Jak napięcia wewnętrzne kreują stres -troche teorii

cropped-screen-shot-2014-02-04-at-3-00-27-pm.png

Możemy wyobrazić sobie, że stres to wielki drapieżnik, który kiedy jest zaniedbany, przestraszony, zawstydzony, może ale nie musi, zmienić się, w bardzo krytycznego, zawstdzającego nas potwora, który nieprzerwanie atakuje naszą psychike i ciało.

Aby przeżyć, włączony zostaje nasz program przetrwania, tzw. refleks walki i ucieczki, czyli część autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialna za reakcje niezależne od naszej woli (min. praca serca, ruchy perystaltyczne jelit) oraz za nasz system hormonalny (układ przysadka-podwzgórze-nadnercza-tarczyca).

Układ autonomiczny dzieli się na sympatyczny (współczulny),  i parasympatyczny(przywspółczulny).

Wszystkie narządy wewnętrzne, są unerwione przez oba układy, lecz działanie tych układów jest  inne .

Sympatyczny pobudza nas do walki działania, jest jak pedał gazu.

parasympatyczny uspokaja, zwalnia, leczy, pomaga się zatrzymać, zobaczyć sytuację w szerszym kontekście, jest jak hamulec.

Kiedy czujemy się, zagrożeni uruchamia się szereg reakcji, w układzie nerwowym.

 Pierwsze reaguje nasze ciało, emocje, następnie mózg część emocjonalna, a następnie logiczna. Najpierw sympatyczny układ nerwowy (akcja,walka) rozszerzenie żrenic, przyspieszenie akcji serca, napięcie się  mięśni pleców(stąd chroniczne napięcia i problemy z kręgosłupem), przetransportowanie krwi z sytemu trawiennego do mięśni ( stąd problemy z ciśnieniem, sercem, zatwardzenia lub przeczyszczenia, suchość w ustach, przyspieszone myśli, wzrost temperatury, zwolnienie metabolizmu i systemu reprodukcyjnego).

Ta reakcja jest genialnym atawistycznym odruchem, który ratuje nam życie w wielu sytuacjach, lecz w wypadku długotrwałego przewlekłego stresu jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem utrzymującym nas w nieprzerwanym stanie gotowości i napiecia np. możemy leżeć w łóżku godzinami i pomimo zmeczenia nie możemy zasnąć, zrelaksować się, zwolnić.

Reakcja ta, odwzorowuje się w zaburzeniach gospodarki biochemicznej, hormonalnej, napięciach ciała.

Zaburzenia te, odpowiedzialne są, min. za lękowy negatywny sposób myślenia, problemy z werbalnym i fizycznym stawianiem granic, rozróżnianiem rzeczy jadalnych i niejadalnych, zdrowych i niezdrowych, uzależnienia jak sexoholizm, alkoholizm, zakupoholizm i wiele innych kompulsywno obsesyjnych zachowań, a także agresje i nadmierną pasywność, która jest tak naprawdę kolejną reakcją na zagrożenie w psychologii nazywaną zamrożeniem.

W wypadku zagrożenia pierwszy reaguje sympatyczny układ nerwowy (akcja,walka).Nastepuje rozszerzenie żrenic,przyspiesza akcja serca,napinaja sie mięśnie pleców(stąd chroniczne napięcia i problemy z kręgosłupem),krew odpływa z sytemu trawiennego do mięśni (problemy z ciśnieniem,sercem,zatwardzenie lub przeczyszczenie )czujemy suchośc w ustac ,nasze myśli przyspieszają,temperatura wzrasta (możesz sie pocić i czerwieńić)zwalnia metabolizm i system reprodukcyjny.

Kiedy boimy się i uprawiamy bardzo intensywnie sport, lub jemy za dużo,  dopamina i kortyzol pobudzają nadmiernie ciałko migdałowate, którego praca bardzo przyspiesza.

Krótki impuls, stres jest dobry dla organizmu, jednak kiedy stan lękowy, wysiłek fizyczny, są zbyt długie i intensywne, napięcia w ciele zaceynają być chroniczne, a my zaczynamy mieć braki energetyczne, ponieważ ciało zużywa zbyt dużo energii na utrzymanie napięć i wysiłek, a umysł na myśli.

