Jak zrozumieć związek z mężczyzną i uniknąć toksycznych relacji część 1 Casanova/chwiejny emocjonalnie BPD

“Kochałem kobiety do szaleństwa” – napisał kiedyś Giacomo Casanova – “ale wolność zawsze kochałem jeszcze bardziej”
Czytając ten post dowiesz się jak unikać i rozpoznawać niedojrzałych emocjonalnie mężczyzn i jak przetrwac po rozstaniu . Istnieje bardzo niewiele kobiet, które nie napotkały takiego meżczyzny w swoim życiu.Mógł być to Twój szef,pracownik,chłopak,mąż,kolega,sąsiad  albo ktoś z portalu randkowego gdzie jest ich dość dużo.

Jeśli szukasz zdrowej relacji przeczytaj ten post pomimo że jest dość długi .

Jeśli macie problemy w relacjach z mężczyznami ten artykuł jest dla Was. 

Jeśli zrozumiesz mechanizmy rządzące tym typem osobowości i tobą, rozpocznie się dla ciebie proces uzdrawiania i stopniowego uwalniania od wzorców zachowaniowych.

Nie musisz czytać tego postu w całości w ciągu jednego wieczoru. Podziel to na kilka  wolnych chwil tak, aby mieć czas oswoić się z wiadomościami i “przetrawić “je.

Czy znasz kogoś,  kto  jest okrutny, samolubny, cyniczny i nie odczuwa empatii ?

Czy znasz kogoś kto ciągle zdradza i  boi się długotrwałego związku?

To mężczyzna niedojrzały emocjonalnie, często nazywany borderline, narcystyczny etc, lecz te nazwy nie oddają całej prawdy. Osoby które są chore to mały procent populacji, większość to mężczyźni zawstydzeni, zakompleksieni, przestraszeni którzy nie wiedza jak poczuć się lepiej, nie potrafią tworzyć trwałych związków z kobietami i są niezdolni do rozwinięcia dojrzałych uczuć,czyli np angażuje się i zabiegają bardzo na początku, a potem znikają. Brak im doświadczenia, dobrego wzorcu relacji, a także komunikacji. 

Ich romanse i małżeństwa nie trwają długo, ponieważ nie wiedz jak je utrzymać jak kreatywnie współpracować z partnerka, jak być samodzielnym i bezpiecznym. Często szukają nowych doświadczeń mając nadzieje że tym razem się uda lub poddają się i dokonują tylko seksualnych podbojów. Tkwia jak chomik w karuzeli w powtarzalnym programie, którego są nieświadomi lub nie wiedz jak z niego wyjść. 

Racjonalizuja swoje zachowania, czyli tłumaczą się prze sobą.

Zdobywajac szczyty starają się potwierdzić coś co tak naprawdę w nich istnieje a czego nie czuja, swoją wartość. Ufają bardziej temu co inni o nich powiedz niż sobie.

“Tacy mężczyźni mogą być pociągający dla kobiet, gdyż ich intensywna seksualność jest intrygująca. Co więcej, taki Casanova ma czasem prawdziwy dar przekonywania.  Bez trudu nawiązuje romanse. Sam Casanova napisał o sobie: “Nie jestem ani czuły, ani szarmancki, ani patetyczny. Jestem namiętny”. I może to właśnie owa namiętność jest magnesem, który przyciąga kobiety.”
Cechy mężczyzny niedojrzałego (nie umie regulować emocji, niski iloraz inteligencji emocjonalnej, bardzo duże  problemy z intuicja )

zaabsorbowany  swoimi myślami i wizerunkiem 

impulsywność ,  

kłamstwa

stalking

brak empatii ,

niska samoocena (agresja nadmiern apewnosc siebie typu Trump to brak pewności siebie)

 uzależnienia

zdrady ,

nienawistne wybuchy ,

depresja / myśli samobójcze ,

niezdolność do utrzymywania trudnych emocji,

autoagresja  (lub podatność na wypadki),

zniekształcenia poznawcze i projekcje ,

skrajne zachowania kocham cię / nienawidzę,

przemoc fizyczna, zmienność,

ciagłe rozstania i powroty,

dużo obaw

auto- sabotaż w sferach osobistych i zawodowych,

niezdolność do odczuwania szczęścia związanego z relacją, którą posiada,

musi ciągle być na etapie polowania, coś sobie udowadniać

ekstremalnie  zazdrosny,

 poczucie wielkości,

czarno -białe myślenie,

werbalny ekshibicjonizm , nadmierne chwalenie się 

obsesja kontroli,

zaburzenia odżywiania,

emocjonalny szantaż, 

 perfekcjonizm / sztywność ,

 

Niektóre z moich relacji z mężczyznami przez wiele lat były dla mnie niezrozumiałe i toksyczne. Szukając miłości nie byłam zbyt wymagającym partnerem. Niektóre relacje były pełne szacunku i zrozumienia, ale większośc  była ciągłą huśtawka . Wiele lat zajęło mi zrozumienie tej łamiglówki .

