Jak zrozumieć związek z mężczyzną i uniknąć toksycznych relacji część 1 Casanova/chwiejny emocjonalnie BPD

“Kochałem kobiety do szaleństwa” – napisał kiedyś Giacomo Casanova – “ale wolność zawsze kochałem jeszcze bardziej”

Niektóre z moich relacji z mężczyznami przez wiele lat były dla mnie niezrozumiałe.

Szukając miłości, z moim niskim poczuciem wartości, nie byłam zbyt wymagającym partnerem.

Oczywiście zdarzały się relacje pełne szacunku i zrozumienia, ale większośc  była ciągłą huśtawka . Wiele lat zajęło mi zrozumienie tej łamiglówki .

Czytając ten post dowiesz się jak unikać i rozpoznawać niedojrzałych emocjonalnie mężczyzn, jak przetrwać w relacji i po rozstaniu .

Istnieje bardzo niewiele kobiet, które nie napotkały takiego meżczyzny w swoim życiu.

Mógł być to Twój szef, pracownik, chłopak, mąż, kolega, sąsiad, albo ktoś z Tindera gdzie jest ich dość dużo.

Jeśli szukasz zdrowej relacji przeczytaj ten post pomimo, że jest dość długi .

Jeśli masz problemy w relacjach z mężczyznami ten artykuł jest dla Ciebie.

Zrozumienie mechanizmów rządzących tym typem osobowości i tobą, jest pierwszym krokiem w procesie uzdrawiania i stopniowego uwalniania od niezdrowych wzorców .

Nie musisz czytać tego postu w całości w ciągu jednego wieczora.

Podziel to na kilka  wolnych chwil tak, aby mieć czas oswoić się z wiadomościami i “przetrawić “wiedzę.

Czy znasz kogoś kto ciągle zdradza i  boi się długotrwałego związku, jest skupiony tylko na własnych potrzebach ?

To mężczyzna niedojrzały emocjonalnie, często nazywany borderline, narcystyczny etc, lecz te nazwy nie oddają całej prawdy.

Osoby, które są chore to mały procent populacji, większość to mężczyźni zawstydzeni, zakompleksieni, którzy nie wiedza jak poczuć się lepiej na swój temat, nie potrafią tworzyć trwałych związków z kobietami i są niezdolni do rozwinięcia dojrzałych uczuć, czyli np angażują się i zabiegają bardzo na początku, a potem znikają.

Brak im doświadczenia, dobrego wzorca relacji, a także umiejętności komunikacyjnych.

Ich romanse i małżeństwa nie trwają długo, ponieważ oni nie wiedzą jak je utrzymać i jak kreatywnie współpracować z partnerka, a także jak być samodzielnym emocjonalnie w bliskości.

Często szukają nowych doświadczeń mając nadzieje, że tym razem się uda lub poddają się i dokonują tylko seksualnych podbojów, hejtując kobiety.

Często tkwią jak chomik w karuzeli, powtarzalnym programie, którego są nieświadomi lub nie wiedzą jak z niego wyjść. 

Racjonalizują swoje zachowania, dziwnymi teoriami czyli tłumaczą się przed sobą.” Jestem niezależny super jak jestem sam, jak te baby się pojawiają to masakra, one ciągle coś chcą, a ja chce tylko spokoju”.

Zdobywając szczyty głupoty starają się potwierdzić coś co tak naprawdę w nich istnieje, a czego nie czuja, swoją wartość.

“Tacy mężczyźni mogą być pociągający dla kobiet, gdyż ich sukces życiowy lub intensywna seksualność jest intrygująca. Co więcej, taki Casanova ma czasem prawdziwy dar przekonywania.  Bez trudu nawiązuje romanse. Sam Casanova napisał o sobie: “Nie jestem ani czuły, ani szarmancki, ani patetyczny. Jestem namiętny”. I może to właśnie owa namiętność jest magnesem, który przyciąga kobiety.”

