Psychologia ciała -“Niechciane dziecko”- marzyciel i myśliciel, często DDA

Screen Shot 2014-11-12 at 11.58.56 PM  Przekonania :

– “Nie powinieniem istnieć” “Coś jest ze mną nie tak.”
– “Jestem moim umysłem” “Dzięki myśleniu,zrozumieniu,analizie istnieje.”
– “Życie jest przerażające.” “Przetrwam jeśli się zabije.”
– “Musze kontrolować swoje uczucia i myśli innych” “Jeśli poczuję rozpadnę się”
– “Moja nienawiść może być szkodliwa” “Świat jest niebezpiecznym miejscem”

-“Jestem specjalny ponieważ przerastam moją fizyczność”

-“Nigdy nie jestem zły lub przerażony”

-“Jestem twórcą ,marzycielem,niedocenionym,nieodkrytym geniuszem,umysłem”Screen Shot 2014-11-12 at 11.59.37 PM

Wilhelm Reich twórca psychologi ciała wprowadził do psychologii 5 podstawowych charakterów.

Każdy charakter ma określoną postawę ciała,maskę którą reprezentuje światu, strukturę mięśni szkieletowych, dotyk, uczucia, empatię,a także właściwości poznawcze i emocjonalne.

Należy pamiętać, że każdy z nas jest mieszanką tych charakterów, lecz przeważnie jeden lub dwa są dominujące mentalnie, emocjonalnie  i cieleśnie.

Schizoidalny” to stary psychiatryczny termin nadany przez Reicha i kontynuowany przez Alexandra Lowen’a i Jana Pierrakos oraz Jacka Paintera.Struktura tego charakteru określana jest także jako “niechciane dziecko”lub “marzyciel”.

Bezpieczeństwo to podstawa egzystencji każdego człowieka.

Potrzeba bezpieczeństwa równoznaczna jest z byciem chcianym i akceptowanym.

Rodzimy się, aby być częścia rodziny i społeczności,być chcianym i akceptowanym.Nie możemy rozwijać się, jeśli nasze podstawowe potrzeby nie są zaspokojone.

Typ marzyciela nie czuje się bezpiecznie w świecie,nie czuje się akceptowany i chciany ,dlatego często ucieka w nieświadome marzenia i dysocjacje.

Niechciane dziecko od momentu poczęcia, przez narodziny i pierwsze miesiące życia odczuwa wrogie nastawienie otoczenia.Jest niechciane ,odrzucone.To dziecko czuje, że świat jest miejscem niebezpiecznym i wrogim,chce bardziej umrzeć niż żyć.Czuje sie odrzucone czasem nawet w życiu płodowym,np. kiedy matka ma depresje ,nie może zaakceptować ciąży lub nadużywa alkoholu,narkotyków.Dziecko rozwija się i rośnie w łonie matki. Jego świat ograniczony jest do brzucha i łożyska, które  przesyłają  bodżce i sygnały ze świata zewnętrznego.

DNA to tylko fragment naszej konstrukcji.Sygnały wysyłane przez środowisko wpływają na proces replikacji komórkowej oraz plastyczność genetyczną. Cokolwiek fizycznego,emocjonalnego dzieje się z matką,wpływa to na postrzeganie świata przez płód.


Wiemy,że spożycie alkoholu przez matkę w czasie ciąży może spowodować uszkodzenia i mutacje dziecka ( alkoholowy zespół płodowy),ale takze zmiany w wyglądzie .

Screen Shot 2014-11-08 at 7.05.02 PM

Screen Shot 2014-11-08 at 7.04.15 PM mała głowa,małe szeroko rozstawione oczy,krótki zadarty nos,brak rynienki pod nosem,krótki nos,płaska środkowa częśc twarzy,cieńka górna warga,kat oka nie przylegajacy do nosa,nierozwinięty podbródek

Podobnie dzieci urodzone przez narkomanów i palaczy często rodzą się z predyspozycją do uzależnienia.Toksyczne substancje zaburzają procesy rozwojowe dziecka ,a także toksyfikują jego rozwój  psychiczny i fizyczny.Toksyczne zachowanie matki jak brak dbałości o siebie w czasie ciąży, odbierane jest przez dziecko jako wrogość i nienawiść.