Czy istnieje  możliwośc wyleczenia takiej osoby?

Tu nie chodzi o leczenie, najważniejszą sprawa jest edukacja czym jest dojrzałość i odpowiedzialność emocjonalna. Edukacja jak siłownia wymaga  dużego wysiłku.  

Wielu mężczyzn upiera się, że są bardzo empatyczni, ale mylą empatie z sympatią. Empatia to być z kimś bez oceny, sympatia to ocena. 

Wielu mężczyzn, ale także kobiet ma problemy w regulacji emocjonalnej, szuka ciepła i uzależnia się od seksu, który ich relaksuje. Szukając ciepła szukamy ramion matki , bezwarunkowej miłości, bez oceny, bez konfliktu, który zdarza się z dłuższych relacjach. 

Zaburzenia borderline BPD trudno jest rozpoznać u mężczyzn ponieważ ich sposób uwodzenia jest pozornie bardzo emocjonalny .  Uwodzenie kobiet podobnie,  jak w wypadku wypełnia jednak tylko jego wewnętrzną pustke i to jego nałóg, który go relaksuje. On nie umie być sam, a ponieważ nie wie czym jest relacja, buduje związek. Czyli przywiązuje do siebie kobietę, która pozwoli mu się związać. Bycie w związku  jest warunkowe i może zrujnować nie tylko twoje zdrowie psychiczne ale też fizyczne.Bycie w relacji może je odbudować, ponieważ relacja to dwoje ludzi samodzielnych dojrzałych odpowiedzialnych emocjonalnie, którzy chcą być razem i umieje być sami. Nikt nikogo,nie szantażuje i nie przywiązuje do słupa cierpienia oskarżając o wszystkie bolączki świata. Każdy instynktownie wie co robić i jaka decyzje podjąć. 

Miesiac miodowy

„Początkowo , możesz być uwiedziona jego unikalną otwartością i wrażliwością, ponieważ nigdy wcześniej nie poznalaś takiego mężczyzny. Jest to jak orzeźwiający powiew rozmantyzmu w realności życia . Facet, który nie cenzuruje swego ciepła i wydaje się  emocjonalnie dostępny ! To niesamowite, że ten człowiek  wzbudza natychmiastowe zaufanie i mimo swej uważności nie  dostrzegasz podstępu.
Jesteś podziwiana za to jaką kobietą się  stałaś . On jest bardzo uprzejmy, nadskakujący  i chce być z tobą cały czas – co jest jak muzyka dla Twojej duszy. Zaloty nabierają  tempa . Czujesz się szczęśliwa, że znalazłas  taki  diament. Mężczyzne taktownego, kochającego, mądrego . Niestety w momencie kiedy zaczniesz mu naprawde ufać i myślec o wspólnej przyszłości wszystko się zmieni jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżczki  .” 

Dlaczego bo przestaniesz ufać sobie, polubisz się i będziesz podążać bardziej za nim niż za swoją wewnętrzna mądrością. Podążanie za niestabilnym emocjonalnie człowiekiem, który nie wie co robi i czuje, gdzie idzie i dlaczego to głośne wołanie do rzeczywistości sama nie wiem gdzie mam iść wiec pójdę za nim.

Moment w którym przestaniesz ufać sobie, swojej intuicji jest momentem przełomowym.

On  będzie cię zapewniał jak jest wdzięczny przeznaczeniu, że w końcu cię odnalazł ,bo jesteś niepowtarzalna  ” jak żadna inna kobieta ”  i to prawda jeśli ufasz sobie to jesteś jego bezpieczna baza przewodnikiem,w ciemności. Przewodnikiem którego mu brak. 