Cechy mężczyzny Casanowy czyli niedojrzałego (nie umie regulować emocji, niski iloraz inteligencji emocjonalnej, bardzo duże  problemy z intuicja )

zaabsorbowany  swoimi myślami i wizerunkiem 

impulsywność ,  

kłamstwa

stalking

brak empatii ,

niska samoocena (agresja nadmierna pozorna pewność siebie typu Trump, czyli brak stałych wartości )

 uzależnienia

zdrady ,

nienawistne wybuchy ,

depresja / myśli samobójcze ,

niezdolność do utrzymywania trudnych emocji,

autoagresja  (lub podatność na wypadki),

zniekształcenia poznawcze i projekcje ,

skrajne zachowania kocham cię / nienawidzę,

przemoc fizyczna, zmienność,

ciagłe rozstania i powroty,

dużo obaw

auto- sabotaż w sferach osobistych i zawodowych,

niezdolność do odczuwania szczęścia związanego z relacją, którą posiada,

musi ciągle być na etapie polowania, coś sobie udowadniać

ekstremalna niezdrowa zazdrosć,

 poczucie wielkości, lub zaniżanie siebie

czarno -białe myślenie,

werbalny ekshibicjonizm , nadmierne chwalenie się 

obsesja kontroli,

zaburzenia odżywiania,

emocjonalny szantaż, 

 perfekcjonizm / sztywność ,

 

Czy istnieje  możliwośc wyleczenia takiej osoby?

Tu nie chodzi o leczenie, najważniejszą sprawa jest edukacja czym jest dojrzałość i odpowiedzialność emocjonalna.

Dlaczego jest to tak trudne ?

Edukacja jak nauka nowego języka, lub siłownia wymaga dyscypliny, dużego wysiłku i tylko jeśli ktoś zauważy, że ma problem, może coś zmienić.

Jeśli ktoś nie chce ćwiczyć i obwinia o brak kondycji trenera lub tłumaczy, że nie ma czasu, lub dziewczyna mu nie pozwala ćwiczyć, to oznacza, że nie bierze odpowiedzialności za swój rozwój.

Wielu mężczyzn upiera się, że są bardzo empatyczni, pełni współczucia, ale mylą empatie i współczucie z sympatią. Empatia to być z kimś bez oceny, współczucie to bycie, dzielenie się tym co mamy, bez liczenia na zysk ze strony tego, którego wspieramy. Sympatia to ocena i porady …

Wielu mężczyzn, ale także kobiet ma problemy w regulacji emocjonalnej, szuka ciepła. Wiele osób jest uzależnionych od seksu, który staje się ich jedyną metodą regulacji emocji, narzędziem ucieczki od rzeczywistości pozornie rozwiązującym problemy. Podobnie działa ucieczka w romantyczną miłość, gdzie wyobrażenie o drugiej osobie i związku, nic nie ma wspólnego z rzeczywistością.

Często szukając ciepła chłopcy szukają odbicia lustrzanego, ramion matki , romantycznej idealnej bezgranicznie oddanej kobiety, która dka nich wyrzeknie się wszystkiego, lub dla której oni poświęcą siebie. Chcą relacji bez konfliktu, która nie występuje w zdrowych relacjach, gdzie nasze potrzeby często są różne konfliktowe i wymagają konfrontacji, negocjacji, kompromisów.

Zaburzenia borderline BPD trudno jest rozpoznać u mężczyzn ponieważ ich sposób uwodzenia jest pozornie bardzo “emocjonalny” , jednak nic z prawdziwymi emocjami nie ma do czynienia. Uwodzenie kobiet wypełnia tylko wewnętrzną pustke, daje napęd, dawkę narkotyku, wydzielanego w czasie polowania lub cierpienia. To bardziej nałóg, uzależnienie od romantycznej miłości lub seksu,a także cierpienia. Tzw. współuzależnienie emocjonalne, lub niezdrowe przywiązanie.

Często on nie umie być sam, lub umie tylko być sam, ponieważ nie wie czym jest zdrowa partnerska relacja.

Taki chłopiec stara się przywiązać do siebie kobietę, która pozwoli mu się “związać”.

Bycie w związku z takim chłopcem, jest warunkowe i może zrujnować nie tylko zdrowie psychiczne ale też fizyczne.

Bycie w partnerskiej relacji może je odbudować, ponieważ relacja to dwoje wolnych ludzi samodzielnych, dojrzałych, odpowiedzialnych którzy chcą być razem i umieje być także sami.

