali się sobą.
Odpowiadam : ożywiliśmy ciało i poczuliście że warto żyć ! Relaksując się, zmieniając postawe, komunikacje ze sobą i innymi, każdy z nas może stać się kimś kim zawsze chciał być czyli SOBĄ obecnym tu i teraz. Odczuwającym głęboką przyjemność człowiekiem. To wystarczy.
Czym jest PI http://www.icpit.info/articles/J_Painter_PosturalIntegration1985_.pdf
http://www.icpit.info/articles/J_Painter_EnergeticIntegration1990.pdf
http://www.icpit.info/articles/S_Ziehl_Bodywork_as_Poetry_2005a.pdf
http://www.icpit.info/articles/S_Ziehl_OnRhythm&TimeinBodwork1994.pdf
Czym jest Vegototherapia http://www.biodynamic.org/what-is/what-is-vegetotherapy-and-bodywork
http://www.psychorgone.com/history/from-psychoanalysis-to-vegetotherapy
http://www.wilhelmreichtrust.org/character_analysis.pdf

Źródła :

Arnsdorf, E.J., Tummala, P., Castillo, A.B., Zhang, F., Jacobs, C.R., Nov 2010. The epigenetic mechanism of mechanically induced osteogenic differentiation. J. Biomech. 43 (15), 2881e2886, 16. Epub 2010 Aug 21.

Ayres, A.J., 1979. Sensory Integration and Learning Disorders. Weston Psychological Services, LA.

Bach, T.M., Chapman, A.E., Calvert, T.W., 1983. Mechanical reso- nance of the human body during voluntary oscillations about the ankle joint. J. Biomech. 16 (7), 85e90.

Baranauskas, G., Nistri, A., Feb 1998. Sensitization of pain path- ways in the spinal cord: cellular mechanisms. Prog. Neurobiol. 54 (3), 349e365.

Bavan, L., Midwood, K., Nanchahal, J., Feb 2011. MicroRNA epi- genetics: a new avenue for wound healing research. BioDrugs 25 (1), 27e41, 1.

Bhattacharya, V., Watts, R.K., Reddy, G.R., Feb 2005. Live demonstration of microcirculation in the deep fascia and its implication. Plast. Reconstr. Surg. 115 (2), 458e463.

Cantu, R., Grodin, A., 1992. Myofascial Manipulation. Aspen Pub- lications, Gaithersburg, MD.

Chen, C.S., Ingber, D.E., 1999. Tensegrity and mechanoregulation: from skeleton to cytoskeleton. Osteoarthr. Cartil. 7 (1), 81e94. Jan. Chiquet, M., Oct 1999. Regulation of extracellular matrix gene expression by mechanical stress. Matrix Biol. 18 (5), 417e426.

Review.

Coghill, R., Talbot, J., Evans, A., Meyer, E., Gjedde, A.,

Bushnell, C., Duncan, H., 1994. Distributed processing of pain

and vibration by the human brain. J. Neurosci. 14, 4095e4108. Cortelli, P., Giannini, G., Favoni, V., Cevoli, S., Pierangeli, G., May 2013. Nociception and autonomic nervous system. Neurol. Sci.

34 (Suppl. 1), S41eS46.

Del Giudice, E., Tedeschi, A., 2009. Water and autocatalysis in

living matter. Electromagn. Biol. Med. 28 (1), 46e52.

Dodd, J.G., Good, M.M., Nguyen, T.L., et al., 2006. In vitro biophysical strain model for understanding mechanisms of osteopathic manip-

ulative treatment. J. Am. Osteopath. Assoc. 106 (3), 157e166. Findley, T.W., Jun 2009. Second international fascia research

congress. Int. J. Ther. Massage Bodywork 29 (2), 1e6. Fro ̈hlich, H., 1982. Biological effects of microwaves and the

question of coherence. Prog. Clin. Biol. Res. 107, 189e195. Gabbiani, G., Jun 1998. Evolution and clinical implications of the

myofibroblast concept. Cardiovasc. Res. 38 (3), 545e548. Review. Gautieri, A., Vesentini, S., Redaelli, A., Buehler, M.J., Feb 2011. Hierarchical structure and nanomechanics of collagen microfi- brils from the atomistic scale up. Nano Lett. 11 (2), 757e766, 9.

Epub 2011 Jan 5.

Giraud-Guille, M.M., 1992. Liquid crystallinity in condensed type I

collagen solutions. A clue to the packing of collagen in extra-

cellular matrices. J. Mol. Biol. 224 (3), 861e873. Apr 5. Hameroff, S., Rasmussen, S., Mansson, B., 1988. Molecular automata in microtubules: basic computational logic of the living state?. In: Langton, C. (Ed.), Artificial Life, SFI Studies in the Sciences of Complexity, vol. VI Addison-Wesley, Redwood

City, CA, pp. 521e553.

