Jak zrozumieć związek z mężczyzną i uniknąć toksycznych relacji część 1 Casanova/chwiejny emocjonalnie BPD

“Kochałem kobiety do szaleństwa” – napisał kiedyś Giacomo Casanova – “ale wolność zawsze kochałem jeszcze bardziej”
Czytając ten post dowiesz się jak unikać i rozpoznawać niebezpiecznych mężczyzn i jak przetrwac po rozstaniu . Istnieje bardzo niewiele kobiet, które nie napotkały takiego meżczyzny w swoim życiu.Mógł być to Twój szef,pracownik,chłopak,mąż,kolega,sąsiad  albo ktoś z portalu randkowego gdzie jest ich dość dużo.

Większośc mężczyzn , których  spotykamy  to typ Casanovy, Narcyza, Osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline BPD.

Narcyz nie jest zawsze osobowością BPD, ale osoba BPD jest zawsze narcystyczna.

Jeśli szukasz zdrowej relacji przeczytaj ten post pomimo że jest dość długi .

Jeśli macie problemy w relacjach z mężczyznami ten artykuł jest dla Was .Postaram się opisać zagadnienie narcyzmu męskiego i BPD w tym i kolejnych postach jak najbardziej szczególowo.

Jeśli zrozumiesz mechanizmy rządzące tym typem osobowości i tobą, rozpocznie się dla ciebie proces uzdrawiania i stopniowego uwalniania od wzorców zachowaniowych.

Nie musisz czytać tego postu w całości w ciągu jednego wieczoru. Podziel to na kilka  wolnych chwil tak, aby mieć czas oswoić się z wiadomościami i “przetrawić “je.

Czy znasz kogoś,  kto  jest okrutny, samolubny, cyniczny i nie odczuwa empatii ?

Czy znasz kogoś kto ciągle zdradza i  boi się długotrwałego związku?

Kompleks Casanowy dotyczy  mężczyzn:

którzy nie potrafią tworzyć trwałych związków z kobietami i są niezdolni do rozwinięcia dojrzałych uczuć,czyli np angażuje się i zabiegają bardzo na początku, aby kiedy ty ulegniesz gwałtownie się odsunąć

których romanse i małżeństwa nie trwają długo,

bądź takich, którzy wciąż muszą się sprawdzać, dokonując seksualnych podbojów.

mogą mieć nałogową skłonność do usprawiedliwiania siebie samych, lub demonstrowania swej męskości, której tak naprawdę nie są pewni.

“Tacy mężczyźni mogą być pociągający dla kobiet, gdyż ich intensywna seksualność jest intrygująca. Co więcej, taki Casanova ma czasem prawdziwy dar przekonywania.  Bez trudu nawiązuje romanse. Sam Casanova napisał o sobie: “Nie jestem ani czuły, ani szarmancki, ani patetyczny. Jestem namiętny”. I może to właśnie owa namiętność jest magnesem, który przyciąga kobiety.”
Cechy takiego mężczyzny to   m.in.  impulsywność , bierna agresja , kłamstwa, stalking , brak empatii , niska samoocena , nadużywanie narkotyków / alkoholu , zdrady , nienawistne wybuchy , depresja / myśli samobójcze , niezdolność do utrzymywania trudnych emocji, autoagresja  (lub podatność na wypadki), zniekształcenia poznawcze i projekcje , skrajne zachowania kocham cię / nienawidzę, przemoc fizyczna, zmienność,ciagłe rozstania i powroty, problemy lękowe, auto- sabotaż w sferach osobistych i zawodowych, niezdolność do odczuwania szczęścia związanego z relacją, którą posiada, musi ciągle być na etapie polowania, ekstremalnie  zazdrosny, narcyzm / poczucie wielkości, selektywna pamięć, czarno -białe myślenie, werbalny ekshibicjonizm , współuzależnienie ( i inne uzależnienia ),obsesja kontroli, zaburzenia odżywiania, emocjonalny szantaż,  molestowanie w dzieciństwie , stany dysocjacji lub ” black -out ‘u “, perfekcjonizm / sztywność , przyciaganie do niedostępnych kobiet lub romansów “dalekobieżnych” .

Niektóre z moich relacji z mężczyznami przez wiele lat były dla mnie niezrozumiałe i toksyczne. Szukając miłości nie byłam zbyt wymagającym partnerem. Niektóre relacje były pełne szacunku i zrozumienia, ale większośc  była ciągłą huśtawka . Wiele lat zajęło mi zrozumienie tej łamiglówki .

Czy istnieje  możliwośc wyleczenia takiej osoby? Tak,ale wymaga to specjalistycznej pomocy oraz bardzo dużego wysiłku i odwagi pacjenta .

Wielu mężczyzn upiera się, że są bardzo empatyczni, ale mylą empatie z sympatią. Często myślimy, że  więcej kobiet niż mężczyzn jest  chwiejnych emocjonalnie  borderline BPD ponieważ wiele objawów, które u kobiet są dziwne u mężczyzn kwitujemy jednym słowem “dupek” i uważamy że tego typu zachowanie jest normalne dla mężczyzn.