Nikt nikogo, nie szantażuje i nie przywiązuje do słupa cierpienia oskarżając o wszystkie bolączki świata. Każdy wie czego chce, co chce robić i jaka decyzje podjąć. Umie także negocjować i unieść brak przewidywalności, a także odmowe ze strony partnera.

Miesiąc miodowy

„Początkowo , możesz być uwiedziona jego unikalną otwartością i wrażliwością, opiekuńczością, a ponieważ nigdy wcześniej nie poznalaś takiego mężczyzny, może cię to zaślepić.

Możesz to poczuć jak orzeźwiający powiew rozmantyzmu z Hollywood w realności życia . Facet, który nie ogranicza swego ciepła i wydaje się  emocjonalnie dostępny, opiekuńczy, często wzbudza natychmiastowe zaufanie.. Jeśli jeszcze jest bardzo uprzejmy, nadskakujący  i chce być z tobą cały czas wszystko może nabrać zawotnego tempa .

To oczywiste, że poczujesz się szczęśliwa, jeśli bez poznania faceta głębiej, uznasz szybko że to diament. Mężczyzne taktownego, kochającego, mądrego, który cię podziwia trudno nie uznać za diament.

Niestety tylko czas może pokazać czy ten diament jest prawdziwy, czy to poprostu szkiełko … Jeśli zbyt szybko zaczniesz mu całkowicie ufać i marząc o wspólnej przyszłości, możesz nie zauważyć lub zlekceważyć to co się dzieje w teraźniejszości.

Dlaczego? Moment w którym przestaniesz ufać sobie, będziesz podążać bardziej za nim, marzeniem, iluzją, wyobrażeniem jaka ta relacja powinna być, a nie jaka jest to moment w którym stracisz swoją wewnętrzna mądrość, i zagubisz siebie w fantazji, Matrixie, historii którą opowiada ci on lub twoja głowa.

Dobrym przykładem są kobiety które wierzą pozornie bogatym facetom, pożyczają im pieniadze, pomimo, że dość krótko się znają, zakładając, że ich opowieści są prawdziwe, a samochody zdobyte ciężką pracą.

Podążanie za niestabilnym emocjonalnie człowiekiem, który nie wie co robi i czuje, gdzie idzie, jest nieodpowiedzialny, ma wątpliwe wartości, to głośne wołanie do rzeczywistości sama nie wiem gdzie mam iść wiec pójdę za nim.

Pamiętaj :

Moment w którym przestaniesz ufać sobie, jest pułapką .

On  będzie cię zapewniał jak jest wdzięczny jest przeznaczeniu, że w końcu cię odnalazł, bo jesteś niepowtarzalna  ” jak żadna inna kobieta ” .

Tak, to prawda jesteś taka i jeśli ufasz sobie to możesz stać się jego bezpieczną baza przewodnikiem w ciemności. Przewodnikiem którego mu brak i jego entuzjazm i radość mogą być autentyczne. To jednak nie zwalnia cie z odpowiedzialności za siebie.

J: Jeden z moich ex  cały czas mnie zapewniał jaki jest szcześliwy, że spotkał w końcu kobietę, która jest tak samo rozwinięta intelektualnie jak on .

Wtedy już coś przeczuwałam “

Czy zwróciłaś uwagę, że on powiedział intelektualnie nie emocjonalnie ?

… niestety intelekt często jest tarcza obronna dla braku dostępu do emocji .

W wypadku J. było wiele sygnałów ostrzegawczych, które na pewno także istniały w waszych zwiazkach, ale ona nie chciała ich zauważać pomimo, że wcześniej ten sam facet zakończył w dziwny sposób kilka zwiazków …

J : ale przecież ja byłam inna, przecież on chciał kogoś takiego jak ja, czekał  na kogoś takiego jak ja cale swoje życie! To moja wina ja się pogubiłam.

Od momentu kiedy chwiejny emocjonalnie  poczuje, że jesteś chwiejna, lub oddałaś się całkowicie, zacznie się dystansować i znajdować coraz więcej wad w twoim wygladzie i postepowaniu.