DOPAMINA jest neuroprzekaźnikiem, który pomaga w komunikacji, pomiędzy komórkami nerwowymi, a także hormonem odpowiedzialnym za koordynacje, napięcie mięśni, wydzielanie hormonów w podwzgórzu. Hormony te np. prolaktyna, reguluje testosteron i kiedy organizm przekracza limity obniża ona testosteron u mężczyzn co może spowodować pasywność, problemy z potencją u mężczyzn.

U kobiet jest inaczej, w momencie nadmiernej presji, stresu obniża się estrogen i kobiety zachozują się bardziej agresywnie, ale także mają problem z libido.

Kiedy początkowo poziom dopaminy i kortyzolu, podnoszą się czujemy przyjemne ożywienie i przyspieszenie, jednak podobnie jak w wypadku kokainy, długotrwałe przyspieszenie jest jednym z głównych powodów ADD, ADHD, uzależnień, chorób.

Kiedy nasze życie jest przyspieszone, dopaminowo-kortyzolowe, zanika nam hormon szczęścia serotonina, odbija się to na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Często czujemy, że jesteśmy nieusatysfakcjonowani, że wszystkiego jest za mało, trudno nam odczuwać głęboką przyjemność, nawiązać relacje, często tyjemy, a kiedy dopamina i kortyzol obniżają się, bo organizm nie ma już siły, ich produkować i biec za szybkimi myślami, czujemy się jak na kacu.

Rozregulowana dopamina =rozregulowane endorfiny.

Endorfiny to naturalny lek znieczulający jak morfina, kreujący radość.  Nieodpowiednia ilość, endorfin, dopaminy, serotoniny, kortyzolu powoduje, że mamy stany zapalne, zaburzenia autoimmunologiczne, reumatoidalne, nowotworowe, boli nas ciało.

50% neuroprzkaźników jest w naszym mózgu, 50% w przewodzie pokarmowym dlatego utrzymanie go w zdrowiu jest tak ważne.

Zdrowy brzuch= zdrowe emocje = zdrowy sposób myślenia (Nutritional Neuroscience The Great Plains Laboratory)

Dopamina kiedy jest zbalansowana działa jak najlepszy silnik i napędza cały nasz system nerwowy, a także stymuluje, mały organ nad nerkami odpowiedzialny za produkcje większości bardzo ważnych hormonów jak np adrenaliny, kortyzolu.

Kiedy jest rozregulowania jest naszym wrogiem, podobnie jak kortyzol i wpływa na ciałko migdałowate.

Ciało migdałowate jest częścią systemu limbicznego, tzw. magazynem emocji.się Odpowiada za regulacje emocji, oraz pamięć od urodzin do 3 roku życia tzw pamięć bez słów, niewerbalną.

Dzieci do 3 roku życia nie posiadające, jeszcze wykształconej logicznej części mózgu bardzo łatwo przestraszyć i straumatyzować, ponieważ ich sposób myslenia jest automatyczny, nielogiczny, wynikający z doznań ciała i emocji.

Dla emocjonalnej części mózgu, brak rodziców, samotność w łóżeczku, może być bardzo dużym zagrożeniem, ponieważ ta część mózgu nie myśli tylko czuje.

Dziecko czuje np zimno, brak dotyku, brak ciepła, opiekuna, reakcją automatyczną jest atak paniki- płacz czyli walka- poddanie się- cisza -pozorne uspokojenie, zamrożenie. Dziecko jest cicho, ale jego serce nadal bardzo szybko bije i tylko pozornie jest spokojne.

Ponieważ dziecko w tym wieku, nie ma połączenia między pamięcią krótkotrwałą, a dlugotrwałą,  podobnie jak zwierzęta, nie jest w stanie przeanalizować syatuacji i pomyśleć jestem sam, trochę się boje, ale mama zaraz wróci i mnie przytuli zawołam ją, mama zawsze wraca.

Dziecko w tym wieku nie ma umijetności samodzielnej regulacji emocjonalnej i reguluje swoje procesy życiowe naśladując opiekuna. Przewlekły stres w dzieciństwie, może uszkodzić tę część mózgu, a także wpłynąć na rozwój logicznej części, na widzenie, rozpoznawanie barw, integracje bodźców wzrokowych, słuchowych, czuciowych, równowagi, rozpoznawanie twarzy, rozumienie mowy, planowanie działań, funkcje ruchowe.