Kolega , który pracuje prawie wyłącznie z mężczyznami BPD   powiedział mi , że na ogół mają fobie zwiazane  ze związkami  i są uzależnieni  od seksu. Jest to dość logiczne ponieważ bazą dwubiegunowości jest związek w dzieciństwie z matką .(o tym więcej w przyszłości )

Zaburzenia borderline BPD trudno jest rozpoznać u mężczyzn ponieważ ich sposób uwodzenia jest bardzo emocjonalny . Bardziej emocjonalny niż seksualny .Taki mężczyzna na początku może wydawać ci sie bardzo normalny w porównaniu z innymi mężczyznami, którzy boja sie bliskości i uciekają przed drugą randką. Uwodzenie kobiet podobnie,  jak w wypadku Casanovy wypełnia jednak tylko jego wewnętrzną pustke i to jego nałóg . Ponieważ nie umie tworzyć zwiazków bierze zakładników . Upewnij sie, że nie jesteś  kolejnym wieźniem takiego mężczyzny ponieważ tego typu związek może zrujnować nie tylko twoje zdrowie psychiczne ale też fizyczne.

Miesiac miodowy

Początkowo , możesz być uwiedziona jego unikalną otwartością i wrażliwością, ponieważ nigdy wcześniej nie poznalaś takiego mężczyzny. Jest to jak orzeźwiający powiew rozmantyzmu w realności życia . Facet, który nie cenzuruje swego ciepła i wydaje się  emocjonalnie dostępny ! To niesamowite, że ten człowiek  wzbudza natychmiastowe zaufanie i mimo swej uważności nie  dostrzegasz podstępu.
Jesteś podziwiana za to jaką kobietą się  stałaś . On jest bardzo uprzejmy, nadskakujący  i chce być z tobą cały czas – co jest jak muzyka dla Twojej duszy. Zaloty nabierają  tempa . Czujesz się szczęśliwa, że znalazłas  taki  diament. Mężczyzne taktownego, kochającego, mądrego . Niestety w momencie kiedy zaczniesz mu naprawde ufać i myślec o wspólnej przyszłości wszystko się zmieni jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżczki  .

Casanova będzie cię zapewniał jak jest wdzięczny przeznaczeniu, że w końcu cię odnalazł ,bo jesteś niepowtarzalna  ” jak żadna inna kobieta ” . Jego entuzjazm i radość wydają się autentyczne : Jeden z moich ex  cały czas mnie zapewniał jaki jest szcześliwy, że spotkał w końcu kobietę, która jest tak samo rozwinięta intelektualnie jak on . Wtedy już miałam proroczą myśl “Mam nadzieje że to za co teraz mnie podziwisz nie spowoduje że kiedyś mnie znienawidzisz “. Oczywiście było wiele sygnałów ostrzegawczych, które na pewno także istaniały w waszych zwiazkach, ale nie chciałam ich zauważać pomimo, że przed spotkaniem mnie zakończył w dziwny sposób zwiazek …ale przecież ja byłam inna, przecież on chciał kogoś takiego jak ja, czekał  na kogoś takiego jak ja cale swoje życie  !
Od momentu kiedy chwiejny emocjonalnie  borderline BPD poczuje, że jesteś jego, zacznie się dystansować i zacznie znajdować coraz więcej wad w twoim wygladzie i postepowaniu. Twoim pierwszym błedem jest myślenie, że w tym szaleństwie chodzi o ciebie!

Jego problemy związane sa z ranami z dzieciństwa np:
cały czas usiłował monitorować / kontrolować twoje posiłki i jedzenie, ponieważ  jego ojciec ( “Doktor” ) zmarł na chorobę tętnic , a jego ex partnerka bardzo przytyła w czasie ich związku. Ma obsesje, że ty na pewno też będziesz chora i umrzesz jeśli będziesz jeść pewne produkty . Kiedy zwrócisz mu uwagę,  ze nie jesteś jego ojcem lub ex i że na pewno nie umrzesz po zjedzeniu 2 kostek czekolady on obrazi się i męczące dialogi mogą trwać godzinami . Jak sama widzisz w takim wypadku nie chodzi o ciebie, ale o strach przed opuszczeniem . Taki mężczyzna czując się krytykowany może zachowywać sie jak dziecko, płakać, uciekać przed rozmową. Kiedy wydaje się, że jesteście blisko rozwiazania problemu on wraca, do dawno juz rozwiazanych spraw z przeszłości, czego celem jest  wyprowadzenie cię z równowagi. Możesz rozpoznać jego chorobliwe zachowanie, ale myślisz, ze sobie z nim  poradzisz.
Miłość jest ślepa . Kiedy jesteś z borderline BPD , widzisz  tylko to, co chcesz zobaczyć i nie przebudzisz sie  dopóki nie zrani cie tak że  toniesz w  bólu tak mocnym,że ledwo możesz oddychać. Nawet wtedy trudno ci go  zostawić, bo masz  nadzieję że dobre czasy powrócą.