Twoim pierwszym błedem jest myślenie, że w tym szaleństwie chodzi o ciebie! To chodzi o Was poprostu w tej dynamice, nie ma nikogo stabilnego, dojrzałego, kto utrzyma relacje.

Aby relacja była stabilna potrzebuje dwóch nóg tak jak człowiek.

Oczywiście czasem można korzystać z wzajemnego wsparcia, a także wsarcia rzyjaciela czy terapeuty, lecz stabilizację emocjonalna tak jak kondycję, budujemy sami, to poprostu personalny obowiązek każdego z nas. Partner nie może służyć nam do ciągłego uspokajania się i regulowania emocji.

PROGRAMY

Częste problemy chłopców związane sa z programami mentalnymi czyli obawami  np:
cały czas usiłuje monitorować / kontrolować posiłki i jedzenie, ponieważ  jego ukochany dziadek zmarł na cukrzyce,  a on i jego ex partnerka bardzo przytyła.

Ma obsesje, że ty na pewno też będziesz chora i umrzesz, on cię straci czyli straci bezpieczeństwo i miłość.  Kiedy zwrócisz mu uwagę, ze jesteś inna on może obrazić się i męczące dialogi mogą trwać godzinami .

Tzn. : Program  jest bardzo silny.

  Jak sama widzisz w takim wypadku nie chodzi o ciebie, ale o obawę, nadmierny lęk  przed opuszczeniem. Brak regulacji emocjonalnej lęku. Negatywne myśli projekcje, które dominują rzeczywistość.

Taki mężczyzna czując się łatwo krytykowany może zachowywać sie jak dziecko, płakać, uciekać przed rozmową lub pić z kumplami, uciekać. Nawet konstruktywna krytyka, jest bardzo groźna dla kogoś kto nie wierzy w siebie, ponieważ jest równoznaczna z odrzuceniem.

Jeden z programów to tzw. koło cierpienia i traumy. Kiedy wydaje się, że jesteście blisko rozwiazania problemu on wraca, do dawno juz rozwiazanych spraw z przeszłości. Tak jakby nie umiał przetrawić emocji, miał zatwardzenie emocjonalne. Jeśli rozpoznasz jego chorobliwe zachowanie i myślisz, ze sobie z nim  poradzisz, to tak jakbyś chciała za niego iść do toalety.

PAMIĘTAJ


Miłość nie jest ślepa .

Taki związek to nie miłość, to sposób działania  który może przekształcić i  zniszczyc twój świat, wywrócić go do góry nogami .

Bardzo łatwo z pewnej siebie kobiety możesz stać się ofiarą, która nie może rozpoznać swojego odbicia w lustrze .

Być może myślisz nawet bolesny związku  jest lepsze niż brak.

Tutaj  sie mylisz to uzależnienie może cię zabić  .

Proszę zadaj sobie pytanie dlaczego czujesz się odpowiedzialna za jego zatwardzenie ?

Zaburzenia osobowości czyli niedorozwój emocjonalny spowodowany jest często zaniedbaniem lub nadużyciami ze strony rodziców w dzieciństwie. To nie twoja wina.


Aby naprawić te traumatyczne rany potrzeba czasu i edukacji.


Z moich obserwacji niektórzy z tych mężczyzn zachowuja się jak  mali chłopcy, ofiary, potrzebujace uratowania, opieki. Są to narzędzia dzięki, którym unikają odpowiedzialności.

Postrzegamy ich często jako otwartych i prawdziwych. I oni tacy są tylko nie wiedza jak być dorosłym mężczyzna.

Uważaj ! Nie wierz w opowieści, którymi  próbują  cię nakarmić, nie  pożyczaj im pieniędzy nie pozwalaj mieszkać u siebie „ bezpańskiemu psiakowi”.

Ten związek może zepsuć twoje  życie, jeśli kochasz go, to dlaczego wydaje ci  się tak często że jesteś taka żałosna?

Kogo kochasz bardziej jego czy siebie ?

Ci mężczyźni unikają bliskości, bo się w niej gubią. Nie są w stanie zaufać, bo nie ufają sobie. Nie zmieni się to samoistnie, niezależnie od tego, jak bardzo go uwielbiasz! Często są uzależnieni.

