Psychologia ciała -charakter

Freud odkrył, że nasz charakter i struktura kształtuje się we wczesnym dzieciństwie. Obecnie dzięki rozwojowi psychoneurologii wiemy, że plastyczność i rozwój mózgu zależy od naszych dziecięcych przekonań, wzorów, uczuć, relacji z rodzicami. Wilhelm Reich uważany za ojca psychoterapii ciała tzw. Body Mind Psychotherapy, rozwinął tą teorię i zaproponował 5 archetypicznych typów charakterologicznych, zależnych od problemów rozwojowych. Reich zauważył jak wczesne wzorce, traumy wpływają na nasz mózg i ciało, a następnie są powtarzane w dorosłym życiu.

Na naszą postawę, kształt, otłuszczenie ciała, muskulaturę, podobnie jak funkcjonowanie organów wewnętrznych ma ogromny  wpływ okres między życiem płodowym a 6 rokiem życia. Rozwijają się wtedy wzorce emocjonalne i mentalne zapisane w ciele.

5 TYPÓW CHARAKTEROLOGICZNYCH

Występuje 5 głównych typów charakterologicznych.

Należy pamiętać, że każdy z nas jest mieszanką tych typów, lecz przeważnie jeden lub dwa są dominujące mentalnie, emocjonalnie  i cieleśnie.

Schizoid Oral Masochist Psychopath Rigid
Niechciane dziecko(schizoidalny) Potrzebujące dziecko(oralny) Wytrzymały(masochista) Kontrolujący /lider(psychopatyczny) Perfekcyjny/obsesyjny(spięty)

“Każdy odczuwa czasem strach,gniew,smutek.

Wszystkie te uczucia odwzorowuje nasze ciało pod postacią napięć mięśniowych.Jeśli napięcia te stają się chroniczne rozwijamy nawykowe reakcje mięśni i organów na określone emocje.

Niektóre mięśnie skracają się ,niektóre napinają, niektóre są unieruchomione przez tkanka łączna. Kiedy dochodzi do tego typu napięć lub ograniczeń, nie jesteśmy ich w stanie zmienić przez myśli lub emocje .

Od tego momentu, to co czuje człowiek nie jest emocją, lecz odpowiedzią na sytuacje w której się znalazł. Ta odpowiedż ogranicza jego ruch,warunkuje życie i zmienia jego osobowość.”

Dr. Ida Rolf: “Structural Integration”

“Do momentu kiedy nie porzucisz swojej osobowości ,nie odnajdziesz swojej indywidualności. Indywidualnośc wynika z egzystencji ,osobowość jest narzucona przez społeczeństwo.

Społeczeństwu trudno jest tolerować indywidualność, ponieważ indywidualiści nie podążają za ideami jak owce.

Indywidualiści są lwami, a lwy przemieszczają się samotnie.

Owce są zawsze w tłumie, ponieważ mają nadzieję, że tłum da im ciepło. W tłumie czują się chronione i bezpieczne.Jeśli ktoś je zaatakuje łatwiej jest im przetrwać w tłumie .

Czy można przetrwać samotnie ? Tak lwy mają taką siłę.

Każdy z Was jest lwem, lecz społeczeństwo programuje Was i przerabia na owce .Daje wam miłą, posłuszną osobowość.

Społeczeństwo chce niewolników.Społeczeństwo nie chce ludzi wiedzących czym jest wolność.

Screen Shot 2014-11-07 at 10.02.08 PM

Społeczeństwo chce niewolników,ponieważ zainteresowane jest tylko posłuszeństwem.”

                                                                                                                                         Zen

Artykuły o psychologii ciała przybliżą Wam czym jest “zbroja charakterologiczna” czyli zbroja mięśniowa wytwarzana w celu obrony przed emocjami.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s