Organizm Matki produkuje  szereg hormonów, neuroprzekaźników, substancji chemicznych. Gdy matka  denerwuje się ,aktywuje się sympatyczny układ nerwowy,następuje reakcja “walki lub ucieczki” uwalniają się zwiazki chemiczne z osi przysadka-podwzgórze-nadnercza.Zaburzenia te docieraja do płodu wraz z krwią. U dorosłych te chemikalia produkują hiper-aktywność,czujność, niepokój, agresję,zwężenie żył,odpływ krwi z kończyn,przyspieszenie akcji serca i oddechu.Pomagają przetrwać walkę,stres,zagrożenie  np gdy w wypadku,walce jedna kończyna zostaje uszkodzona,zraniona,odgryziona dzięki ograniczeniu dopływu krwii,matka  nie wykrwawia się.

Badania wskazują, że dla rozwijającego się płodu przyjmowanie tych substancji chemicznych może wpłynąć na rozwój ciała.Płód jest jakby niedożywiony mniejszy,kończyny gorzej rozwinięte np cieńkie wydłużone.Matka nie odżywia płodu miłością, nie dbając o siebie(mająca złą dietę,będąc niedożywioną,pijąc alkohol,spożywając narkotyki,skrajnie stresując sie ,przepracowując)powoduje autoagresje płodu.

Ten proces kontynuowany jest przez dziecko po porodzie,kiedy toksyczne otoczenie powoduje że dziecko cały czas aktywuje sympatyczny układ nerwowy(reakcje “walki i ucieczki”).

Wydaje się, że płód jest w stanie rozwinąć kod służący do tłumaczenia stanu emocjonalnego,nerwowego matki.Szczęśliwa matka =zdrowe szczęśliwe dziecko.Matka z nadaktywnym układem sympatycznym i refleksem “wali i ucieczki”=dziecko z problemami somatycznymi,cielesnymi,niedowagą.Często ten stan związany jest dodatkowo z trudnym porodem.Dziecko jest jak ranny straumatyzowany żołnierz po misji w Iraku.Świat dla takiego dziecka wydaje sie niebezpieczny,czuje się ono niechciane“, “odrzucone“, “niekochane“, “znienawidzone”.

Nikt nie wie, kiedy płód rozwija świadomość.Badania jednak wskazują, żę “niechciane dziecko” wydaje się mieć głębokie poczucie wyobcowania, strachu, przerażenia wynikające już z życia płodowego.

Historia osób, które doznały głebokich pierwszych ran rozwojowych wskazuje, że ich matki nie były w stanie w pełni skontaktować się emocjonalnie z dzieckiem.Spowodowane było to  depresją, narkomanią, alkoholem, lub sytuacja emocjonalną kiedy matka nie była  w stanie poradzić sobie z ciążą(ciąża niechciana,trudna),została zmuszona do zbyt długiej pracy.Matka taka może być także samotnym rodzicem,być agresywna,mieć zbyt wiele dzieci(w zbyt krótkim odstępie czasu),żyć w ubóstwie,w strefie wojny,katastrofy.

Matka może być także w nieustabilizowanym pełnym nadużyć związku,kiedy partner jest podświadomie lub świadomie zły na nienarodzone się dziecko.Nie jest on w stanie komunikować się emocjonalnie  z matką, nie wspiera jej, atakuje ją a zarazem dziecko.Wszystko co denerwuje matke,odbierane jest jako zagrożenie przez dziecko.

Narodziny dziecka, mogą być również traumatyczne i mogą stworzyć poczucie wrogości i braku bezpieczeństwa.Kiedy matka ma trudności (często przy cięciu cesarskim,brak oxytocyny)z odczuwaniem miłości do dziecka,ma  poporodową depresję lub ma problemy z karmieniem piersią  wpływa to negatywnie na więź matka-dziecko. Poród może być traumatyczny zarówno dla matki jak i  dziecka, a  powikłania,  mogą prowadzić do hospitalizacji i traumatycznej separacji matki i dziecka.Dziecko czuje sie wówczas opuszczone,samotne.

Pod wieloma względami nasze zachodnie porody szpitalne są coraz bardziej anonimowym,zimnymi traumatycznym wydarzeniem dla wielu matek i ich dzieci.Moda na cięcie cesarskie ,często pozornie wygodne dla matki jest  bardzo szkodliwe dla dziecka.Oxytocyna przy naturalnym porodzie działa także jak opiat miłości i pomaga ukształtować więź matka-dziecko w chwili urodzenia.Brak oxytocyny może wpłynąc na wystąpienie depresji poporodowej.Powolne narodziny,powodują nacisk na głowe,a zarazem aktywują prace mózgu, funkcje przeżycia, takie jak oddychanie, a także ściskają płuca i pomagają im rozpocząć proces oddychania.Nie jest to możliwe przy cięciu cesarskim.