Jeśli dziecko długotrwale odczuwa stress, może także dojść do uszkodzeń podwzgórza, czyli naszego centrum dowodzenia, kreującego balans w naszym organiźmie. Kontroluje ono min. temperaturę, wagę, odczucia głodu i sytości, pragnienia, zmęczenia, oddychanie,ciśnienie krwi,bicie serca zwężanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz rozszerzanie oskrzeli dzięki niej czujemy także przyjemność.

Kolejna część mózgu, która jest zagrożona stresem to hipokamp. Hipokamp mówi stop ciału migdałowatemu, kiedy się boi, nakręca na martwienie, odpowiada też za naszą pamięć.

Jeśli hipokamp jest uszkodzony i nie wysyła wiadomości, że zagrożenie się skończyło, ciało migdałowate przyspiesza, wywyła sygnał do podwzgórza, które produkuje coraz więcej kortyzolu.

Ludzie z uszkodzeniami emocjonalnymi, mają bardzo duże trudności z samodzielną regulacja emocji, planowaniem, duży lęk opuszczenia, niska odporność na stres, a także immunologiczną.

Kolejną część mózgu, która zasługuje na naszą uwagę jest przysadka mózgowa, czyli jeden z najmniejszych organów, obdarzonych największą mocą. Wytwarza ona hormon wzrostu, hormon miłości i przywiązania oksytocyne -która dodatkowo odpowiedzialna jest za skurcze w czasie porodu i karmienia piersią ,wzrost i spadek glukozy we krwii, uczucie glodu i sytości, produkcje TSH (tarczyca), sprawia, że tarczycy “chce się” pracować i produkować właściwe dla niej hormony.

Reguluje także rozkładanie tłuszczu, prolaktynę (u kobiet zapoczątkowuje i podtrzymuje wydzielanie mleka (laktacja), a u kobiet karmiących hamuje wydzielanie estrogenu blokując menstruację i owulację),u mężczyzn progesteron pobudza produkcje testosteronu, hormon Lh, podtrzymuje jeajeczkowanie i produkcje progesteronu,produkuje endorfiny.

Ponieważ lekarze nadal często bagatelizują objawy zaburzenia pracy nadnerczy, aby dowiedzieć się ,co tak naprawde się z nami dzieje, warto zrozumieć ich prace  i hormonów, które są tam produkowane Następnym krokiem jest program odnowy nadnerczy.

NADNERCZA 

Pod wpływem emocji stężenie hormonów np. adrenaliny, kortyzolu (uwalniany dla równoważenia adrenaliny) wydzielanych przez nadnercza do krwi wzrasta.

Adrenalina wywołuje naszą mobilizacje i jest nazywana hormonem strachu, walki i ucieczki, elektrycznym impulsem między neuronami a komórką, kreującym min. przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, rozszerzenie oskrzeli, źrenic, reguluje glukoze, hamuje perystaltyke jelit, zwiększa ilośc glukozy we krwi(antagonistyczne działanie do insuliny, zmniejsza jej ilość),wywoluje skurcze w czasie miesiączki,  wpływa na wątrobę, zmniejsza napiecie mięśni jelita -przeczyszczenia.

Jej działanie jest krótkotrwałe, a kiedy stres się nie kończy, zaczyna jej miejsce przejmować kortyzol .

Kortyzol równoważy adrenalinę. Hormon ten, uwalnia się stopniowo w ciagu dnia, poprawia pamięć, ma działanie przeciwzapalne, reguluje gospodarke energetyczną i detoksyfikuje wątrobe, która według medycyny chińskiej jest żródłem naszej siły i asertywności, nazwanej w kulturze chińskiej gniewem.

Jeśli jej zaniczyszczenie jest bardzo duże, cały nasz organizm choruje. Często spokojne osoby, które mają problemy z asertywnością, wyrażaniem potrzeb, granicami takie jak ja w przeszłości mogą mieć wielkie problemy z wątrobą.

Wracajac do kortyzolu, reguluje on także, nasze samopoczucie, emocje, pamięć(długotrwały stress niszczy częśc mózgu hipokamp =problemy z nauka i pamiecią )ma działanie przeciwzapalne ( nadmierna ilość lub niedobór kortyzolu przewlekłe reumatyzmy, alergie), pobudza procesy trawienne i metaboliczne, wpływa na apetyt i nadwage, stymuluje wątrobe do przetwarzania kwasów w glukoze zwiększa ilość glukozy, reguluje gospodarke wodną, stymuluje kwasy trawienne.