Heine, H., 1990. Neurogene entzu ̈ndung als basis chronischer schmerzen. Plenum Publishing Company, New York, pp. 127e159. Hinz, B., Pitter, P., Smith-Clerc, J., et al., 2004. Myofibroblast development is characterized by specific cell-cell adherens

junctions. Mol. Biol. Cell 15 (9), 4310e4320.

Ho, M.W., Knight, D.P., 1998. The acupuncture system and the

liquid crystalline collagen fibers of the connective tissues. Am.

J. Chin. Med. 26 (3e4), 251e263.

Ho, M.W., Popp, F.A., Warnke, U., 1994. Bioelectrodynamics and

Biocommunications. World Scientific, Singapore.

Kakigi, R., Watanabe, S., 1996. Pain relief by various kinds of interference stimulation applied to the peripheral skin in humans: pain-related brain potentials following CO2 laser

stimulation. J. Peripher. Nerv. Syst. 1, 189e198.

Kim, S.H., Turnbull, J., Guimond, S., May 2011. Extracellular ma- trix and cell signalling: the dynamic cooperation of integrin, proteoglycan and growth factor receptor. J. Endocrinol. 209 (2),

139e151. Epub 2011 Feb 9.

Kipp, K., Johnson, S.T., Doeringer, J.R., Hoffman, M.A., 2011.

Spinal reflex excitability and homosynaptic depression after

about of whole-body vibration. Muscle Nerve. 43, 259e262. Klingler, W., Schlegel, C., Schleip, R., 2007. The role of fascia in resting muscle tone and heat induced relaxation. In: Fascia

Research. Elsevier Urban & Fischer.

Kuchera, W.A., Kuchera, M.L., 1994. Osteopathic Principles in Prac-

tice, second ed. Greyden Press, Columbus, Ohio, pp. 463e512. Kutty, J.K., Webb, K., Jan 2010. Vibration stimulates vocal mucosa- like matrix expression by hydrogel-encapsulated fibroblasts. J.

Tissue Eng. Regen. Med. 4 (1), 62e72.

Langevin, H.M., 2006. Connective tissue: a body-wide signaling

network? Med. Hypotheses 66 (6), 1074e1077. Epub 2006 Feb 17. Langevin, H.M., Sherman, K.J., 2007. Pathophysiological model for chronic low back pain integrating connective tissue and nervous system mechanisms. Med. Hypotheses 68 (1), 74e80. Epub 2006

Aug 21.

Langevin, H., Cornbrooks, C., Taatjes, D., et al., 2004. Fibroblasts

form a body-wide cellular network. Histochem. Cell Biol. 122

(1), 7e15.

Laszlo, E., 1995. The Interconnected Universe. World Scientific,

Singapore.

Lederman, E., 1997. Fundamentals of Manual Therapy. Churchill

Livingstone, London.

Lee, R.P., 2008. The living matrix: a model for the primary respi-

ratory mechanism. Explore (NY) Nov. Dec. 4 (6), 374e378. Leikin, S., Parsegian, V.A., Rau, D.C., Rand, R.P., 1993. Hydration

forces. Annu. Rev. Phys. Chem. 44, 369e395.

Levin, S.M., 1990. In: Barnes, J.F. (Ed.), The Myofascial Skeletal

Truss: A System Science Analysis. Myofascial Release. Rehabili-

tation Services Inc, Paoli, PA cM.

Levine, J.D., Fields, H.L., Basbaum, A.I., Jun 1993. Peptides and

the primary afferent nociceptor. J. Neurosci. 13 (6),

2273e2286. Review.

Lu, P., Takai, K., Weaver, V.M., Werb, Z., Dec 2011. Extracellular

matrix degradation and remodeling in development and dis-

ease. Cold Spring Harb Perspect. Biol. 3 (12), 1.

Lund, I., Ge, Y., Yu, L.C., et al., 2002. Repeated massage-like stimu- lation induces long-term effects on nociception: contribution of

oxytocinergic mechanisms. Eur. J. Neurosci. 16, 330e338.

Lythgo, N., Eser, P., de Groot, P., Galea, M., 2009. Whole-body vibration dosage alters leg blood flow. Altern. Ther. Health Med.

29 (1), 53e59.

MacRae, T.H., Nov 1992. Microtubule organization by cross-linking and

bundling proteins. Biochim. Biophys. Acta 1160 (2), 145e155, 20. Marcer, P.J., 1992. Designing new intelligent machines e the

Huygens’ machine. CC-AI J. 9, 373e394.