Dziecko wracając ze szpitala i przebywając z matka w depresji,nieszczęśliwą samo staje się nieszczęśliwe.Więcej płacze, żąda uwagi i miłość .

Dzieci rodzą się z silnym instynktem zakodowanej inteligencji socjalnej.Za pomocą neuronów lustrzanych czytaja twarze ludzi,intonacje głosu,gesty i inne wskazówki. Dziecko uczy się szybko , czy jest  potrzebne, kochane, bezpieczne .Małe dziecko ma tylko prymitywny układ nerwowy,nie posiada mozliwości analizy i interpretacji dostrzeganych zagrożeń lub wrogości opiekunów lub środowiska.

Dziecko kiedy chce przetrwać negatywną stymulacje,zagrożenie ma tylko zdolność do dysocjacji, ucieczki w nicość . Jest to próba odwrócenia się lub uniknięcia sytuacji i ucieczki psychicznej w inny świat. Na tym wczesnym etapie życia buduje się  negatywne nastawienie do świata,życia socjalnego,uruchamiane szczególnie w wypadku konfrontacji,sytuacjach towarzyskich,kiedy wrogie uczucie staje się bardziej świadome i ujawnia się jako hiper-pobudzenie,zaniepokojenie,czujność lub zamknięcie w sobie.Hiper czujnośc równoznaczna jest z ciagłym pobudzeniem sympatycznego układu nerwowego.Osoby te mają tendencje do izolacji społecznej,wycofania, ucieczki w świat  wyimaginowanych marzeń lub  wirtualną rzeczywistość jak np internet. .

Dorosłe “niechciane dziecko” ma tendencję do autoagresji ,a także wrogości w kierunku rodziców, opiekunów. Ma tendencje do trudnych i krytycznych partnerów, którzy są emocjonalnie niedostępni i mają nierozwiązane kwestie wewnętrznego  gniewu. Inscenizuje traume dzieciństwa.O tym więcej w artykule o traumach.

Ten typ często ucieka w duchowość, wirtualną rzeczywistość, jest specjalistą ,który perfekcyjnie analizuje składniki rzeczywistości pragnąc ją zrozumieć. Eskapizm to forma dysocjacji i kiedy odbywa się w izolacjiwspomaga poczucie bezpieczeństwa dorosłych ” niechcianych dzieci”.Działania społeczne, są przerażające dla wielu takich osób.

Jeśli świat jest surowy i wrogi, najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się szukanie duchowego schronienia.”Niechciane dziecko”, ma tendencję do idealizowania, medytacji, kontemplacji, samotnościwycofania się z życia. Chce opuścić to życie i powrócić do bytu duchowego.Dzieci te mogą postrzegać ciało jako obce,żródło cierpienia i bólu.Mogą czuć się zagrożone przez  własne uczucia, pragnienia, impulsy interpretując je jako zło,lub złą siłe,diabła.

Mogą mieć segmentacje myśli i uczuć .Trudno im połączyć uczucia i myśli. Mogą też często zapominać o rzeczach i wpadać w panikę, gdy próbują sobie  przypomnieć informacje. Eskalacja  niepokoju  może wywołać atak paniki.

Ponieważ zosatały zdradzone przez opiekunów,rodziców zaufanie jest rzeczą najważniejsza , dla ĺniechcianego dzieckaĺ. Ufają tylko prawdzie i łatwo czują się zdradzone.

Często są bardzo intuicyjni,zaprzeczają wrogim wewnętrznym uczuciom odnajdując je w innych i w ten sposób zniekształcają rzeczywistość.Dyskryminują innych.

Bardzo łatwo im przebywać pośród niebezpiecznych ludzi i środowiskponieważ są one w jakiś sposób znajome i nadają sens rzeczywistości. Często  stają się ofiarami sekt.

Ich stan ciał i umysłu można porównać z osobą w szoku,która jest zamrożona w niemym przerażeniu,zimnie,braku kontaktu z sobą i innymi.

Ciało ma tendencję do skurczy –pierwotny impuls, który doprowadził do wrogości, frustracji, bólu i negatywnych odczuć. Przewlekle napięte mięśnie  wpływają na postawę i mają wpływ na regulacje sytemu i sprawności psychofizycznej.Osobom tym trudno jest być spontanicznymi w ruchu i zachowaniu. To kompromis, aby zminimalizować ból ,izolują uczucicia,tłumią siebie.