Jeśli kortyzol jest za wysoki, obniża się aldosteron i zaczynają się problemy .

Kortyzol i aldosteron pomagają nerkom wchłaniać sód, a ponieważ w czasie stresu krew kierowana jest do organów i tkanek ciała służących do obrony, ciśnienie wzrasta i zaburza sie gospodarka wodna. Stąd nasza potrzeba soli, kiedy zaburzone jest wydzielanie aldosteronu .

Chroniczny stres, zaburzenia sodu, potasu =problemy z krążeniem, zawroty głowy, zaburzenia cukru, stany zapalne, zaburzenia gospodarki tłuszczy białek, węglowodanów, metabolizmu , odporności, napuchnięcie, problemy z ciśnieniem krwi, sercem, nerkami i naczyniami krwionośnymi, centralny układem nerwowym, krążeniem, depresja itd.

Najwyższe stężenie kortyzolu powinno być rano, aby nas obudzić, najniższe wieczorem, aby umożliwić nam sen. Często w skutek zaburzeń, bardzo wysokie stężenie jest wieczorem i jest to przyczyna problemów ze snem.

Specjalne techniki relaksacyjne i ćwiczenia uspokajające, są imperatywem w naszej kulturze, w której wysoki poziom stresu powoduje, że nie mamy czasu, aby nasz kortyzol ustabilizował się samoistnie, ponieważ tak często jest aktywowany.

Życie w pętli stresu, prowadzi do problemów zdrowotnych, przyspieszonego starzenia się, wynikających ze zbyt dużej ilości krążącego kortyzolu i / lub zbyt małej jego ilości.

Na sam koniec kilka informacji o potasie.

POTAS to minerał, który dostarcza komórką substancje odżywcze i usuwa zbędne produkty przemiany materii, pobudza wydzielanie insuliny, uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek, odpowiedzialny jest, za prawidłową prace mięśni i układu nerwowego, poprawia koncentracje, reguluje gospodarke wodną i prace nerek.

Jego niedobór np. w skutek wypłukania przez leki moczopędne(furosemid), nadmierną aktywność fizyczną, stres, powoduje min. poddenerwowanie, zmęczenie,brak koncentracji, nadciśnienie, puchnięcie, nieregularne bicie serca, mrowienie i ból w mięśniach, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, kłopoty z koordynacją ruchową, nieregularna pracę serca, częstomocz, nadmierne pragnienie suchą skórę, niskie ciśnienie.

Jeśli twój pies liże ci nogi, to oznacza jedno, że twój pies lubi sól, a ty potrzebujesz posolić swój posiłek i dodać potas, a poza tym sie uspokoić lub pomyśleć czy nie przesadzasz z jakąś aktywnością. Pamiętaj najlepsza jest sól morska lub himalajska. Dodaj jej troszeczkę, aby nie podwyższyć zbyt aldosteronu, który powiązany jest z potasem.

 

Badania :

Często badany jest poziom hormonów takich jak kortyzol w pojedynczym pomiarze, jednak taki pomiar, nie jest wystarczający, ponieważ zmiany jego poziomu zachodzą w dobowym rytmie, tak jak zmienia się natężenie stresu i nasze życie.

Często też, osoba u której zaburzenia dopiero się zaczynają, ma naprzemiennie za niski i za wysoki poziom kortyzolu nawet w ciągu jednego dnia.

Bardzo trudno zauważyc jest zmiany.

Najlepszym sposobem byłoby badanie kortyzolu o 4 różnych porach DHEA-S z 2 pomiarów, estradiol, estriol, estron, testosteron poranny, poziom melatoniny przed snem oraz progesteron przed snem,immunoglobine klasy A .

Niestety w realiach takie badania są trudne, a dodatkowo w badaniach hormony mogą być w normie mimo wyczerpania nadnerczy, ponieważ normy ustalane są na podatawie wyników osób chorych.

Co zrobić?

W medycynie naturalnej lub wschodniej, psychoterapii traumy, leczymy osobę. Szukamy przyczyny, a nie tylko skupiamy się na objawach i liczbach.

Przywrócenie funkcji nadnerczy może zająć sześć miesięcy do 2 i więcej lat, podobnie wytworzenie nowych połączeń neuronalnych, lecz dzięki dobrze dobranemu programowi, można bardzo poprawić kondycje swojego ciała i umysłu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s