Jego entuzjazm i radość wydają się autentyczne : Jeden z moich ex  cały czas mnie zapewniał jaki jest szcześliwy, że spotkał w końcu kobietę, która jest tak samo rozwinięta intelektualnie jak on . Ooooo i to jest to intelektualnie !

Wtedy już coś przeczuwałam , on powiedział intelektualnie nie emocjonalnie , a intelekt często jest tarcza obronna dla braku edukacji emocjonalnej . Było wiele sygnałów ostrzegawczych, które na pewno także istaniały w waszych zwiazkach, ale nie chciałam ich zauważać pomimo, że przed spotkaniem mnie zakończył w dziwny sposób zwiazek …ale przecież ja byłam inna, przecież on chciał kogoś takiego jak ja, czekał  na kogoś takiego jak ja cale swoje życie  !I tak byłam inna stabilna do momentu kiedy się nie pogubiłam. Dwie pogubione osoby w relacji nie mogą istnieć . 

Od momentu kiedy chwiejny emocjonalnie  poczuje, że jesteś chwiejna, zacznie się dystansować i zacznie znajdować coraz więcej wad w twoim wygladzie i postepowaniu. Twoim pierwszym błedem jest myślenie, że w tym szaleństwie chodzi o ciebie! To chodzi o Was nie ma nikogo stabilnego kto utrzyma relacje, a aby relacja była stabilna potrzebuje dwóch nóg tak jak człowiek. Oczywiście czasem można korzystać z kul to są np terapeuci , lub zewnętrzne wsparcie, lecz stabilizacja emocjonalna to personalny obowiązek każdego z nas. Partner nie służy nam do ciągłego uspokajania się. 

Jego problemy związane sa z programami mentalnymi czyli obawami  np:
cały czas usiłował monitorować / kontrolować twoje posiłki i jedzenie, ponieważ  jego ukochany dziadek zmarł na cukrzyce,  a on i jego ex partnerka bardzo przytyła. Ma obsesje, że ty na pewno też będziesz chora i umrzesz, on cię straci czyli straci bezpieczeństwo i miłość.  Kiedy zwrócisz mu uwagę,  ze jesteś inna on może obrazić się i męczące dialogi mogą trwać godzinami .Program  jest tak silny.

  Jak sama widzisz w takim wypadku nie chodzi o ciebie, ale o obawę nadmierny lęk  przed opuszczeniem . Brak regulacji lęku. Mysli dominują rzeczywistość.

Taki mężczyzna czując się krytykowany może zachowywać sie jak dziecko, płakać, uciekać przed rozmową. Krytyka jest bardzo groźna dla kogoś kto nie wierzy w siebie , w to ze umie być sam.

Kiedy wydaje się, że jesteście blisko rozwiazania problemu on wraca, do dawno juz rozwiazanych spraw z przeszłości, bo brak mu równowagi, regulacji emocjonalnej. Tak jakby nie umiał przetrawić emocji, miał zatwardzenie emocjonalne. Możesz rozpoznać jego chorobliwe zachowanie, ale myślisz, ze sobie z nim  poradzisz, ale to tak jakbyś chciała za niego iść do toalety. 
Miłość jest ślepa .

Uważaj ! Taki związek i sposób działania  może przekształcić i  zniszczyc twój świat , wywrócić go do góry nogami . Bardzo łatwo z pewnej siebie kobiety możesz stać się ofiarą ,która nie może rozpoznać swojego odbicia w lustrze .

Być może myślisz ” nawet bolesny związku  jest lepsze niż brak.

Tutaj  sie mylisz to uzależnienie może cię zabić  .

zadaj sobie pytanie dlaczego czujesz się odpowiedzialna za jego zatwardzenie ?

ZWRACAJ UWAGĘ NA KAŻDY SYGNAł!!!

Zaburzenia osobowości czyli niedorozwój emocjonalny spowodowany jest często zaniedbaniem lub nadużyciami ze strony rodziców w dzieciństwie.
Aby naprawić te traumatyczne rany potrzeba czasu  .
Niektórzy  z tych mężczyzn zachowuja się jak  mali  chłopcy, potrzebujacy  uratowania lub opieki . Postrzegamy ich jako otwartych i prawdziwych. I oni tacy są tylko nie wiedza jak być mężczyzna. 

Uważaj ! Nie wierz w opowieści, którymi  próbują  cię nakarmić, nie  pożyczaj im pieniędzy nie pozwalaj mieszkać u siebie „ bezpański psiak”.  