Ekspresja i zwolnienie zablokowanych impulsów jest utożsamiane z iluzją, unicestwieniem. Być zamkniętym i stłumionym,duchowym ,spokojnym w ciele i umyśle, to zbroja przeciw życiowej energii.

Wydają się stłumieni,sztywni,poruszający mechanicznie .Dziecko w obliczu ataku i wrogości,przerażenia i bólu musiało przejść proces samo-negacji ,w czasie którego wyparło impulsy.Ograniczenie oddychania(bardzo płytki oddech) jest jednym z kluczowych mechanizmów stłumienia energii życiowej.

Skurcze klatki piersiowej,mięśni międzyżebrowych tworzą określony typ zwężonej ,napiętej, zamrożonej jakby z drewna sylwetki, często z podniesionymi ramionami.Ciało może być troszke bardziej atletyczne jeśli dziecko było obiektem seksualnym.Ograniczenia mięśni gardła mogą spowodować słaby cieńki głos.Ściśnięte gardło powoduje także symboliczne i fizyczne odcięcie ciała i głowy.Osobowośc tego typu  ma często rozwinięte piersi i skolioze,lordoze lub kifoze jako wyraz strachu i “pokręcenia życiowego”.

W niektórych przypadkach niechciane dziecko ma  niedożywione,blade,zimne ciało, które przypomina kogoś, kto potrzebuje jeść więcej, lub kogoś kto wygląda tak, jakby znajdował się w obozie koncentracyjnym. Mają żylaste ciała, żyły, mięśnie i kości są widoczne. Mają trudności z impulsami, które są represjonowane często nie są świadomi własnego głodu, pragnienia, ciepła lub chłodu ciała. Często ubierają się niewłaściwie do temperatury.

Jabłko Adama w gardle,może być bardzo widoczne ,a głowa na sztywnej szyi lekko nachylona  do boku lub wypchnięta jakby do tyłu jest wyrazem niemego strachu.

Oczy są uderzające w tej osobowości, głęboko zamrożone,pełne szoku, przerażenia.Oczom brakuje ciepła, obojętne i pozostają zamrożone lub statyczne zwłaszcza gdy osoba ta dystansuje się lub jest w fazie dysocjacji.Występują także duże napięcia mięśniowe w okolicy oczodołów,zaburzenia widzenia.

Często mają głębokie bloki w szczęce, mięśniach twarzy.To osobowość u której często rozwija sie  bruksizm lub zgrzytanie żebami z powodu niewyrażonego gniewu i strachu.Dziecko chcąc stłumić potrzebe krzyku z przerażenia lub stłumic smutek i szloch zaciskało szczęke.

Kończyny  niechcianego dziecka cieńkie i słabo rozwinięte ze względu na wczesne zaburzenia systemu nerwowego,chemikaliów i hormonów wpływających na strukture rozwijającego się dziecka.Kończyny mogą być sztywne,zablokowane,cieńkie ,blade,zimne(problemy krążenia) Również w tym typie osobowości rozwijają się duże bloki w mięśniach piersiowych i karku,wokól łopatek równoznaczne z problemem ruchomości rąk,stawów.Strach przed dotykiem innych,kontaktem z innymi.Częste zwłaszcza w póżnym wieku  jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Ciało może wydawać się nieproporcjonalne do kończyn i głowy, może występować asymetria. Ciało nie jest całością,lewa i prawa strona mogą być różnych rozmiarów (często już w życiu płodowym),doł ciała i góra mogą sprawiać wrażenie osobnych,nieproporcjonalnych.

Mięśnie brzucha są napięte zapobiegając łkaniu i występowaniu pełnego oddechu.

Miednica zamknięta i jakby zmrożona ,często powodując problemy  natury sexualnej oraz bioder.

Często napięty łuk w stopach, napięty jak przerażony kot gotowy do skoku. Stopy mogą być większe od kostek i nieproporcjonalnezimne w dotykusękate palce ze  słabym krążeniem. Pojawiają się czasem problemy z chodzeniem ,chód jest niezgrabny,chwiejny(mają problemy z balansem,rownowagą) lub na palcach.Ukazuje to ich kruchość i zmagania ze światem.Cieńkie, napiete nogi , usztywnienie kolanwpływa na chroniczne napięcie w plecach,i przechylenie  miednicy do przodu .