– Będziecie mieć dobre chwile – ale zaraz potem on ucieknie przerażony spotkac sie ze starą dziewczyna i nawet nie pomyśli o tobie. 

Skąd to się bierze ?

Niedojrzały emocjonalnie człowiek nie słyszy swoich myśli, nie rozumie emocji i działa na autopilocie.

Jeśli umysł takiej osoby skupi się na tym że ktoś go opuści szuka nieświadomie potwierdzenia w rzeczywistości. Następnie znajduje to potwierdzenie (może to być nawet tylko krytyka) i ucieka. Wszystko to nieświadomie. ….

Jeśli jesteś typem opiekunki uważasz, że możesz pomóc mu wyjść na prostą.

MYLISZ SIĘ!

Tylko on może zmienić swój program, a ty swój. Jeśli chcesz utrzymać relacje potrzebujesz być cały czas przy sobie z dużo uważnością, podejmować decyzje bez obaw, że relacja się rozpadnie i ty musisz zrobić wszystko aby ja utrzymać .  

Nikt nie chce też sexu z mamusią – a jeśli to robi , to jest o wiele bardziej “szalony” niedojrzały niż myślisz, że jest .

Bardzo prawdopodobne że uciekł z domu, aby odciąć się od niej  i zrobi to samo z Tobą !

Im bardziej opuszczasz siebie, tym bardziej go tracisz.

Głębia połączenia emocjonalnego zależy od świadomości emocjonalnej każdego z nas. Z poziomu naszego rozwoju emocjonalnego wchodzimy w relacje. Ktoś może próbować nas ściagnać na niższy poziom, lub przy kimś możemy wzrosnać.

 

Kontrolowanie i odcinanie się od swoich emocji  pomaga nie czuć pustki, jest też dobra metoda aby unikać bólu opuszczenia jednak długofalowo prowadzi do katastrofy.

Często taki mężczyzna ma relacje z podobnymi kobietami chwiejnymi emocjonalnie BPD niezdolnymi do prawdziwej intymności i partnerstwa . Często wydaje nam się, że my takie nie jesteśmy i często okazuje się, że jesteśmy.

Warto sprawdzić …Bez zrozumienia siebie nie zrozumiesz swego życia .

Np

Często romanse na odległośc wytwarzają głębsze więzi ponieważ są nierealne, oparte na fantazji bardzo dobre dla osób które boja się bliskości i świata realnego.

Chwiejny emocjonalnie nie umie czuć, to co, wdaje mu się że czuje wynika raczej z jego myśli niż czucia.

Bardzo dużo jest projekcji czyli obwiniania innych za to jak się czuje.

On poprostu czuje się ze sobą źle i na początku poczuł się lepiej kiedy cię poznał tak jak przy pierwszej  dawcę narkotyku, a teraz  ma dół . Jeśli wierzysz, że możesz go uszczęsliwić i będziecie harmonijnym związkiem, to jest to tylko twoje marzenie . On potrzebuje iść na odwyk, nauczyć się czuć i regulować swoje emocje.

Chwiejni emocjonalnie BPD  czują się ożywieni, kiedy ich mocno zaboli, dlatego tak trudno jest im pomóc  … .oni są znieczuleni i tylko mocne doznania ich budzą na chwile.

On nie będzie chciał pomocy terapeutycznej,  dopóki nie odczuwa  kryzysu czyli mega opuszczenia.

Katalizatorem  mogą być  poważne komplikacje finansowe lub zdrowotne lub konflikt w zwiazku z partnerka.
Rozwiazując kryzys za niego nie przyczyniasz się do rozwoju emocjonalnego partnera, który jest tak potrzebny aby stał się on dorosłym mężczyzną .Tuataj terapia jest bardzo ważnym elementem.

Tylko jeśli on odnajdzie swoja asertywność, ciekawość, zmieni poglady nauczy się negocjacji może wyjść z pętli uzależnień. 

One thought on “Jak zrozumieć związek z mężczyzną i uniknąć toksycznych relacji część 1 Casanova/chwiejny emocjonalnie BPD

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s