McPartland, J.M., Giuffrida, A., King, J., et al., Jun 2005. Canna-

bimimetic effects of osteopathic manipulative treatment. J. Am. Osteopath. Assoc. 105 (6), 283e291

Editorial

265

Meltzer, K.R., Standley, P.R., Dec 2007. Modeled repetitive motion strain and indirect osteopathic manipulative techniques in regulation of human fibroblast proliferation and interleukin secretion. J. Am. Osteopath. Assoc. 107 (12), 527e536.

Melzack, R., Coderre, T.J., Katz, J., et al., Mar 2001. Central neuroplasticity and pathological pain. Ann. N. Y. Acad. Sci. 933, 157e174. Review.

Mikhailov, A.S., Ertl, G., 1996. Nonequilibrium structures in condensed systems. Science 272, 1596e1597.

Myers, T., 2000. Anatomy Trains. Churchill Livingstone, Edinburgh. Newham, D.J., Lederman, E., Aug 1997. Effect of manual therapy techniques on the stretch reflex in normal human quadriceps.

Disabil. Rehabil. 19 (8), 326e331.

Nickel, F.T., Seifert, F., Lanz, S., Maiho ̈fner, C., Feb 2012. Mech-

anisms of neuropathic pain. Eur. Neuropsychopharmacol. 22 (2),

81e91. Epub 2011 Jun 14.

Nijs, J., Van Houdenhove, B., 2009. From acute musculoskeletal

pain to chronic widespread pain and fibromyalgia: application of pain neurophysiology in manual therapy practice. Man. Ther. 14 (1), 3e12.

O’Connor, R., 2005. Undoing Perpetual Stress: the Missing Connection between Depression, Anxiety and 21stCentury Illness. Berkley Books, New York.

Oschman, J.L., 2009. Charge transfer in the living matrix. J. Bodyw. Mov. Ther. 13 (3), 215e228. Jul. Epub 2008 Jul 30.

Oschman, J.L., Oschman, N.H., 1994. Somatic recall. Part II. Soft tissue holography. Massage Ther. J. 34 (66e67), 106e110. American Massage Therapy Association, Lake Worth, FL.

Ospelt, C., Reedquist, K.A., Gay, S., Tak, P.P., Jul 2011. Inflam- matory memories: is epigenetics the missing link to persistent stromal cell activation in rheumatoid arthritis? Autoimmun. Rev. 10 (9), 519e524. Epub 2011 Apr 9.

Penfield, W., 1975. Critical Study of Consciousness and the Human Brain. Princeton University Press, Princeton, N.J.

Pert, C.B., 1997. Molecules of Emotion: Why You Feel the Way You Feel. Scribner, New York.

Pert, C.B., Dreher, H.E., Ruff, M.R., 1998. The psychosomatic network: foundations of mind-body medicine. Altern. Ther. Health Med. 4 (4), 30e41. Jul.

Pienta, K.J., Coffey, D.S., 1991. Cellular harmonic information transfer through a tissue tensegrity-matrix system. Med. Hy- potheses 34 (1), 88e95. Jan.

Pollack, G.H., Cameron, I.L., Wheatley, D.N., 2006. Water and the Cell. Springer.

Popp, F.A., Li, K.H., Gu, Q., 1992. Advances in Biophotons Research and Its Applications. World Scientific, Singapore.

Pribram, K., 1969. The neurophysiology of remembering. Scient. Am., Jan 220:75; In: Pribram, K., 1977. Languages of the brain. Wadsworth Publishing, Monterey, CA.

Ralevic, V., Kendall, D.A., Randall, M.D., Smart, D., 2002. Canna- binoid modulation of sensory neurotransmission via cannabinoid and vanilloid receptors: roles in regulation of cardiovascular function. Life Sci. 71, 2577e2594.

Ray, A.L., Ullmann, R., Francis, M.C., 2013. Pain as a perceptual experience. In: Comprehensive Treatment of Chronic Pain by Medical, Interventional, and Integrative Approaches. Springer, New York, pp. 745e757. Ch. 70.

Sa ́nchez-Pernaute, O., Ospelt, C., Neidhart, M., Gay, S., Feb-Mar, 2008. Epigenetic clues to rheumatoid arthritis. J. Autoimmun. 30 (1e2), 12e20. Epub 2007 Dec 26.

Sasaki, N., 1984. Dielectric properties of slightly hydrated collagen: time-water content superposition analysis. Biopolymers 23 (9), 1724e1734. Sep.

Sasaki, N., Odajima, S., 1996. Elongation mechanism of collagen fibrils and force-strain relations of tendon at each level of structural hierarchy. J. Biomech. 29, 1131e1136.