Skora jest bardzo wrażliwa na dotyk .Dotyk często postrzegany jako żródło bólu i dyskomfortu.

 TYPOWE PROBLEMY
– problemy z uczuciami,brak czucia,mała ilość radości i zadowolenia w życiu,o uczuciach  bardziej analityczne niż odczuwane w ciele,duża skłonnośc do analizy,umysł detektywa.Żyje w głowie.
– trudności w zaangażowaniu się w relacje intymne
– lęki,paranoje,fobie,ataki paniki,dysocjacje,ciągłe napiecie,perfekcjonizm,zwlekanie z wszystkim
– trudne do zdiagnozowania problemy medyczne często psychosomatyczne,autoimmunologiczne,bóle glowy,egzemy,problemy tawienne,oddechowe
– egzystencjalny niepokój,lęk,pytania o egzystencje i prawo do niej ,poczucie pustki,braku znaczenia
– skłonności samobójcze,autoagresywne ,myśli intensywne o śmierci,psychika jak dom z wieloma drzwiami,bez możliwości ich otwarcia
– wybuchy emocjonalne,agresje
– autoagresja (samobiczowanie,palenie,nacinanie skóry,anoreksja)
Screen Shot 2014-11-12 at 11.58.06 PMW dzieciństwie ddatkowo mogą występować:częste koszmary nocne,problemy ze snem,zachowania autystyczne,lękowość,fantazjowanie,czasem wybuchy nienawiści,choroby psychosomatyczne,fobia szkolna,uderzanie w głowe,autoagresja ,rozregulowanie emocjonalne .

PRZYCZYNY(okres płodowy – pierwsze 8 miesięcy życia)

  • matka lub opiekun zachowanie zimne,nieprzyjazne,nienawistne,zdystansowane,lękliwe,chronicznie zdenerwowowane+brak kontaktu emocjonalnego
  • brak kontaktu wzrokowego matka dziecko.Matka schizoidalna unikała kontaktu lub dziecko miało problem z kontaktem w skutek traumatycznej ciąży,porodu,inkubatora
  • chaotyczny dom -alkohol,przemoc,bieda,narkotyki,lub zewnętrzne wydarzenia jak np wojna,katastrofy,polityczne prześladowania
  • jedno z rodziców lub oboje negowali obecność dziecka
  • dziecko nie było perfecyjnym dzieckiem jakie wyobrażali sobie rodzice,stało sie ich rozczarowaniem co spowodowało nieświadome zachowania unikania dziecka

AJURWEDA -CHAKRY-CENTRUM ENERGETYCZNE

CZUBEK GLOWY – spirytualna-otwarta asymetrycznie

TRZECIE OKO-intuicja-otwarta asymetrycznie

GARDŁO-wyrażanie siebie kreatywność,głos-zablokowana

SERCE-miłóść,uczucia -zablokowana

SPLOT SŁONECZNY-mądrość -częściowo otwarta

SEXUALNA -przyjemność-zamknięta

BAZA-uziemienie i połączenie z fizycznością- zamknięta

Referencje

Wschodniej Ciało, Umysł Zachodnia, Anodea Judith, 2004, Celestial Arts, USA.
Analiza charakteru, Wilhelm Reich, 1975, uzupełnione wydanie 5th, Nowy Jork, Farrar wydawnictwa.
Bioenergetyka Aleksander Lowen, 1976,  Penguin, Nowy Jork.
Język Ciała, Alexander Lowen, 1971, Macmillan, New York.
Style znakowe, Stephen Johnson, 1994, W.WW Norton & Co w Nowym Jorku.
Charakterologiczne Transformacje The Hard Work Cud, Stephen Johnson, 1985, WW Norton & Co w Nowym Jorku.
Uwolnij się 1 – Wzory Obrony Annie Marquier, 2005, Findhorn Prasa, Szkocja.
Uwolnij się 2 The Power of the Soul, Annie Marquier, 2005, Findhorn Press, Szkocji.
Biologia przekonań Bruce Lipton, 2005, Mountain of Love / Elite Książki, USA.
Energetyka podstawowa, John Pierrakos, 1990, LifeRhythm publikacji.

2 thoughts on “Psychologia ciała -“Niechciane dziecko”- marzyciel i myśliciel, często DDA

  1. Jednego brakuje z mojego własnego doświadczenia: lepszy kontakt ze zwierzętami przebywającemu w domu, niż członkami tzw. rodziny.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s