Uważaj ! Ten mężczyzna może przekształcić i  zniszczyc twój świat , wywrócić go do góry nogami . Bardzo łatwo z pewnej siebie kobiety możesz stać się ofiarą ,która nie może rozpoznać swojego odbicia w lustrze .

Być może myślisz ” nawet bolesna relacja jest lepsze niż brak relacji w ogóle “, ale tutaj sie mylisz ta relacja może cię zabić  .

ZWRACAJ UWAGĘ NA KAŻDY SYGNAł!!!

Zaburzenia osobowości tego typu powodują niedorozwój emocjonalny spowodowany zaniedbaniem lub nadużyciami ze strony rodziców w dzieciństwie.
Aby naprawić te traumatyczne rany potrzeba czasu  .
Niektórzy  z tych mężczyzn zachowuja się jak  mali  chłopcy, potrzebujacy  uratowania lub opieki . Postrzegamy ich jako otwartych i prawdziwych.

Uważaj ! Nie wierz w opowieści, którymi  próbują  cię nakarmić, nie  pożyczaj im pieniędzy nie pozwalaj mieszkać u siebie. Ten typ faceta to tzw “chłopak który płakał” tzw “bezpański psiak”.   Pomyśl, ten facet   może zepsuć twoje  życie, kochasz go, tylko dlaczego wydaje ci  się to  żałosne? Pamietaj “ofiara losu “, chwiejny emocjonalnie BPD skrzywdzi każdego, kto stara się być jego zbawcą i  nie myśl , że ty będziesz wyjątkiem!

Ci mężczyźni unikają miłości . To nie oznacza , że nie chcieliby odczuwać miłości – to oznacza że nigdy nie są w stanie zaufać . Nie zmieni się to , niezależnie od tego, jak bardzo go uwielbiasz!!!! – czyli jakim “bezpieczeństwem” możnesz go otoczyć . To nie oznacza, że nie będziecie mieć dobrych chwil – ale zaraz potem on ucieknie spotkac sie ze starą dziewczyna i nawet nie pomyśli o tobie  .

Jeśli jesteś typem opiekunki uważasz, że możesz pomóc mu wyjść na prostą. MYLISZ SIĘ!! Ten facet miał bardzo rozczarowujące i bolesne doświadczenia w relacjach z matką , a ty tego nie zmienisz. Poza tym, nikt nie chce się “pieprzyć” z mamusią – a jeśli to robi , on jest o wiele bardziej szalony  niż myślisz , że jest . Uciekł z domu , aby odciąć się od niej  i zrobi to samo z Tobą !

Im lepiej go traktujesz tym szybciej on ucieka .Taki paradoks tego typu mężczyzny .

W skrócie : nie chce pozwolić ci się kochać.

Zawsze istnieje szablon z dzieciństwa, który ustala  nasz pociąg do określonego typu  osobowości . Być może twój dwubiegunowiec  ma cechy podobne do twojej matki lub ojca , a ty jesteś zaznajomiona z dynamiką takiej  relacji. Rany z dzieciństwa muszą być zrozumiane i “naprawione”,  jeśli nie, do końca życia będziesz skazana na tego  typu relacje .

Kontrolowanie siebie  i uzależnienia  pomagaja Casanovie  obronić się  przed bolesną ambiwalencją , którą cechuje głęboka tęsknota , ale bez znajomości swoich głębokich potrzeb. Często taki mężczyzna ma relacje z podobnymi kobietami chwiejnymi emocjonalnie BPD niezdolnymi do prawdziwej intymności i partnerstwa . Często wydaje nam się, że my takie nie jesteśmy . Lepiej sprawdż …Bez zrozumienia siebie nie zrozumiesz swego życia .

Romanse na odległośc wytwarzają głębsze więzi i mogą ograniczyć jego lęki.

Chwiejny emocjonalnie BPD nie jest zdolny do prawdziwych emocji, w tym miłości . Będzie działać  ambiwalentnie, nie mogąc wyrazić  co go naprawde gryzie – zawsze przerzucając winę na ciebie za to jak się czuje . Jeśli przypuszczasz, że jeśli  spróbujesz troche mocniej go uszczęsliwić , to będziecie bardziej harmonijnym związkiem, to jest to tylko twoje marzenie . Chwiejni emocjonalnie BPD  żerują na sytuacjach kryzysowych, dramacie i bólu , które powodują, że czują się ożywieni, dlatego tak trudno jest ich uleczyć …są uzależnieni od dramatu .

Casanova nie będzie chciał pomocy terapeutycznej,  dopóki nie odczuwa  kryzysu .

Katalizatorem  mogą być  poważne komplikacje finansowe lub zdrowotne lub konflikt w zwiazku z partnerka, która ma cechy BPD silniejsze niż on .
Rozwiazując kryzys nie przyczyniasz się do rozwoju emocjonalnego Casanovy ,który jest tak potrzebny aby stał się on dorosłym mężczyzną .Tuataj terapia jest bardzo ważnym elementem. Tylko dzieki terapii może wyjść z pętli uzależnien, pasywno-agresywnego zachowania,samo-sabotażu i kryzysów, itp. Omówie to w kolejnym poście Książe Przypływów .

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s