Schabrun, S.M., Jones, E., Kloster, J., Hodges, P.W., Apr. 2013. Temporal association between changes in primary sensory cor- tex and corticomotor output during muscle pain. Neuroscience 3 (235), 159e164. Epub 2013 Jan 26.

Schleip, R., 2003. Fascial plasticity: a new neurobiological expla- nation. Part 2. J. Bodyw Mov Ther. 7, 104e116.

Schleip, R., Klingler, W., Lehmann-Horn, F., 2005. Active fascial contractility: fascia may be able to contract in a smooth muscle-like manner and thereby influence musculoskeletal dy- namics. Med. Hypotheses 65 (2), 273e277.

Schultz, R.L., Feltis, R., 1996. The Endless Web: Fascial Anatomy and Physical Reality. North Atlantic Books, Berkeley, CA.

Searle, M.S., Williams, D.H., 1992. The cost of conformation order: entropy changes in molecular associations. J. Am. Chem. Soc. 114, 10690e10697.

Sheldrake, R., 1988. The Presence of the Past. Random House, New York, p. 159.

Sommer, A.P., Zhu, D., Franke, R.P., Fecht, H.J., Dec. 2008. Bio- mimetics: learning from diamonds. J. Mater. Res. 23 (12), 3148e3152.

Staubesand, J., Li, Y., 1996. Zum Feinbau der fascia cruris mit besonderer Berucksichtigung epi-und intrafaszialer nerven. Man. Med. 34, 196e200.

Staud, R., Craggs, J.G., Robinson, M.E., Perlstein, W.M., Price, D.D. , 2007. Pain 129, 130e142.

Stilwell, D.L., 1957. Regional variations in the innervations of deep fasciae and aponeuroses. Anat. Rec. 127, 635e653.

Swartz, M.A., Tschumperlin, D.J., Kamm, R.D., et al., 2001. Me- chanical stress is communicated between different cell types to elicit matrix remodeling. Proc. Natl. Acad. Sci. U S A 98 (11), 6180e6185. May 22. Epub 2001 May 15.

Tan, A.B., Kress, S., Castro, L., Sheppard, A., Raghunath, M., Jun 2013. Cellular re- and de-programming by microenvironmental memory: why short TGF-b1 pulses can have long effects. Fibrogenesis Tissue Repair 6 (1), 12, 19.

Tanaka, T., 1981. Gels. Sci. Am. 244 (1), 124e138.

Tozzi, P., Bongiorno, D., Vitturini, C., Oct 2011. Fascial release effects on patients with non-specific cervical or lumbar pain. J.

Bodyw Mov Ther. 15 (4), 405e416. Epub 2011 Jan 8.

Tsao, H., Galea, M.P., Hodges, P.W., 2008. Reorganization of the motor cortex is associated with postural control deficits in recurrent low

back pain. Brain 131 (Pt 8), 2161e2171. Aug. Epub 2008 Jul 18. Van Buskirk, R.L., 2006. The Still Technique Manual, second ed. The

American Academy of Osteopathy, Indianapolis, IN.

Willard, F.H., 1995. Neuro-endocrine-immune network, nocicep- tive stress, and the general adaptive response. In: Everett, T., Dennis, M., Ricketts, E. (Eds.

Co możemy z tymi napięciami i wzorcami zrobić ?

Nikt z nas nie  może zmienić  przeszłości, to nie nasza wina, że nasze ciało, czyli podświadomość zostały ukształtowana w określony sposób.

To co możemy zrobić tu i teraz to nauczyć się uważności, transformować wzorce ciała i umysłu, zmienić wyuczone reakcje np. możemy zamiast zaciskać pięści, zachowywać się agresywnie, otworzyć pięści i umysł, zamiast czuć się biernym przegranym, rozczarowanym, pechowym, sfrustrowanym, opuszczonym człowiekiem, który zawstydzony blokuje kolana i ukrywa w ramionach głowę, podnieść głowę, spojrzeć komuś prosto w oczy, zrobić krok do przodu, zbudować odwagę i odporność.

Wydaje się proste, jednak często nie ponieważ nie zauważamy tego co robimy, nie umiemy się powstrzymać.

Terapia pomaga nam zauważyć sabotujące nas wzorce, skoncentrować na zmianie niewerbalnego języka ciała, rozwoju inteligencji emocjonalnej, regulacji emocjonalnej, pewności siebie, a nastęnie komunikacji werbalnej, prowadzącej do integracji ciała i umysłu.

Zawiera teorie Judith Herman M.D.,  Harvard University; the Bodynamik Institute, Copenhagen; oraz SIBAM Peter Levine, Ph.D., Bolder, Colorado,Babette Rothschild.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s