Ten związek może zepsuć twoje  życie, kochasz go, tylko dlaczego wydaje ci  się to  żałosne?

Ci mężczyźni unikają bliskości, bo się w niej gubią. Nie  są w stanie zaufać, bo nie ufają sobie swojej intuicji.  . Nie zmieni się to , jeśli on sobie nie zaufa, niezależnie od tego, jak bardzo go uwielbiasz!!!! -. Będziecie mieć dobre chwile – ale zaraz potem on ucieknie przerażony spotkac sie ze starą dziewczyna i nawet nie pomyśli o tobie. 

Skąd to się bierze ? Jeśli nie umiesz regulować emocjonalnego napięcia wewnętrznego, kiedy ono się pojawia obwiniasz o nie innych i szukasz gdzie się można wyluzować.

Jesli masz dużo obaw nie widzisz rzeczywistości taka jest, nie masz dostępu do siebie i przewidujesz tylko katastrofy. Kompletnie nieświadomy człowiek nie słyszy swoich myśli, nie rozumie emocji i działa na autopilocie. Jeśli skupi się na tym ze go opuścisz szuka nieświadomie potwierdzenia w rzeczywistości. Następnie jego podświadomość znajduje to potwierdzenie i on ucieka. Wszystko to nieświadomie. Kreuje katastrofę której się obawia….

Jeśli jesteś typem opiekunki uważasz, że możesz pomóc mu wyjść na prostą. MYLISZ SIĘ!! Tylko on może zmienić swój program, a ty swój. Jeśli chcesz utrzymać relacje potrzebujesz być cały czas przy sobie z dużo uważnością, podejmować decyzje wynikające z intuicji nie obaw że relacja się rozpadnie i ty musisz zrobić wszystko aby ja utrzymać .  Nikt  nie chce sexu z mamusią – a jeśli to robi , to jest o wiele bardziej szalony  niż myślisz , że jest . Uciekł z domu , aby odciąć się od niej  i zrobi to samo z Tobą !

Im bardziej opuszczasz siebie, lepiej go traktujesz tym szybciej on ucieka  bojąc sie poczuć. Taki paradoks tego typu mężczyzny .

W skrócie : nie chce pozwolić na bliskość, on może być na tyle blisko jak sam jest ze sobą 

Glebia połączenia emocjonalnego zależy od świadomości emocjonalnej każdego z nas. Z tego poziomu wchodzimy w relacje.

 

Kontrolowanie swoich emocji  pomagają nie czuć pustki, unikać bólu opuszczenia . Często taki mężczyzna ma relacje z podobnymi kobietami chwiejnymi emocjonalnie BPD niezdolnymi do prawdziwej intymności i partnerstwa . Często wydaje nam się, że my takie nie jesteśmy .

Lepiej sprawdż …Bez zrozumienia siebie nie zrozumiesz swego życia .

Romanse na odległośc wytwarzają głębsze więzi ponieważ są nierealne, oparte na myśli fantazji. 

Chwiejny emocjonalnie nie jest umie czuć, a to co,wdaje mu się że czuje wynika z jego myśli niż czucia.

Bardzo dużo jest projekcji czyli obwiniania innych za to jak się czuje.

On poprostu czuje się ze sobą źle i na początku poczuł się lepiej tak jak przy pierwszej  dawcę narkotyku a teraz  ma dół . Jeśli przypuszczasz, że jeśli  spróbujesz troche mocniej go uszczęsliwić , to będziecie bardziej harmonijnym związkiem, to jest to tylko twoje marzenie . On potrzebuje iść na odwyk, nauczyć się czuć i regulować swoje emocje.

Chwiejni emocjonalnie BPD  czują się ożywieni, kiedy ich mocno zaboli, dlatego tak trudno jest ich pomóc  … .oni są znieczuleni i tylko mocne doznania ich budzą na chwile 

On nie będzie chciał pomocy terapeutycznej,  dopóki nie odczuwa  kryzysu czyli mega opuszczenia  .

Katalizatorem  mogą być  poważne komplikacje finansowe lub zdrowotne lub konflikt w zwiazku z partnerka.
Rozwiazując kryzys za niego nie przyczyniasz się do rozwoju emocjonalnego partnera, który jest tak potrzebny aby stał się on dorosłym mężczyzną .Tuataj terapia jest bardzo ważnym elementem. Tylko jeśli odnajdzie siebie swoją intuicje może wyjść z pętli uzależnień. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s